Εκμεταλλεύεται τις συγκυρίες το Καμερούν, έχει αξία το g/g στη χώρα των Βάσκων

0 583

Η Εθνική ομάδα του Καμερούν, ως οικοδέσποινα του Κόπα Άφρικα, μπορεί να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Άφρικα. Στη χώρα των Βάσκων, τίθενται αντιμέτωπες δύο φύσει επιθετικές ομάδες.

Διαβάστε εδώ την αξιολόγηση της βετ365

1. Καμερούν – Αίγυπτος (21:00)

Δεύτερος ημιτελικός του Κόπα Άφρικα, με την οικοδέσποινα ομάδα του Καμερούν να αντιμετωπίζει την Αίγυπτο. Ματς που αν λήξει ισόπαλο στο 90λεπτο, θα οδηγηθεί σε παράταση και, αν χρειαστεί, σε πέναλτι. Αψεγάδιαστο το Καμερούν, παίζει ουσιαστικό ποδόσφαιρο και φουλάρει για τον τελικό. Σε εκρηκτική κατάσταση βρίσκεται το δίδυμο Αμπουμπακάρ – Τοκό Εκαμπί, που έχουν πάρει από το χέρι την ομάδα, σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο. Βέβαια, δεν περνάει απαρατήρητη η προσπάθεια της Αιγύπτου. Ο Σαλάχ είναι μόνιμη πηγή κινδύνου, ενώ υπάρχουν επίσης οι Τρεζεγκέ και Μοστάφα Μοχάμεντ. Γκρίνια στους «φαραώ» για τον ορισμό του διαιτητή (Μπακαρί Γκασαμά από την Γκαμπόν). Δίχως τους δύο πρώτους γκολκίπερ και έναν βασικό στόπερ.

➥ Απουσίες και γενικότερη εικόνα του Καμερούν, μας οδηγούν στον άσο του 2.28.

1. Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπέτις (21:00)

Προημιτελικός του κυπέλλου Ισπανίας, με παράταση και πέναλτι (αν χρειαστούν). Η Σοσιεδάδ προέρχεται από το 0-0 με τη Χετάφε στο πρωτάθλημα. Στον προηγούμενο γύρο του θεσμού ξεπέρασε το εμπόδιο της Ατλέτικο Μαδρίτης. «Τρέχει» αήττητο σερί 5 επίσημων αγώνων (3-2-0) και αν μη τι άλλο είναι σε καλή κατάσταση. Δεν αντιμετωπίζει σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα, αντιθέτως επιστρέφουν 4 σημαντικοί παίκτες. Η Μπέτις συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες, οι δύο τελευταίες μάλιστα ήταν με ευρύ σκορ (4-0 την Αλαβές και 4-1 την Εσπανιόλ). Δουλεύει άψογα στο επιθετικό σκέλος, αν και τώρα είναι υποχρεωμένη να παραταχθεί με απουσίες. Συγκεκριμένα εκτός δράσης για διάφορους λόγους βρίσκονται 9 παίκτες.

➥ Δυνατή εντός η βάσκικη ομάδα, φουλ επιθετική η φιλοξενούμενη, ιδανική επιλογή το G/G σε απόδοση 1.80.