Μάχη για το εκτός έδρας αήττητο

0 405

Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος εκτός έδρας και αυτό τον κρατάει ψηλά στην βαθμολογία. Συνεχίζοντας το σερί τους οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να βρεθούν από μόνοι δεύτεροι στην βαθμολογία ή στην πρώτη θέση με άλλους δύο συγκατοίκους με αγορές μέσα από την πλατφόρμα του pamestoixima. Η σημερινή αντίπαλός τους Μακάμπι με ρεκόρ 4-4 προσπαθεί να μείνει εντός 8άδας και δεν θέλει να απομακρυνθεί.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Γνώρισε την τέταρτη φετινή της ήττα στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν με 96-88. Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί και να έχουν το προβάδισμα όσο ήταν εύστοχοι, ειδικά από το τρίποντο. Στην πρώτη περίοδο μάλιστα σκόραραν με απόλυτο ποσοστό και αυτό τους έδινε άνεση. Δεν μπόρεσαν όμως να περιορίσουν τον Έξουμ. Δεν ήταν μόνο οι 21 πόντοι που πέτυχε, αλλά η συνολικότερη επίδραση που είχε στο παιχνίδι της Παρτιζάν.

Οι Σέρβοι αν και ήταν πίσω για 30 λεπτά, επιβλήθηκαν στην τελευταία περίοδο και συνολικά στον αγώνα, κυρίως γιατί η Μακάμπι δεν μπορούσε να παίξει άμυνα και φυσιολογικά δέχτηκε 27 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο. Και αυτό είναι το πρόβλημα της Μακάμπι. Όταν δεν μπορεί να πετύχει περισσότερους πόντους από τον αντίπαλό της, δεν μπορεί να βασιστεί στην άμυνά της.

Στατιστικά Στοιχήματος: Έχει σημειώσει περισσότερους από 75 πόντους και στις τέσσερις εντός έδρας αναμετρήσεις της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Ακολουθώντας το ίδιο εκτός έδρας μοτίβο της φετινής σεζόν, ο Ολυμπιακός μπόρεσε και πέρασε νικηφόρα και από το Μόναχο. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν της Μπάγερν με 71-82 πετυχαίνοντας έτσι την 6η φετινή τους νίκη που τους διατήρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε και έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους ότι μπορούν να αλλάξουν την μοίρα του παιχνιδιού.

Οι φωνές του Γιώργου Μπαρτζώκα έφεραν αποτέλεσμα και ο Ολυμπιακός άρχισε και πάλι να παίζει άμυνα και έτσι μπόρεσε να διατηρήσει το εκτός έδρας αήττητο. Το οποίο και θέλει να διευρύνει σε μια δύσκολη έδρα, αλλά με μια ομάδα που θεωρητικά του «ταιριάζει». Αν μπορέσει και ελέγξει τον ρυθμό της γηπεδούχου, θα μπορέσει να φύγει με τη νίκη από το Τελ Αβίβ.

Στατιστικά Στοιχήματος: Τέσσερις εκτός έδρας νίκες, όλες σκοράροντας 80 ή περισσότερους πόντους.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Η Μακάμπι είναι μια ομάδα με ποιότητα και σίγουρα παίρνει έξτρα ώθηση όταν αγωνίζεται στην έδρα της. Αλλά δεν έχει τις προσωπικότητες του Ολυμπιακού και αν ο αγώνας οδηγηθεί σε οριακές καταστάσεις στο τέλος του, το προβάδισμα ανήκει στους φιλοξενούμενους.