Μεγάλη επιτυχία από την Τρικαλινή ποδηλασία

3ος Βαλκανιονίκης ο Γιώργος Καράτζιος.Συγκεκριμένα ο ποδηλάτης του ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ με τα χρώματα της Εθνικής Ελλάδος πήρε το χάλκινο μετάλλιο αφού βρέθηκε στο τελικό σπρίντ των εφήβων, σε ένα γκρουπ αποτελούμενο από 6 ποδηλάτες.

0 754

Τον 17χρονο Τρικαλινό πέρασαν δύο Αλβανοί που ανήκουν σε Ιταλικές ομάδες έχοντας διαφορά οι τρεις πρώτοι γύρω στα 10 εκατοστά στη τελική γραμμή και όλα κρίθηκαν στο φώτο-φίνις .
Ο επόμενος Έλληνας Γιώργος Τζωρτζάκης έμεινε στην 10η θέση με χρονική διαφορά 8 λεπτών και 26 δευτερόλεπτα, ο Γιώργος Μελλάς στη 15η θέση (+11’ 18’’) και ο Δαμιανός Κουτσίδης στην 23η
θέση (+18’ 34’’).

Η διαδρομή ήταν 120 χιλιομέτρων (σύμφωνα με μαρτυρίες αθλητών άλλων Εθνικών ομάδων ήταν 135 χιλιόμετρα) έχοντας ανηφόρα και άνεμο αξιόλογη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο 2ος αθλητής του ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ με την Εθνική Παίδων Κώστας Ευσταθίου ο οποίος τερμάτισε στο πρώτο γκρουπ στην 20η θέση έχοντας διαφορά από τον νικητή των 70 χιλιομέτρων μόλις 2 δευτερόλεπτα. Την 3η θέση κατέκτησε ο Κώστας Καραγεώργος του Βόλου κάνοντας έτσι δύο τα μετάλλια για την Ελληνική αποστολή. Όλη η αποστολή στέφθηκε με επιτυχία υπό την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή Στέργιου Σαλπαδήμο.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ Απόστολος Κωτούλας και το διοικητικό συμβούλιο συγχαίρουν τους παραπάνω αθλητές και τους εύχονται καλούς αγώνες και αποτελέσματα στο μέλλον.