Tα ματς της 18ης αγωνιστικής

Με σκόρερ τον "σιωπηλό" στους πανηγυρισμούς του, Δημήτρη Σαλπιγγίδη, ο Παναθηναϊκός πήρε χρυσό "τρίποντο" στην Τούμπα με 1-0 επί του ΠΑΟΚ, την ώρα που ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, χρειαζόταν την "λάμψη" του Μπελούτσι και το πέναλτι που κέρδισε ο Κοβάσεβιτς και εκτέλεσε ο Τζόρτζεβιτς για να λυγίσει 1-0 τον Άρη.

0 303

Με σκόρερ τον "σιωπηλό" στους πανηγυρισμούς του, Δημήτρη Σαλπιγγίδη, ο Παναθηναϊκός πήρε χρυσό "τρίποντο" στην Τούμπα με 1-0 επί του ΠΑΟΚ, την ώρα που ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, χρειαζόταν την "λάμψη" του Μπελούτσι και το πέναλτι που κέρδισε ο Κοβάσεβιτς και εκτέλεσε ο Τζόρτζεβιτς για να λυγίσει 1-0 τον Άρη. Πάντα πρώτη η ΑΕΚ, μετά το 3-0 επί του Λεβαδειακού. Μετά από έξι αγώνες χωρίς νίκη, η Λάρισα έφτασε στην επιτυχία (2-0) τον Ατρόμητο, ενώ το μεσημέρι, ο Πανιώνιος με γκολ του Τζιμπούρ στις καθυστερήσεις νίκησε την Καλαμαριά 2-1. Στο μηδέν έμειναν Ηρακλής και Αστέρας Τρίπολης. Το Σάββατο, ΟΦΗ-Εργοτέλης 1-1 και Ξάνθη-Βέροια 2-0.

18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 26 Ιανουαρίου 2008

Εργοτέλης-ΟΦΗ 1-1

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι του Ηρακλείου. Εργοτέλης και ΟΦΗ έμειναν στο 1-1, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας.

Το ματς είχε δραματικό φινάλε, καθώς στο 87′ με αυτογκόλ του Ισά ο Εργοτέλης ισοφάρισε και πήρε ένα ανέλπιστο βαθμό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 18′ με πέναλτι του Λεοζίνιο. Έντονα παράπονα για την διαιτησία απο την πλευρά του Εργοτέλη.

Skoda Ξάνθη-Βέροια 2-0

Διαιτητής: Ηρακλής Τσικίνης (Μεσσηνίας)
Γήπεδο: Σκόντα Ξάνθη ΑΚ Πηγαδιών

Χωρίς να δυσκολευθεί, η Ξάνθη πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης στο γήπεδό της, στην αναμέτρηση που άνοιξε την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκ το Σάββατο (26/1) με αντίπαλο την Βέροια. Οι Ξανθιώτες ήταν σαφώς ανώτεροι των φιλοξενουμένων εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τα αμυντικά λάθη τους και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση της νίκης με 2-0. Ραντζίνσκι (3′) και Λαμπριάκος (28′) οι σκόρερ της ακριτικής ομάδας.

Κυριακή, 27 Ιανουαρίου 2008

Πανιώνιος-Απ. Καλαμαριάς 2-1

Διαιτητής: Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Με τέρμα του Ραφίκ Τζιμπούρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πανιώνιος επικράτησε της Καλαμαριάς με 2-1 σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της Super League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 54′ με τον Καραλιόπουλο για να ισοφαρίσει ο Φερνάντεζ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Τελικά, στο 92′ ο Γαλλοαλγερινός επιθετικός των ”κυανέρυθρων” εκμεταλλεύθηκε την αναστάτωση στα καρέ της Καλαμαριάς και με αριστερό σουτ νίκησε τον Κόβατς και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ηρακλής-Αστέρας Τρ. 0-0

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Γρήγορα θα ξεχαστεί ο αγώνας του Ηρακλή με τον Αστέρας Τρίπολης στο "Καυτανζόγλειο" καθώς το 0-0 δείχνει την εικόνα του παιχνιδιού. Η εικόνα του αγώνα ήταν απογοητευτική στην μεγαλύτερη διάρκεια, "ξενερώνοντας" τους περίπου 5.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Λάρισα-Ατρόμητος 2-0

