Β1 Ερασιτεχνική – Σφαίρα ο Κεραυνός Βασιλικής

Πολύ καλός ο Κεραυνός Βασιλικής νίκησε δίκαια στη Σαρακίνα το τοπικό συγκρότημα με σκορ 0-4 και παρέμενε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

0 447

Η ξαφνική είδηση της παραίτησης του Δημήτρη Μπούρα από την προεδρία της ομάδα επηρέασε τους παίκτες της Σαρακίνας οι όποιοι όμως στην συνέχεια πάλεψαν φιλότιμα και τουλάχιστον για ένα ημίχρονο δυσκόλεψαν αρκετά τους αντιπάλους τους. Ο Κεραυνός που είχε πολλές απουσίες δημιούργησε αρκετές κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά οι επιθετικοί του δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα Τάμπα που με εκπληκτικές αποκρούσεις κράτησε όσο μπορούσε το μηδέν.

Στο 44′ όμως ο Σούλης Λίτος με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και σούταρε με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Τάμπα έχοντας επίσης χτυπήσει στον «βετεράνο» Αγγέλη ο οποίος στάθηκε άτυχος προσπαθώντας να αποκρούσει την μπάλα. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε καθώς ο Κεραυνός μπήκε περισσότερο αποφασισμένος στο γήπεδο και κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση κατάφερε να φτάσει σχετικά άνετα στην νίκη. Στο 56′ ο Αργυρόπουλος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής κ.Μυλωνάς καταλόγισε το πέναλτι το οποίο αξιοποίησε με υποδειγματικό τρόπο ο Σούλης Λίτος.

Επτά λεπτά αργότερα ο προπονητής –παίκτης του Κεραυνού, Κώστας Λίτος με πλασέ πέτυχε το 0-3 ενώ στο 77′ από ωραία ενέργεια του Σμιθ, ο Τόλης Ευσταθίου από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Από την Βασιλικής διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Βασίλης Στάσος και Σούλης Λίτος ενώ από την ομάδα της Σαρακίνας και εκτός από τον Τάμπα, οι Τζίμης Αγγέλης και Γρηγόρης Καλτσάς. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ.Νίκου Μυλωνά με επόπτες τους κ.κ.Δουλόπουλο και Καρατζούλη.

ΣΚΟΡΕΡ – 44′ Α.Λίτος [0-1], 56′ Α.Λίτος .πεν.[0-2], 63′ Κ.Λίτος [0-3], 77′ Ευσταθίου [0-4]

ΣΑΡΑΚΙΝΑ – Τάμπας, Κορσάρ, Κοιπούλης [Παπακέμος], Αγέλης, Βεγίραγ, Κακκούσιος, Καλτσάς, Τούλας, Παρασκευάς, Μπαλογιάννης.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ – Ν.Παπίας, Σιούτας, Αργυρόπουλος [Παπούλιας], Π.Παπίας, Σ.Παναγιώτου, Β.Στάσος, Σμιθ, Α.Λίτος, Κ.Ζιάκας [Μ.Κώτσιας], Κ.Λίτος, Ευσταθίου [Β.Ζαφείρης].