Σενάριο νίκης για την Ισταραβσάν

0 639

Ισταραβσάν – Κούκτος (σέντρα στις 11/4, 14:00): 2η αγωνιστική στη Higher League του Τατζικιστάν. Η Ισταραβσάν υποδέχεται την Κούκτος, έχοντας ηττηθεί στην πρεμιέρα από την Κατλόν εκτός με 2-1. Αποτέλεσμα που την αδικεί εν μέρει, μια και κρατούσε τον βαθμό έως τα χασομέρια ενώ προηγήθηκε κιόλας. Με μακρινό αριστερό φάουλ ο Μπαροτόβ άνοιξε το σκορ στο 10′, εκμεταλλευόμενος και λάθος αντίδραση του γκολκίπερ της Κατλόν. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και δοκάρι για το 1-1 στο 1ο ημίχρονο. Τελικά το πέτυχαν στο 53′, όπου και πάλι υπήρξε λάθος από τον τερματοφύλακα της Ισταραβσάν αυτή τη φορά. Φταίει, ίσως, ο αγωνιστικός χώρος με ψηλό χορτάρι, που δυσκόλεψε τις άμυνες.

Μάθε περισσότερα για τα Κλασικα φρουτακια δωρεαν εδώ

Κείμενο του Λάμπρου Γκαραγκάνη για το foxbet.gr

Η Κατλόν έπαιξε με παίκτη λιγότερο, αλλά έχασε ευκαιρίες. Με πέναλτι στο 94′ νίκησε και άφησε στο 0 τούς εν προκειμένω γηπεδούχους. Η Κούκτος έμεινε στο 0-0, στο Ρουντάκι, με τη Ρεγκάρ στην πρεμιέρα της Λίγκας. Σκληρό ματς με αρκετές κίτρινες και τον βαθμό να προκύπτει δίκαια για κάθε αντίπαλο. Τον περασμένο Οκτώβριο έχασε με κάτω τα χέρια στο αντίστοιχο ματς με 3-0. Η Ισταραβσάν είναι η κάτοχος του League Cup, που ολοκληρώθηκε πριν την εκκίνηση του Πρωταθλήματος. Θεωρητικά φέτος μπορεί να τα πάει πολύ καλύτερα από την περυσινή 5η θέση, στηριζόμενη στους Ουζμπέκους που έχει στο ρόστερ της και στους Καμερουνέζους Εμπεκέ (επιθετικός) και Φεουμπά (αμυντικός).

Τι σκέφτομαι: Η Κούκτος δεν έδειξε σχεδόν τίποτα στην πρεμιέρα, σε ματς βέβαια πολύ κακό. Η Ισταραβσάν είναι η κάτοχος του League Cup, κοίταξε στα μάτια τη θεωρητικά ανώτερη Κατλόν και θα μπορούσε να πάρει έστω τον πόντο. Σηκώνει συζήτηση αν είναι δίκαιη η απόδοση νίκης της. Όπως επίσης αν αντέχει σημαντικό ποντάρισμα σε ένα Πρωτάθλημα άγνωστο, που η εικόνα των ομάδων προκύπτει από ελάχιστα highlights και συγκεκριμένη πληροφόρηση. Καλός σύμβουλος επιτυχίας για το φαβορί, θα είναι αν σκοράρει νωρίς. Οπότε το 3.10 για νίκη από το ημίχρονο αξίζει περισσότερο…