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Αλκαζάρ

Σημαντική κυρίως βαθμολογίκης σημασίας νίκη πέτυχε η Λάρισα που επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου στο Αλκαζάρ, χάρη στα γκολ του Κόζλεϊ στο 37ο λεπτό και του Κόζλεϊ στο 86′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα, πρώτη μετά από 6 αγωνιστικές (9 Δεκεμβρίου με τον Άρη στο Αλκαζάρ), για τους Θεσσαλούς, που ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη ήταν ανώτεροι σ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο, δίκαια πήραν την νίκη και μάλιστα στο 89′ είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-0, όταν ο Κόζλεϊ δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Μιχαηλίδη από την άσπρη βούλα.

ΑΕΚ-Λεβαδειακός 3-0

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπειρος)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του Λεβαδειακού με 3-0, θα μπορούσε να σκοράρει άλλες τόσες φορές, απέδωσε όμορφο ποδόσφαιρο για μία ακόμα Κυριακή και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ριβάλντο (44′), Έμεράν (53′ αυτ.) και Μπλάνκο (55′) τα γκολ για την Ένωση. Με δέκα αγωνίστηκε ο Λεβαδειακός για όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω αποβολής του Διαμαντή με δεύτερη κίτρινη στο 45′.

Με τον Ριβάλντο να έχει πολλά κέφια η Ένωση δεν δυσκολεύθηκε πήρε το τρίποντο και το μόνο της… παράπονο είναι οι πολλές χαμένες ευκαιρίες. Ο Φερέρ δοκιμάσε πάλι ρόμβο στο κέντρο με ελεύθερο τον "Ρίμπο", τον Ενσαλίβα στα χαφ και υπήρξαν φορές που… ζωγράφισε πολύ ωραίες επιθέσεις. Ο αγώνας τελείωσε όταν ξεκίνησε η επανάληψη με τα δύο γρήγορ γκολ και ο Ισπανός χρησιμοποίησε για πρώτη φορά το νεαρό μέσο Τσαχτσίδη.

Ολυμπιακός-Αρης 1-0

Διαιτητής: Ηλίας Μαζαράκος (Αρτας)
Γήπεδο: "Γ. Καραϊσκάκης"

Η ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο (1-1) αποδείχθηκε μία… κακή παρένθεση για τον πρωταθλητή Ελλάδας! Ο Ολυμπιακός πέτυχε την ένατη νίκη του (σε δέκα παιχνίδια) στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", επικρατώντας δύσκολα του Άρη με 1-0, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς βρέθηκε για πρώτη φορά αντίπαλος του Ολυμπιακού στο νεότευκτο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", αλλά είδε την ομάδα του να παίζει παθητικά και να δέχεται το γκολ της ήττας στο 79′ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς. Η παράβαση δόθηκε σωστά, σε ανατροπή του Ντάρκο Κοβάτσεβιτς από τον Καράμπελα. Θετικότατο ντεμπούτο του Φερνάντο Μπελούτσι με την ερυθρόλευκη φανέλα.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1

Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
Γήπεδο: Τούμπας

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Δημήτρη Σαλπιγγίδη, ο Παναθηναϊκός απέδρασε από την "καυτή" Τούμπα νικώντας με 1-0. Ο πρώτος σκόρερ του "τριφυλλιού" σκόραρε για 3η φορά κόντρα στην ομάδα του πετυχαίνοντας το 10ο φετινό του τέρμα.

Οι "πράσινοι" με εξαιρετική απόδοση και κορυφαίους τόσο τον σκόρερ όσο και τους Ιβανσιτς και Σαριέγκι έφυγαν μια μία πολύτιμη νίκη στο "κυνήγι" της κορυφής. Οι φιλοξενούμενοι μετά την ήττα από τον Πανιώνιο έχουν πέντε συνέχες νίκες με το ίδιο σκορ παραμένοντας στο "κόλπο" για τον τίτλο.

Για τους γηπεδούχους που έμειναν για τρίτο ματς χωρίς νίκη "στοίχησαν" οι ελλείψεις και παρόλο την κοσμοσυρροή με τους οπαδούς να γεμίζουν ακόμα και τα σκαλοπάτια, δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό.