Με ισοπαλία επιστρέφουν από την Λαμία τα Μετέωρα

Ίσως σε ένα από τα χειρότερα φετινά της παιχνίδια η ομάδα ποδοσφαίρου της Λαμίας πήρε το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην πολυδιαφημισμένη ομάδα των Μετεώρων στο ισόπαλο με 1-1 σκορ στην χτεσινή μεταξύ τους αναμέτρηση.

0 407

Το παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Δ εθνικής δεν συγκίνησε τους φιλάθλους της Λαμίας και έτσι δεν βρέθηκαν πάνω από 150 φίλοι του ποδοσφαίρου στις κερκίδες του γηπέδου και ίσως να ήταν αυτό που στοίχισε στη γηπεδούχο ομάδα αφού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα.

Φιλότιμες οι προσπάθειες των παικτών της Λαμίας να πετύχουν κάποιο τέρμα σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και να πάρουν το τρίποντο της νίκης χωρίς ωστόσο να γίνουν οι μεγάλες ευκαιρίες.

Η φιλοξενούμενη ομάδα έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς στοχεύοντας στην ισοπαλία στην δύσκολη έδρα της Λαμίας την οποία και κατάφερε να πάρει παίζοντας έξυπνα.

Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας τη νίκη για διαφορετικούς λόγους η καθεμία. Οι μεν γηπεδούχοι για να συνεχίσουν να βρίσκονται μια ανάσα από την κορυφή, ενώ οι δε φιλοξενούμενοι για να ανακάμψουν έπειτα από το κακό ξεκίνημα που έχουν πραγματοποιήσει την φετινή αγωνιστική περίοδο σαν νεοφώτιστη ομάδα στην Δ εθνική.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο και την εδαφική υπεροχή πιέζοντας για να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από την εστία των Μετεώρων ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν σε αντεπίθεση και να πάρουν το προβάδισμα. Η Λαμία συνέχισε να πιέζει και δέκα λεπτά αργότερα απάντησε με στημένη φάση ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν κάποιες καλές στιγμές μέσα στην περιοχή των Μετεώρων ωστόσο χωρίς καμία κλασσική ευκαιρία.

Στην επανάληψη ελάχιστες οι καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με τη Λαμία να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και την εδαφική υπεροχή αλλά να μην καταφέρνει να φτάσει στο γκολ.

Α μέρος

Η Λαμία έφτασε αρκετά κοντά στο να ανοίξει το σκορ στο 3΄ όταν ο Ηλίας Μπαγινέτας από το χώρο του κέντρου θα γεμίσει μέσα στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ και ο Βαργιανίτης στην πλάτη της άμυνας θα κάνει την προβολή υπό την πίεση ενός αμυντικού με τη μπάλα όμως να μην παίρνει τροχιά προς τα δίχτυα με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει τη μπάλα σταθερά.

Άλλη μια υποψία ευκαιρίας τρια λεπτά αργότερα για την ομάδα της Λαμίας με τον Ζώγα μέσα στην περιοχή να ταλαιπωρεί τη μπάλα και τους αμυντικούς και στο τέλος να μπερδεύεται με τον Βαργιανίτη με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν την ευκαιρία να απομακρύνουν τη μπάλα.

Στο 13΄ ο Μπαγινέτας Ηλ που είχε προωθηθεί έφτασε με τη μπάλα στα πόδια δεξιά έξω από την μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ με τον Κουτλή όμως να ελέγχει και να μπλοκάρει στην δεξιά του γωνία.

Στην πρώτη καλή φάση τους τα Μετέωρα κατάφεραν να πετύχουν το γκολ και να πάρουν κεφάλι στο σκορ αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Ειδικότερα στο 14΄ και στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση για τους φιλοξενούμενους ο Γκαρναρας θα κάνει την κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας από αριστερά και ο Σκόνδρας θα βγει από διαγώνια θέση τετ α τετ με τον Μπαγινέτα Β με τον μεσοεπιθετικό των Μετεώρων να προτιμάει αντί να πλασάρει να τσιμπήσει τη μπάλα για τον νεαρό Κεραμά ο οποίος σε κενή πλέον εστία με τη μια θα σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα της Λαμίας θα καταφέρει να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα ίσα δέκα λεπτά αργότερα όταν ο Σερπάνος έπειτα από αρκετές προσπάθειες θα  κερδίσει κόρνερ από δεξιά. Έτσι στο 24΄ ο Ζέρβας θα εκτελέσει το κόρνερ και ο Χουλιάρας που είχε προωθηθεί από την γραμμή της μικρής περιοχής θα πιάσει την κεφαλιά ψηλότερα από όλους και παρά την πίεση αμυντικών και θα νικήσει τον Κούτλη για να στείλει έτσι η μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Καλή προσπάθεια για την Λαμία στο 36΄ όταν από δεξιά ο Γουργιώτης θα εκτελέσει δυνατά το πλάγιο άουτ και μέσα στην περιοχή ο Βαργιανίτης με το τακούνι θα προσπαθήσει νε ξεπεράσει τον αντίπαλό του και να βγει τετ α τετ αλλά τελευταία στιγμή θα απομακρύνουν τη μπάλα προ του επιθετικού της Λαμίας.

Έτσι χωρίς άλλες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας σημειώσει από ένα τέρμα.

Β μέρος

Με την έναρξη της επανάληψης η Λαμια θέλησε να πιέσει και έτσι ανέβηκε ψηλά με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν χώρο σε αντεπιθέσεις.

Στο 47΄ η ομάδα της Λαμίας είχε άλλη μια καλή στιγμή με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερπάνου από αρκετά μακρινή απόσταση και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των Μετεώρων.

Η ομάδα των Μετεώρων στο 66΄ κέρδισε φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή και ο Κεραμάς θέλησε να απειλήσει απευθείας με την δυνατή εκτέλεσή του να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Β Μπαγινέτα που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Στο 70΄ ο Σερπάνος με κακή εκτέλεση θα σπαταλήσει το φάουλ που κέρδισε η Λαμία από αριστερά έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 72΄ από δεξιά ο Ζέρβας θα εκτελέσει το φάουλ γεμίζοντας και δύσκολα θα καθαρίσει τη φάση ο Κούτλης με διπλή προσπάθεια.

Η ομάδα της Λαμίας θα μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο στο 79΄ καθώς ο Μπαγινέτας Ηλ για ένα αντικανονικό μαρκάρισμά του θα δει την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης και θα πάρει το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Στο 82΄ η Λαμία είχε την καλύτερή της φάση στη επανάληψη όταν ο Σερπάνος από αριστερά θα εκτελέσει το φάουλ στο δεύτερο δοκαρι και ο Λέσσης  θα πιάσει την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από ο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στην πάνω πλευρά των διχτύων.

Στις καθυστερήσεις η ομάδα των Μετεώρων είχε την τελευταία κουβέντα αλλά ο Γκαρνάρας σπατάλησε την καλή ευκαιρία που είχε με το σουτ του έξω από την περιοχή να φεύγει ψηλά άουτ.

Διακριθέντες

Πολύ καλή η παρουσία των νεαρών παικτών της Λαμίας ωστόσο διακρίθηκαν οι Χουλιάρας, Ζέρβας, Κάππος, Ζώγας, Βαργιανίτης και Αποστολακόπουλος, ενώ από τους φιλοξενούμενους κορυφαίοι ήταν οι Κεραμάς, Κουτλής, Γκαρνάρας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Σκουλάς Εμμανουήλ, και οι δύο βοηθοί του Δημήτρης Αποστολόπουλος και Δ Παπαγεωργίου από τον Σύνδεσμο Θεσσαλίας.

ΛΑΜΙΑ-ΜΕΤΕΩΡΑ 1-1

ΜΑΤΣ: μέτριο

ΣΚΟΡΕΡ: 24΄ Χουλιάρας-14΄ Κεραμάς

ΣΚΟΡ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 1-1

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σκουλάς Εμμανουήλ (Θεσσαλίας)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 79΄ (2Κ) Μπαγινέτας Η.

ΛΑΜΙΑ: (Πέτρος Πανόπουλος) Μπαγινέτας Β, Γουργιώτης, Αποστολακόπουλος, Μπαγινέτας Ηλ, Χουλιάρας, Κάππος Αγγ(76΄ Λέσσης), Ζέρβας, Βαργιανίτης(80΄ Θεοδοσόπουλος), Ζώγας(61΄ Βαρυπάτης), Σερπάνος, Αντωνιάδης.

ΜΕΤΕΩΡΑ: (Βασίλης Γκούμπλιας) Κουτλής, Ντόβαρης, Κωστής(4΄ λτ Ζαχαράκης-20΄ λτ Κεχαγιάς), Πράπας, Ανδρέου, Σκόνδρας, Κεραμάς(74΄ Τσιούκας Ε), Γκαρναράς, Ζήνωνος, Τσιούκας, Χαϊταλής.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι αναδημοσίευση από τον τοπικό τύπο της Λαμίας.