Στα ημιτελικά του Eurobasket U20 η Ελλάδα μετά τη νίκη επί της Λιθουανίας

Οι Λιθουανοί είχαν την κατάσταση υπέρ τους στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (51-61), όμως η Εθνική έδειξε χαρακτήρα και καρδιά στο τέλος, κάνοντας μια σπουδαία ανατροπή με 76-72.

0 392

Καθοριστικό τρίποντο του Κόνιαρη 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ενώ λίγο πριν είχε μαζέψει και το επιθετικό ριμπάουντ. Αντίπαλος της Ελλάδας στον ημιτελικό η Ισπανία.

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-0, με τους 6 πόντους να προέρχονται από τον Καρρά. Οι Λιθουανοί αναγκάστηκαν να πάρουν timeout το οποίο ήταν ευεργετικό για αυτούς, καθώς στη συνέχεια βελτιώθηκαν στην επίθεση και έσφιξαν την άμυνα τους. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν έβρισκε λύσεις, με τους Λιθουανούς να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (18-20).

Οι αντίπαλοι μας μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν στους 10 (23-33) με τον Εχόντας στο 15′. Η Εθνική αντέδρασε γρήγορα και με ένα 7-0 σερί έγραψε το 30-33 με τον Δίπλαρο. Εκεί ανέλαβαν δράση οι Μουράτος και Χαραλαμπόπουλος, οι οποίοι έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού την Ελλάδα για το 39-37. Τελικά το σκορ ημιχρόνου ήταν το 41-38, με τον Δίπλαρο να ευστοχεί σε δίποντο στη λήξη. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου είχε 50% τρίποντα και 10/23 δίποντα, ενώ οι Λιθουανοί σκόραραν εύκολα κοντά στο καλάθι (8/12 δίποντα). Καρράς και Κόνιαρης είχαν κέφια στο πρώτο ημίχρονο με 10 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Καμιά από τις δύο ομάδες δε μπορούσε να πάρει διαφορά στα πρώτα λεπτά του τρίτο δεκάλεπτο, όμως η Λιθουανοί πάτησαν γκάζι από το 24′ και μετά και προηγήθηκαν για 12 (46-58 με τον Βαρνας στο 27′. Η Ελλάδα δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 10 (51-61) με το καλάθι του Μουράτου στο 30′.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 51-61, 76-72