O Felipe Massa πήρε χωρίς να προβληματιστεί τη νίκη στο Ευρωπαϊκό Grand Prix

Image
0 190

Ο Felipe Massa ήταν ο μεγάλος νικητής του Ευρωπαϊκού Grand Prix, που διεξήχθη για πρώτη φορά στο ολοκαίνουριο σιρκουί δρόμου της Βαλένθια. Ο Βραζιλιάνος της Ferrari ξεκίνησε από την pole, έστριψε πρώτος και δεν έχασε την πρωτοπορία σε κανένα σημείο του αγώνα, παίρνοντας την 4η φετινή του νίκη. Ο Lewis Hamilton τον ακολούθησε στη 2η θέση, που μάλλον δεν τον στενοχώρησε καθόλου καθώς διατήρησε την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα οδηγών. Η BMW Sauber επέστεψε στο βάθρο ύστερα από αρκετό καιρό απουσίας, με την 3η θέση του Robert Kubica. Ακολούθησαν οι Heikki Kovalainen, Jarno Trulli, Sebastian Vettel, Timo Glock και Nico Rosberg. Καταστροφικός αγώνας για τον Kimi Raikkonen, ο οποίος αφού πρώτα τραυμάτισε ένα μηχανικό της Ferrari στο 2ο pit stop, ύστερα από λίγο εγκατάλειψε λόγω σπασμένου κινητήρα. Οι αγωνοδίκες εξέτασαν το συμβάν στο 2ο pit stop του Massa για να δουν αν πρέπει να τιμωρηθεί ο οδηγός ή η ομάδα, οπότε μέχρι τότε η νίκη του Βραζιλιάνου ήταν σε εκκρεμότητα. Τελικά ο Massa τιμωρήθηκε μόνο με επίπληξη και πρόστιμο 10.000€. Μετά το 12ο γύρο του φετινού πρωταθλήματος Formula 1, ο Lewis Hamilton με τους 8 βαθμούς που πήρε από τη 2η θέση διατηρήθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Ο Felipe Massa ανέβηκε στη 2η θέση με 64 βαθμούς ενώ ο Kimi Raikkonen μετά την εγκατάλειψή του έμεινε πολύ πίσω στους 57 βαθμούς. Στο πρωτάθλημα κατασκευαστών, η Ferrari διατήρησε την πρώτη θέση με 121 βαθμούς αλλά η McLaren πλησίασε, φτάνοντας στους 113 βαθμούς και η BMW Sauber στην 3η θέση έχει 96. Επόμενος αγώνας είναι το Βελγικό Grand Prix στην ιστορική πίστα του Spa-Francorchamps, που θα διεξαχθεί το 3ήμερο 5-7 Σεπτεμβρίου.