Πρωτάθλημα μπάσκετ Παίδων: Νέστορας – Α.Ο Καλαμπάκας 71-53

Τον τίτλο του πρωταθλητή για την περίοδο 2011-2012 κατέκτησε η ομάδα Παίδων του Αγ. Νέστορα, για 2η συνεχή χρονιά. Τα παιδιά του Μπάλτου και του Παπαβασιλόπουλου, φτάσανε σε αυτή την επιτυχία χωρίς να χάσουν ούτε ένα παιχνίδι, μετά από μία σειρά 12 αγώνων (η μόνη αήττητη ομάδα).

0 403

Μετά από μια πορεία που άρχισε από τα Χριστούγεννα και πηγαίνοντας από νίκη σε νίκη φτάσαμε, το τελευταίο παιχνίδι με την ομάδα της Καλαμπάκας στο Δημοτικό Κλειστό την Κυριακή 18/3/2012, να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα μια και σε οποιοδήποτε αποτέλεσμα η ομάδα του Νέστορα θα ήταν πρωταθλήτρια.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Νέστορα έδειξε ότι ήθελε να κλείσει νικηφόρα το πρωτάθλημα έχοντας το απόλυτο. Ήδη στο 6.10΄του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 11-5 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 19-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει 27-8 στο 7.26΄και 41-14 στο 2.35΄για να κλείσει το ημίχρονο με 49-20.

Στο 3ο δεκάλεπτο είχαμε το 55-22 στο 7.44΄και 57-30 στο 2.29΄για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 60-35.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Νέστορας χαλάρωσε μια και όλοι περιμένανε την κόρνα της λήξης, δίνοντας τη δυνατότητα στην Καλαμπάκα να μαζέψει τη διαφορά 64-43 και 67-48 για να τελειώσει το παιχνίδι με 71-53.

Οι στιγμές που ακολούθησαν δεν περιγράφονται. Οι παίκτες του Νέστορα ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με την απονομή του κυπέλου και τους πανηγυρισμούς να κρατάνε πολύ ώρα αφού κανείς δεν ήθελε να φύγει από το γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα(1ος Νέστορας) 1ο 19-8, 2ο 49-20, 3ο 60-35, 4ο 71-53.

Έπαιξαν Α.Σ. Άγ. Νέστορας (Μπάλτος Β.) Τόλλιος Κ. 14, Παπαναστασίου Ν. Τσιακμάκης Κ. 6, Πάτρας Ν. 2, Τσιούλης Αθ. 26, Τέγος Κ. 6, Κοτσίρας Φ. 4, Τίκος Β. 6, Γιαννούλας Ν. Πάτρας Δ. 3, Κοντοβουνήσιος Κ. 4, Νταούλας Β.

Α.Ο. Καλαμπάκας (Παπακωνσταντίνου Κ.) Ανδρέου Α. 3(1), Κοτσίρας Α.7(1), Ρέμπελος Α. 5(1), Τασίκας Δ. 4, Ζαρόπουλος Σ. 5, Τασίκας Χ. 10(2), Αντωνίου Σ. 3(1), Καρκαλάκης Π. 16(1).