Β1 Ερασιτεχνική – Έφυγε μπροστά ο Κεραυνός Βασιλικής

Το περασμένο Σαββατοκύριακο έγιναν τα παιχνίδια της Β1 ερασιτεχνικής του Α’ ομίλου, όπου ο Κεραυνός Βασιλικής πέρασε πρώτος στην βαθμολογία και συνεχίζει… Νε νίκη πέρασε και η Ακαδημία Μετέωρα επί του Αγιοφύλλου ενώ η Σαρακίνα υποτάχθηκε στα Ανταλλάξιμα με το βαρύ 10 – 0!

0 373

Περιγραφή του αγώνα Βασιλική – Πλάτανος με στοιχεία που μας δόθηκαν από τους ανθρώπους της Βασιλικής.

Αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο κατά το πρώτο ημίχρονο ο Κεραυνός Βασιλικής δεν δυσκολεύτηκε να συντρίψει με σκορ 6 – 1 τον αδύναμο Πλάτανο ενώ έχασε και άλλες σημαντικές ευκαιρίες ( είχε τρία δοκάρια ) που θα τον επέτρεψαν να ανεβάσει ακόμη πιο ψηλά το δείκτη του σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ζήτησαν από το πρώτο λεπτό το γκολ. Πλαγιοκόπησαν πολλές φορές την άμυνα των φιλοξενουμένων που έδειχναν πολλές φορές να τα έχουν χαμένα και με δυσκολία απέκρουαν τις επιθέσεις των αντιπάλων τους.

Μόλις στο 3′ ο Ευσταθίου με απ’ ευθείας χτύπημα κόρνερ σημάδεψε το δοκάρι του Νήμα ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με πλασέ ανοίξει το σκορ για την ομάδα της Βασιλικής. Στο 12′ μετά από ωραίο συνδυασμό των Σμιθ και Ευσταθίου, ο τελευταίος με βολέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του ενώ λίγο αργότερα ο Καραϊσκος από το κέντρο του γηπέδου επιχείρησε σουτ το οποίο απέκρουσε με την βοήθεια των δοκαριών ο γκολκίπερ του Πλάτανου. Στο 24′ ο Κώστας Γρηγορίου μετά από πάσα του Κώστα Ζιάκα έκανε το 3-0 αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Διβάνης εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Υφαντή και μείωσε για τον Πλάτανο σε 3-1. Στο 36′ ο Ευσταθίου κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 4-1 ενώ στο 44′ ο Κώστας Γρηγορίου με σουτ πέτυχε το 5-1. Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Υφαντή. Στο 65′ ο νεαρός Παπούλιας έκανε ωραία σέντρα από αριστερά και ο Σμιθ με κεφάλια έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στο δοκάρι του Νήμα ενώ στο 69′ ο Σιούτας με το σώμα ύστερα από σουτ του Σούλη Λίτο και ασθενής απόκρουση του Νήμα διαμόρφωσε το τελικό 6-1. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ.Μαργιόλη.

ΣΚΟΡΕΡ – 6′ Ευσταθίου [1-0], 12′ Ευσταθίου [2-0], 24′ Κ.Γρηγορίου [3-0], 29′ Διβάνης [3-1], 36′ Ευσταθίου .πεν.[4-1], 44′ Κ.Γρηγορίου [5-1], 69′ Σιούτας [6-1]

Κεραυνός Βασιλικής – Φ.Υφαντής, Καραϊσκος [Β.Ζαφείρης], Σιούτας, Πανάγος, Σ.Παναγιώτου [Παπούλιας], Κ.Ζιάκας, Σμιθ, Α.Λίτος, Β.Στάσος, Κ.Γρηγορίου, Ευσταθίου [Μ.Κώτσιας].