Να σπάσει το αρνητικό σερί θέλει ο Ολυμπιακός

0 495

Σε όλη την κανονική περίοδο της περσινής σεζόν είχε μόλις μια εντός έδρας ήττα.και φέτος ήδη δύο σε μόλις τρεις αγωνιστικές. Αντιλαμβάνεται εύκολα κάποιος ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει άλλα περιθώρια σήμερα. Αντίπαλος του η ανεβασμένη Παρτιζάν, αν και οι Σέρβοι ταξιδεύουν στο ΣΕΦ με αρκετές ελλείψεις.

Όλο το πρόγραμμα με τις αθλητικεσ μεταδοσεισ σημερα για τη συναρπαστική Ευρωλίγκα μέσα από τα κανάλια της Nova, όπως και τους υπόλοιπους live αγώνες μπάσκετ.

Στον άλλον αγώνα που ξεχωρίσαμε από το σημερινό πρόγραμμα της Ευρωλίγκας, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιστρέφει στην έδρα της και θα επιχειρήσει να ξεπεράσει το σοκ της συντριβής από την Μπασκόνια την προηγούμενη εβδομάδα. Αντίπαλός της Μπαρτσελόνα που όσο περνούν οι αγωνιστικές βελτιώνεται, αλλά απέχει ακόμη από το να θεωρηθεί αξιόπιστη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Δεύτερη σερί ήττα στην έδρα του, από την Βαλένθια αυτή τη φορά, για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και ήταν η ομάδα που ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να αποκτήσει διαφορά που να θεωρηθεί ασφαλείας. Και όταν στην τελευταία περίοδο η άμυνα των Ισπανών «έκλεισε» πάνω στον Σλούκα, η δημιουργία περιορίστηκε. Όπως και η επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων. Και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 82-83.

Οι δύο ήττες μετρίασαν και τον αρχικό ενθουσιασμό για το δυναμικό ξεκίνημα, αλλά και δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να εκμεταλλευτεί βαθμολογικά τα μεγάλα «διπλά» στην Ισπανία. Η ανάγκη να επιστρέψουν στις νίκες – ειδικά μπροστά στο κοινό τους – είναι μεγάλη για τους «ερυθρόλευκους» και η με πολλές ελλείψεις Παρτιζάν δείχνει ότι αποτελεί τον ιδανικό αντίπαλο για αυτό. Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών.

Στατιστικά Στοιχήματος: Over 150.5 και οι τρεις εντός έδρας αγώνες του.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Πέρασε με νίκη από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 89-91. Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και από πολύ νωρίς μπόρεσαν και πήραν διαφορά που ξεπερνούσε τους 10 πόντους. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και παρά την πίεση που δέχτηκε, η Παρτιζάν ήταν αυτή που έφυγε με την νίκη.

Μετά τις τρεις σερί ήττες της αφετηρίας, η Παρτιζάν τρέχει τώρα ένα νικηφόρο σερί επίσης τριών νικών. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δείχνει ότι έχει εγκλιματιστεί πλήρως στην Ευρωλίγκα και τις μεγάλες απαιτήσεις της και πλέον ανταποκρίνεται σε αυτές. Δύσκολο το σημερινό ματς και γιατί είναι απέναντι σε μια ομάδα που ψάχνει εναγωνίως την νίκη, αλλά και γιατί θα ταξιδέψει στον Πειραιά με αρκετές ελλείψεις. Πιο συγκεκριμένα δεν θα αγωνιστούν οι τραυματίες Ντάντε Έξουμ, Μπάλσα Κοπρίβιτσα, Άλεκσα Αβράμοβιτς, Άλεν Σμάιλαγκιτς και οι Ντανίλο Άντζουσιτς, Ούρος Τριφούνοβιτς που έχουν υποχρεώσεις με την εθνική τους ομάδα.

