Λευτέρης Πετρούνιας: Ξανά στο ψηλό σκαλί του κόσμου

0 772

Συγκινητικός και τρομερός o “άρχοντας των κρίκων”, ο Ολυμπιονίκης Λευτέρης Πετρούνιας πήρε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση, αυτό για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής, στη Ντόχα του Κατάρ, παρότι αγωνίστηκε τραυματίας και αρχικά ήταν να μην αγωνιστεί!

Το χρυσό παιδί του Ελληνικού αθλητισμού, ο Λευτέρης Πετρούνιας «έσφιξε τα δόντια» όλες αυτές τις μέρες, τα έδωσε όλα και αγωνίστηκε για την Ελλάδα στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στη Ντόχα του Κατάρ, ολοκληρώνοντας μία ακόμη φανταστική προσπάθεια και κατακτώντας για 3η συνεχόμενη φορά το χρυσό μετάλλιο των κρίκων σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, παρά το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στον αριστερό ώμο και το οποίο θα τον οδηγήσει τις επόμενες ημέρες στο χειρουργείο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε πρώτος στον τελικό των κρίκων και βαθμολογήθηκε με 15.366 πόντους.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Αρτούρ Ναμπαρέτε Ζανέτι με 15,100 βαθμούς και το χάλκινο ο Ιταλός Μάρκο Λοντάντιο με 14,900.

Ταυτόχρονα έγινε ο πολυνίκης Έλληνας στην διοργάνωση, ξεπερνώντας τον Βλάση Μάρα που έχει δύο χρυσά κι ένα χάλκινο, αλλά έγινε κι ένας από τους τρεις γυμναστές σε όλη την ιστορία της ενόργανης, που έχει κατακτήσει τρία χρυσά μετάλλια σε ένα αγώνισμα σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Τέλος, διεύρυνε το εκπληκτικό αήττητο σερί του, αφού επί 2,5 χρόνια νικάει σε όλους τους αγώνες που έχει εμφανιστεί. Αυτό ήταν το 9ο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο στους 9 τελικούς μεγάλων διοργανώσεων, που έχει εμφανιστεί από το 2015 και μετά.