Επιτυχίες του Π.Α.Σ Ασκληπιός

Συνεχίζονται οι επιτυχίες για το σωματείο του ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΥ δείχνοντας πλέον πως η επάνοδος της Τρικαλινής Ποδηλασίας είναι γεγονός. Αποδεικνύεται έτσι ότι η ποδηλασία στα Τρίκαλα όχι μόνο δεν πρόκειται να μείνει στάσιμη όπως πίστεψαν μερικοί, αλλά σε λίγο καιρό θα ξαναζήσουμε τη χρυσή εποχή της δεκαετίας του ‘80 – ’90.

0 280

Συγκεκριμένα στις 31/05/08 διεξήχθη ο αγώνας σιρκουί στη πόλη των Σπάτων και ο ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ συμμετείχε στις κατηγορίες Εφήβων και Μίνι. Στους Εφήβους ο Ευσταθίου Κων/νος, μέλος πλέον της εθνικής ομάδας, κατέκτησε τη 2η θέση μετά από ένα συναρπαστικό και πολύ γρήγορο αγώνα, έδειξε ότι μία θέση στους καλύτερους Έλληνες αθλητές Πανελλαδικά του ανήκει. Ο Κουρτέλης Ηλίας τερμάτισε 5ος.
Στη κατηγορία Μίνι ο ταλαντούχος Μητσούλας Νίκος έχασε την 1η θέση, παίρνοντας το αργυρό μετάλλιο στο σπριντ για μισό μέτρο. Επίσης αγωνίστηκαν οι :

Σούλιος Ζήσης 6ος

Τσινάνης Κων/νος 9ος

Βούκιας Βασίλης 10ος

Μητσούλα Χάϊντη 14η
Την επόμενη μέρα 01/06/08 διεξήχθη ο 1ος Γύρος Ν. Ιωνίας για τις κατηγορίες Μίνι. Ο ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ συμμετείχε μόνο με 3 αθλητές λόγω των εξετάσεων που διεξάγονται στα σχολεία. Ο συνήθης ύποπτος Μητσούλας Νίκος καθάρισε τον αγώνα με χαρακτηριστική άνεση δείχνοντας το απίστευτο ταλέντο του σε πολύ μεγαλύτερους ηλικιακά αντιπάλους. Στην 6η θέση τερμάτισε η Μητσούλα Χάϊντη η οποία ήταν 2η στη κατηγορία των κοριτσιών και 9ος ο Βούκιας Βασίλης.
Στη κατηγορία γυναικών η Τρικαλινή Κλαπανάρα Ελένη κέρδισε το Χρυσό μετάλλιο, η οποία αγωνίζεται με την ομάδα της Νέας Ιωνίας. Κέρδισε με σχετική άνεση, δείχνοντας πως όπως και πέρυσι έτσι και φέτος, τρέχει με μεγάλη διαφορά από τις αντιπάλους της, ελπίζοντας και σε Πανευρωπαϊκές διακρίσεις.

Το σωματείο του ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΥ ευχαριστεί τους επίσημους χορηγούς του ΒΕΝΔΙΣΤΑ – ΠΟΔΗΛΑΤΟΥΠΟΛΗ – ΚΑΡΤΣΙΟΥΚΗ για την ενίσχυση και τη στήριξή του.

Στη φωτό διακρίνεται ο Προπονητής Ταμανάκια, ο Μητσούλας Νίκος, ο Βούκιας Βασίλης, η Μητσούλα Χάϊντη και η 5 φορές Πρωταθλήτρια Ελλάδος για φέτος Κλαπανάρα Έλενα