Τελευταία ευκαιρία για Ολυμπιακό

0 400

Ο Ολυμπιακός έχει δέκα σερί ήττες όταν αγωνίζεται με γερμανικές ομάδες. Και αν θέλει να συνεχίσει να αγωνίζεται στην Ευρώπη και από τη νέα χρονιά, σήμερα θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση με αγορές και για stoiximan live στην πλατφορμα της στοιχιμαν. Το θέμα είναι αν μπορεί. Η Φράιμπουργκ έχει καταφέρει να πάρει αυτό που θέλει στον όμιλο και βλέπει τον σημερινό αγώνα περισσότερο ως διαδικαστικού χαρακτήρα.

Στον άλλον αγώνα που ξεχωρίσαμε από τους σημερινούς του Γιουρόπα Λιγκ, η Άϊντραχτ υποδέχεται την Άρσεναλ θέλοντας να πετύχει ότι δεν κατάφερε στο Λονδίνο. Να πετύχει ένα γκολ και να εξασφαλίσει με αυτό τον τρόπο τη συμμετοχή της στα νοκ-άουτ παιχνίδια του θεσμού. Πιο άνετη είναι η Άρσεναλ, που θέλει απλώς έναν βαθμό για να πάρει την πρώτη θέση του ομίλου.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Κατάφερε να ξεπεράσει σύντομα την συντριβή από την Μπάγερν και επανήλθε στις επιτυχίες παίρνοντας την πρόκριση στο Κύπελλο επί της Σεντ Πάουλι και επικρατώντας για το πρωτάθλημα της Βέρντερ Βρέμης με 2-0. Η έκταση της ήττας από τους Βαυαρούς έκανε την Φράϊμπουργκ να προσέξει ιδιαίτερα την ανασταλτικής της λειτουργία, και έτσι μπόρεσε να κρατήσει σε απόσταση την επικίνδυνη Βέρντερ από τα καρέ της.

Πιο σταθερά δείχνουν ότι είναι τα πράγματα στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ για την Φράιμπουργκ. Με τέσσερις νίκες και 12 βαθμούς οι Γερμανοί απέχουν μόλις έναν βαθμό από την κατάληψη της πρώτης θέσης και τυπικά. Κάτι που λογικά θα καταφέρουν σήμερα απέναντι στους ανίσχυρους «ερυθρόλευκους». Εκτός του αμυντικού Γκούλντε και του μέσου Σάλαϊ δεν υπάρχουν άλλες απουσίες, αναμένεται όμως μεγάλο ροτέισον.

Στατιστικά Στοιχήματος: Πετυχαίνει 2 γκολ στους τελευταίους 4 εντός έδρας αγώνες της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Αυτή τη φορά η εικόνα του στο Αγρίνιο ήταν εμφανώς βελτιωμένη και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού μπόρεσε να πάρει την καθαρή και δίκαιη νίκη με 0-2. Μπιέλ και Βαλμπουενά πέτυχαν τα  δύο γκολ – ένα σε κάθε ημίχρονο – που έδωσαν στους Πειραιώτες τους τρεις βαθμούς που τους διατήρησε σετην τέταρτη θέση, δέκα βαθμούς διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Στο Γιουρόπα Λιγκ τα πράγμα είναι σαφώς πιο δύσκολα για τον Ολυμπιακό που έχοντας ως αποκλειστικό στόχο πλέον την κατάληψη της τρίτης θέσης και τη συνέχεια στο Κόνφερενς, θα πρέπει σήμερα τουλάχιστον να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Και να διεκδικήσει ότι μπορεί στην τελευταία αγωνιστική με την Νάντ. Γνωστές και μακροχρόνιες οι απουσίες του Ολυμπιακού.

Στατιστικά Στοιχήματος: Τρία N/G στους τελευταίους πέντε αγώνες.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Και οι δύο ομάδες για τους δικούς τους λόγους αναμένεται να προσεγγίσουν προσεκτικά τον αγώνα. Η Φράιμπουργκ θέλει απλώς έναν βαθμό και οι «ερυθρόλευκοι» να μην χάσουν. Το όποιο ρίσκο μπορεί να ληφθεί ανάλογα με την εικόνα του αγώνα προς το τέλος του.

Να λήξει ισόπαλο το πρώτο ημίχρονο.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Τραγική στον αγώνα με την Χρόνιγκεν ηττήθηκε με 4-2. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκε το τρίτο γκολ και στην αμέσως επόμενη φάση μπόρεσε να μειώσει σε 3-1. Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει σε 3-2. Στις καθυστερήσεις δέχτηκε και το τέταρτο γκολ.

Αγωνιστικά στάθηκε καλά στο Λονδίνο, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει αυτό που ήθελε. Δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά ήταν άστοχη και δεν μπόρεσε έτσι να πετύχει το γκολ ή τα γκολ που ήθελε για να μπορέσει να πάρει κάτι που με βάση την εικόνα της το άξιζε. Θέλει τη νίκη για να μην δώσει δικαιώματα αμφισβήτησης στους Νορβηγούς της Μπόντο Γκλιμ. Χωρίς τους επιθετικούς Σαϊμπάρι και Φερτέσεν η αποστολή.

Στατιστικά Στοιχήματος: Over 4.5 οι τρεις τελευταίοι εντός έδρας αγώνες της.

.

ΑΡΣΕΝΑΛ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Η Σαουθάμπντον αποδείχτηκε τελικά όσο σκληροτράχηλος αντίπαλος αναμενόταν και έτσι στέρησε την νίκη από την Άρσεναλ. Οι Λονδρέζοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-1 μόλις στο 11 λεπτό, αλλά μετά την επίτευξη του γκολ άρχισαν να παραχωρούν χώρους στην γηπεδούχο. Και στο 65ο λεπτό ισοφάρισαν και μπόρεσαν να κρατήσουν το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, παρά τις προσπάθειες της Άρσεναλ να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Στο Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται στην πρώτη θέση και μετά την νίκη της με 1-0 στον πρώτο αγώνα στο Λονδίνο, αυτό που ουσιαστικά θέλει σήμερα για να πάρει την πρωτιά του ομίλου είναι να μην χάσει. Περιμένουμε να μην πάρει πολλά ρίσκα και να προσεγγίσει συντηρητικά τον αγώνα. Εκτός σήμερα ο τραυματίας αμυντικός Ζιντσένκο και οι επίσης τραυματίες μέσοι Σμιθ Ρόου και Ελνένι.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Η εικόνα της Αϊντχόφεν, ειδικά η ανασταλτική της λειτουργία μας προδιαθέτει για έναν αγώνα με γκολ. Αλλά η Άρσεναλ στους τελευταίους αγώνες δείχνει να ενδιαφέρεται να ελέγξει τους αγώνες μέσω της άμυνάς της. Πιστεύουμε ότι θα καταφέρουν και οι δύο ομάδες να βρουν από ένα γκολ.