Ισόπαλη η Εθνική Ελλάδος με την Σλοβενία – Από το 46ο λεπτό στο παιχνίδι και ο Κώστας Φορτούνης

Ισόπαλη 1-1 αναδείχτηκε η εθνική ομάδα με την Σλοβενία στο πρώτο φιλικό που έδωσε επί Αυστριακού εδάφους όπου προετοιμάζεται για το EURO.

0 384

Το σκορ άνοιξε ο Τοροσίδης στο 8′ για την εθνική και ισοφάρισε στο 87′ ο Κούρτιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 90’+ αποβλήθηκε ο Παναγιώτης Κονέ για χτύπημα εκτός φάσης στον Σέζαρ. Επόμενο φιλικό της εθνικής την ερχόμενη Πέμπτη (31/5) με την Αρμενία και πάλι στην Αυστρία.

Η εθνική ομάδα σαφέστατα έδειξε τις αδυναμίες που έχει στην ανάπτυξη του παιχνιδιού ειδικά στο πρώτο ημίχρονο καθώς στο δεύτερο μισό βελτιώθηκε η εικόνα της.

Στο παιχνίδι μπήκε από το 46ο λεπτό ( 2ο ημίχρονο ) και ο Καλαμπακιώτης Κώστας Φορτούνης ο οποίος αντικατέστησε τον Σαμαρά. Τον Κώστα απόλαυσε και χειροκρότησε όλη η Καλαμπάκα καθώς στο παιχνίδι είχε μια πολύ καλή εμφάνιση και μια πολύ στιγμή στο 69′ που με δυνατό διαγώνιο σουτ παραλίγο να πετύχει το 2ο γκολ.

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Τοροσίδης (23′ λ.τρ. Τζιόλης), Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μανιάτης (64′ Λυμπερόπουλος), Κατσουράνης (46′ Μαλεζάς), Νίνης (72′ Κονέ), Γκέκας (64′ Μήτρογλου), Καραγκούνης, Σαμαράς (46′ Φορτούνης).

Σλοβενία (Σλάβισα Στογιάνοβιτς): Σ. Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Σούλερ, Σέζαρ, Τζόκιτς (21′ λ.τρ. Κέλαρ), Κούρτιτς, Ραντοσάβλεβιτς (85′ Μέρτελι), Βρσιτς, Κιρμ (66′ Ίλισιτς), Μάταβζ (79′ Βελικόνια), Σίσιτς.