Β1 Ερασιτεχνική – Μπροστά ο Κεραυνός Βασιλικής

Μπροστά πέρασε στην βαθμολογία της Β1 ερασιτεχνικής του Α’ ομίλου ο Κεραυνός Βασιλικής μετά την νίκη στον αγώνα με το Καλαμάκι. Η Βασιλικιώτικη ομάδα έχει κάνει πολλές καλές προσθήκες και μετά τον περυσινό υποβιβασμό έχει θέσει ως στόχο κάτι καλύτερο και δη την άνοδο για την φετινή αγωνιστική περίοδο.

0 269

Περιγραφή του παιχνιδιού με στοιχεία που μας εστάλησαν από τον Κεραυνό Βασιλικής.

Βασιλική Καλαμάκι 3 – 2

Μεγάλη νίκη με σκορ 3-2 πέτυχε η ομάδα της Βασιλικής επί του ΠΑΟ Καλαμακίου στο ντέρμπι κορυφής του πρώτου ομίλου της Γ’ Ερασιτεχνικής. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν από το πρώτο λεπτό να επιβάλλουν τον ρυθμό που ήθελαν.

Μόλις στο 2′ ο Ευσταθίου μετά από ωραίο συνδυασμό των Κ.Γρηγορίου και Σμιθ έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ ενώ στο 5′ ο Φώντας Μαντζάνας με φοβερή κεφάλια ύστερα από κόρνερ του Ευσταθίου πέτυχε το 1-0. Έντεκα λεπτά αργότερα ο Κώστας Γρηγορίου σε μια φάση διάρκειας κατάφερε να πετύχει το 2-0 ενώ στο 34′ ο Βαγγέλης Γρηγορίου δεν μπόρεσε από κοντά να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Στο 42′ ο Ευσταθίου με απ’ ευθείας χτύπημα κόρνερ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων ενώ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο ίδιος παίκτης ανατράπηκε εντός περιοχής κερδίζοντας πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο ίδιος ο Ευσταθίου ο οποίος πέτυχε το 3-0. Στην συνέχεια το Καλαμάκι που είχε σε εξαιρετική μέρα τον Σπύρο Σκέντζα κατάφερε να πάρει τα ηνία του ματς και στο 51′ ο Φουντούνας με συρτό δεξί σουτ μείωσε σε 3-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Φουντούνας και πάλι με παρόμοιο τρόπο σημείωσε το 3-2 ενώ στο 64′ ο Κώστας Δημόπουλος με πλασέ ανάγκασε τον Σιούτα να διώξει πάνω στη γραμμή. Από εκεί και πέρα το συγκρότημα του Κώστα Λίτου ισορρόπησε τον αγώνα, βγήκε στη επίθεση και έχασε τρεις απίστευτες ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς με τους Ευσταθίου στο 70′, Κώστα Γρηγορίου στο 74′ και Σμιθ στο 82′. Από τους νικητές διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Σωτήρης Παναγιώτου [κορυφαίος του αγώνα] Χρήστος Ζιάκας, Τόλης Ευσταθίου και Χρήστος Σμιθ ενώ για τους φιλοξενούμενους και εκτός από τον Σ.Σκέντζα άρεσαν οι Φουντούνας, Κωστας Δημόπουλος και Θεοδώρου.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Βουτσελά ο οποίος απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τους Ε.Γρηγορίου στο 77′ και Δημόπουλο στο 86′.

ΣΚΟΡΕΡ – 5′ Ξ.Μαντζάνας [1-0], 16′ Κ.Γρηγορίου [2-0], 47′ Ευσταθίου .πεν.[3-0],

51′ Φουντούνας [3-1], 54′ Φουντούνας [3-2]

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ

Ν.Παπίας, Σιούτας, Αργυρόπουλος, Μαντζάνας, Σ.Παναγιώτου, Σμιθ, Κ.Ζιάκας [Β.Ζαφείρης] [Π.Παπίας], Ε.Γρηγορίου, Χ.Ζιάκας, Κ.Γρηγορίου [Παπούλιας], Ευσταθίου.

Σαρακίνα – Ακαδημία Μετέωρα

Ένα καλό παιχνίδι έγινε στην Σαρακίνα την Κυριακή το πρωί με την Ακαδημία των Μετεώρων να αντιμετωπίζει την Σαρακίνα και να διεκδικεί την 1η νίκη στο πρωτάθλημα της Β1. Κάτι το οποίο και πέτυχε με γκολ των Χριστοδουλόπουλου, Λαμπρογιώργου και Μπουτίνα.

Ακολουθεί φωτορεπορτάζ από το παραπάνω παιχνίδι.