Στατιστικά Στοιχήματος: Over 170.5 και οι τρεις εκτός έδρας αγώνες της.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αυτό που ο Ολυμπιακός δεν είχε στα δύο τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του ήταν η πιεστική του άμυνα. Και επέτρεψε στους αντιπάλους του να πετύχουν πολλούς πόντους και να πάρουν τη νίκη. Λογικά ο Γιώργος Μπαρτζώκας εκεί θα εστιάσει και οι πολλές απουσίες στα γκαρντ της Παρτιζάν θα επιτρέψουν στον Ολυμπιακό να επιβάλει τον ρυθμό του.

Να κερδίσει ο Ολυμπιακός με χάντικαπ -10.5 πόντους.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να μετριάσει τις επιθετικές επιδόσεις της Μπασκόνια και απόλυτα φυσιολογικά γνώρισε την ήττα με το βαρύ 116-87 στο 5ο φετινό τους παιχνίδι στη Euroleague. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Βάσκους να πετυχαίνουν 35 πόντους και να δέχονται 20. Και αυτό απέδιδε με τον καλύτερο τρόπο το τι είχε συμβεί στο παρκέ. Οι άμυνες – ειδικά αυτή των Ισραηλινών – ήταν εντελώς διακοσμητικές.

Σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, απλώς προοδευτικά η Μπασκόνια άφηνε το πόδι από το γκάζι. Η Μακάμπι δεν μπορούσε ακόμη και έτσι να ακολουθήσει και έχασε στο επιμέρους σκορ σε όλες τις επόμενες περιόδους. Απογοητευτική εμφάνιση χωρίς αμφιβολία, και σήμερα θα επιχειρήσει με έναν δύσκολο αντίπαλο να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες. Όπλο της εκτός της δυνατής έδρας της και οι ασθενικές εμφανίσεις της Μπαρτσελόνα εκτός έδρας.

Στατιστικά Στοιχήματος: Σκοράρει πάνω από 75 πόντους στην έδρα της.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Κέρδισε μεν την μέχρι τότε αήττητη Φενέρμπαχτσε με 81-80, αλλά και πάλι δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της. Αν και οι Καταλανοί επιχείρησαν από την αρχή του αγώνα να αποκτήσουν τον έλεγχο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν τους άφηνε να ξεφύγουν. Στην 3η περίοδο όμως η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ δείχνοντας ότι θα «καθαρίσει» τον αγώνα. Η αντίδραση των Τούρκων όμως στην τελευταία περίοδο λίγο έλλειψε να τους στοιχήσει.

Η Φενέρ μπόρεσε και πέτυχε 31 πόντους στο διάστημα αυτό, δεχόμενη 19 και είχε την ευκαιρία στο τέλος να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά ο Μότλεϊ ενώ είχε κόψει προσπάθεια του Κάλινιτς, στην αμέσως επόμενη επίθεση και προφανώς χωρίς να έχει αίσθηση του σκορ, αντί να σουτάρει από το τρίποντο και να ισοφαρίσει, έκανε μπάσιμο και απλώς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Δεν έχει προβλήματα απουσιών.

Στατιστικά Στοιχήματος: Έχει δεχτεί 73 και στις δύο εξόδους της.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Μια νίκη και μια ήττα μετρά η Μπαρτσελόνα στα φετινά της εκτός έδρας παιχνίδια. Και μάλιστα με ομάδες χαμηλής δυναμικότητας. Αντίθετα η Μακάμπι έχει το απόλυτο νικών. Φαντάζει λίγο δύσκολο να συνεχιστεί το σερί, αλλά από την άλλη η Μπαρτσελόνα ακόμη δεν έχει δείξει ότι έχει πλησιάσει τα στάνταρντ της. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο στην αναμέτρηση αυτή.

Να σημειωθούν συνολικά περισσότεροι από δύο 151.5 πόντοι.

Όλες οι αθλητικές μεταδόσεις σήμερα και αύριο στο athlitikes-metadoseis.gr, όπως επίσης και live αγώνες ποδοσφαίρου, τένις, φόρμουλα 1, κ.α

21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |