Σαν πρωταθλήτρια… για έξι λεπτά

Νωθρή πλην όμως και πάλι αποτελεσματική ήταν η εθνική ομάδα στο δεύτερο φιλικό επί κυπριακού εδάφους. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 2-1 της Φινλανδίας χωρίς να ικανοποιήσουν με την απόδοσή τους, αλλά φτάνοντας στο ζητούμενο πετυχαίνοντας δύο γκολ σε έξι λεπτά.

0 329

Νωθρή πλην όμως και πάλι αποτελεσματική ήταν η εθνική ομάδα στο δεύτερο φιλικό επί κυπριακού εδάφους. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 2-1 της Φινλανδίας χωρίς να ικανοποιήσουν με την απόδοσή τους, αλλά φτάνοντας στο ζητούμενο πετυχαίνοντας δύο γκολ σε έξι λεπτά. Νωθρή πλην όμως και πάλι αποτελεσματική ήταν η εθνική ομάδα στο δεύτερο φιλικό επί κυπριακού εδάφους. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 2-1 της Φινλανδίας χωρίς να ικανοποιήσουν με την απόδοσή τους, αλλά φτάνοντας στο ζητούμενο πετυχαίνοντας δύο γκολ σε έξι λεπτά. Το τέρμα του αειθαλή Γιάρι Λιτμάνεν στο 66’, με το οποίο πήραν προβάδισμα οι Φινλανδοί, αφύπνισε τους διεθνείς, που ως τότε είχαν ελάχιστες καλές στιγμές με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σωτήρη Κυργιάκου στο 42’. Η απάντηση ήρθε στο 67’ με κεφαλιά του Άγγελου Χαριστέα, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Κώστας Κατσουράνης με σουτ εκτός περιοχής έδωσε προβάδισμα στο ελληνικό συγκρότημα. Δεκαεπτά παίκτες χρησιμοποίησε ο Ότο Ρεχάγκελ, ντεμπούτο για τον Χρυσόστομο Μιχαηλίδη. Επόμενο φιλικό τεστ για την εθνική ομάδα στις 26/3 απέναντι στην Πορτογαλία στη Γερμανία. Η εικόνα του αγώνα Νωθρή σε γενικές γραμμές και με λίγα καλά διαστήματα ήταν η εθνική ομάδα. Ο Ότο Ρεχάγκελ παρέταξε τους πρωταθλητές Ευρώπης με το αγαπημένο του 4-3-3, με τον Νικοπολίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Πατσατζόγλου και Τοροσίδη στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα, τους Άντζα και Κυργιάκο στο κέντρο της άμυνας, Μπασινάς, Κατσουράνης και Καραγκούνης ήταν η τριάδα της μεσαίας γραμμής, ενώ Αμανατίδης, Χαριστέας και Γκέκας αποτελούσαν την τριπλέτα της επίθεσης.Οι Φινλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα και απείλησαν με δημιουργό τον αειθαλή (36 χρονών πλέον γαρ) Γιάρι Λιτμάνεν, ο οποίος δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις για την ελληνική εστία. Οι Έλληνες διεθνείς δεν είχαν σωστή ανάπτυξη και προσπαθούσαν με σέντρες-χωρίς αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές-να φτάσουν στο γκολ. Η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα ήταν αυτή του 42ου λεπτού, όταν ο τερματοφύλακας Ένγκερμαν έχασε την μπάλα σε σέντρα του Καραγκούνη και ο Κυργιάκος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο αμυντικός της Άιντραχτ σούταρε ψηλά άουτ. Τρία λεπτά μετά η ελληνική ομάδα απείλησε και πάλι με σουτ του Κώστα Κατσουράνη, που αφού κόντραρε, αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Φινλανδίας. Στην επανάληψη ο Ότο Ρεχάγκελ πέρασε στον αγώνα τους Μιχαηλίδη, Σαλπιγγίδη και Λαγό αντι των Νικοπολίδη, Πατσατζόγλου και Αμανατίδη. Παράλληλα έγινε μία εσωτερική αλλαγή, με τον Τοροσίδη να μετατίθεται στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Λαγό να παίρνει τη θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο Σαλπιγγίδης λίγο έλειψε να σκοράρει στο 51ο λεπτό, ωστόσο η προσπάθειά του αποκρούστηκε. Ο αγώνας πήρε φωτιά στο διάστημα 65-72’. Οι Φινλανδοί μετά από ένα λάθος στη μεσαία γραμμή και γύρισμα του Ερεμένκο στον Λιτμάνεν προηγήθηκαν με 1-0 στο 65’. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του Στιούαρτ Μπάξτερ, η ελληνική ομάδα έφτασε στην ισοφάριση. Ο Γιώργος Καραγκούνης εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Άγγελος Χαριστέας με μια κεφαλιά που θύμισε ημέρες… EURO, ισοφάρισε σε 1-1 στο 66’. Δύο λεπτά μετά ο φορ της Νυρεμβέργης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το γύρισμά του στον Σαλπιγγίδη ήταν άσχημο και χάθηκε μία σπουδαία ευκαιρία για το προβάδισμα. Στο 72’ ο Κώστας Κατσουράνης με ένα σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα πρώτα να σκάσει κάτω και στη συνέχεια να καταλήξει στην αριστερή γωνία της φινλανδικής εστίας ολοκληρώνοντας την ελληνική αντεπίθεση. Ο Ότο Ρεχάγκελ προχώρησε σε αρκετές ακόμη αλλαγές, χρησιμοποιώντας τους Παπασταθόπουλο, Σπυρόπουλο και Λυμπερόπουλο αντί των Κυργιάκου, Καραγκούνη και Γκέκα. Ο Σπυρόπουλος πήρε τη θέση του Λαγού στα αριστερά και ο άσος της ΑΕΚ προωθήθηκε στη μεσαία γραμμή. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αφού οι πολλές αλλαγές και δοκιμές των δύο προπονητών επηρέασαν την ομοιογένεια των δύο ομάδων και ως το τέλος της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση. *Το επόμενο φιλικό τεστ της Εθνικής ομάδας είναι στις 26 Μαρτίου με αντίπαλο την Πορτογαλία στη Γερμανία. Πιθανότατα ο αγώνας θα διεξαχθεί στη Φρανκφούρτη, όπου και θα γίνει η προετοιμασία των πρωταθλητών Ευρώπης εν όψει του EURO 2008.