Πήρε την ισοπαλία ο Κεραυνός Βασιλικής στον Λόγγο

Ντέρμπι με τα όλα του στο γήπεδο του Λόγγου όπου η τοπική ομάδα αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με τον ισχυρό Κεραυνό Βασιλικής.

0 392

Η αναμέτρηση ήταν αρκετά δυνατή με πολλές φάσεις και για τις δυο ομάδες οι οποίες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους 300 περίπου φιλάθλους [η πλειοψηφία των φιλοξενούμενων] που βρέθηκαν στο γήπεδο. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Λόγγο ο οποίος πίεζε συνεχώς την εστία του Νίκου Παπία ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 14′ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από πλάγια του Κώστα Γιδόπουλου.

Δυο λεπτά αργότερα ο Τσιούλης τροφοδότησε τον Πάντο ο οποίος σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της Βασιλικής χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε ριζικά με τον Κεραυνό να μπαίνει δυνατά και αποφασιστικά για να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ.

Στο 53′ η «χρυσή» αλλαγή των Δημητρούλη – Λίτο, Γιάννης Αργυρόπουλος με κεφάλια έκανε το 1-1 και δέκα λεπτά αργότερα ο Σμιθ από καταπληκτική μπαλιά του Κώστα Λίτο πέτυχε ένα τρομερό γκολ το οποίο όμως δεν μέτρησε πότε διότι προς έκπληξη όλων ο επόπτης κ.Μπαϊρακτάρης το ακύρωσε για οφσάιντ.

Το ματς πήρε συναρπαστική τροπή στα τελευταία λεπτά με τις δυο ομάδες να «κυνηγούν» το γκολ με τον Λόγγο να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 89′ όταν ο Αντωνίου από κοντά με κεφάλια σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Παπία. Πολλά παράπονα έχουν οι φιλοξενούμενοι για την όπως χαρακτηρίζουν προκλητική διαιτησία του κ.Τουτούκη ο οποίος μετά την ισοφάριση του Κεραυνού πήγε να «τινάξει» το ματς στον αέρα.

Αντιθέτως η διοίκηση, οι προπονητές και οι ποδοσφαιριστές θα ήθελαν να ευχαριστήσουν τους ανθρώπους του Λόγγου για την άψογη φιλοξενία τους, κάτι που σαφώς μόνο καλό κάνει στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο.

ΣΚΟΡΕΡ – 14′ Γιδόπουλος [1-0], 53′ Αργυρόπουλος [1-1]

ΣΥΝΘΕΣΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ – Ν.Παπίας, Χ.Ζιάκας, Στάσος, Π.Παπίας, Σ.Παναγιώτου, Ε.Γρηγορίου, Σμιθ, Αυγέρος, Φανάρας [Τσιούμας], Κ.Λίτος [Παππάς], Τσιάμης [Αργυρόπουλος].