Χάλκινο μετάλλιο ο Νίκος Παπαγεωργίου σε διεθνείς αγώνες καράτε

Μεγάλη επιτυχία για τον αθλητή Νίκο Παπαγεωργίου Μαύρη Ζώνη 1 Dan από την πόλη μας όπου κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο

0 369

Μεγάλη επιτυχία για τον αθλητή Νίκο Παπαγεωργίου Μαύρη Ζώνη 1 Dan από την πόλη μας όπου κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο  (3η θέση) στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα KYOKUSHINKAI Παίδων-Εφήβων-Νέων Ανδρών ηλικίας από 8 έως 21 ετών που πραγματοποιήθηκε στο Βέλγιο το περασμένο Σάββατο στις 14-11-2015 με συμμετοχή 300 αθλητών, από 12 χώρες.

Ο αθλητής της πόλης όπου προπονείται παράλληλα στον Α.Σ. KYOKUSHINKAI BUDOKAN Παλαμά Καρδίτσας καθώς και στον δικό μας τοπικό Α.Σ Μαχητικών τεχνών Καλαμπάκας, συμμετείχε στην κατηγορία έως 16 ετών (+70 κιλ) με αρκετό αριθμό συμμετοχών στην κατηγορία του.

Έπαιξε συνολικά 4 αγώνες πολύ δυναμικά καταφέρνοντας 2 knock out στους αρχικούς αγώνες με πολύ καλή τεχνική και πείσμα, αποσπώντας μία ισοπαλία στον επόμενο αγώνα και στον ημιτελικό έχασε από κρίση διαιτητών χωρίς σκορ κατακτώντας έτσι την 3η θέση. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο αθλητής της πόλης μας συμμετείχε με την Ελληνική αποστολή της KYOKUSHINKAI BUDOKAN HELLAS και αξίζει πολλά συγχαρητήρια για την μεγάλη επιτυχία του όπως επίσης στους προπονητές του Γαλλιό Κωνσταντίνο (Α.Σ. Παλαμά) και Χρήστο Καραγεώργο (Α.Σ Μαχητικών τεχνών Καλαμπάκας) για τη βοήθεια, τη στήριξη και την προετοιμασία του και του εύχονται πολλές διακρίσεις στο μέλλον.