ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ – Α.Ο. ΔΟΞΑ ΔΙΑΒΑΣ 0-0 (1-0 παράταση)

Ένα πολύ δυνατό ματς διεξήχθη το Σάββατο στο γήπεδο της Κρηνίτσας . Σε καμία περίπτωση δεν κατάλαβαν οι φίλαθλοι που παραβρέθηκαν ποιά ήταν η ομάδα της Α Ερασιτεχνικής και ποια της Α1 . Κι αυτό συνέβη γιατί οι φιλοξενούμενοι της Διάβας ήταν κατά διαστήματα πολύ καλύτεροι από τον Ασκληπιό και αυτό έγινε πολύ πιο εμφανές όταν η Δόξα έμεινε με 10 παίχτες κλείνοντας στα τελευταία 10 λεπτά της παράτασης τους γηπεδούχους στα καρέ τους .

0 1.068

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανώτεροι με πολύ καλή κυκλοφορία , την οποία όμως δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν . Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ασκληπιός μπήκε πολύ δυνατά , κέρδισε ένα πέναλτι (το απέκρουσε ο Κωτούλας) και έκανε και άλλες φάσεις για γκολ . Έπειτα οι της Δόξας αναθάρρησαν , ισορρόπησαν και διεκδίκησαν το ματς στα ίσα .

Οι φάσεις που χρήζουν αναφοράς είναι τρεις . Στο 59 ο κ. Μανούρας αρνήθηκε καταφανέστατο πέναλτι σε ανατροπή του Τάκου . Στο 96 ο Δ. Στεφόπουλος δέχεται επιθετικό φάουλ , η μπάλα τον βρίσκει στο κεφάλι και πετυχαίνει αυτογκόλ . Ο κ. Μανούρας είναι μπροστά στη φάση και δείχνει γκολ . Στο 111 ο Παππάς δέχεται κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία όταν από την αρχή του ματς οι του Ασκληπιού (φορτωμένοι με κίτρινες κάρτες) διαμαρτύρονται έντονα συνεχώς προς τον νεαρό και άπειρο διαιτητή .

Φάσεις – γκολ .

9 – Σέντρα του Τάκου , κεφαλιά του Μποτίνα μόλις άουτ .

46 – Ο Τσιασιώτης ανατρέπεται από τον Δ. Στεφόπουλο και ο κ. Μανούρας υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών .

47 – Ο Αχιλλέας Μακρής εκτελεί το πέναλτι και ο Σπύρος Κωτούλας με μεγάλη επέμβαση αποσοβεί το γκολ .

48 – Κοντινό σουτ του Λιούλιου η μπάλα άουτ .

59 – Καρμπόν φάση με αυτή του 46 , με τον Παύλο Τάκο να ανατρέπεται και τον κ. Μανούρα προς έκπληξη όλων να λέει παίζεται .

73 – Τετατέτ του Τσιασιώτη , πάλι ο Κωτούλας αποκρούει και σώζει την εστία του .

74 – Φοβερό σουτ του Μπάμπη Παππά η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Πατέρα .

88 – Φάουλ του Αναστασίου , κεφαλιά εξ’επαφής του Αχιλλέα Μακρή η μπάλα μόλις άουτ .

91 – Πάλι ο Παππάς εξαπολύει έναν κεραυνό αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατήρι .

96 – Ο Δ. Στεφόπουλος με κεφαλιά βάζει αυτογκόλ ενώ προηγουμένως ο Νταλάσης τον έχει «κατεβάσει» κάτω (ένα καθαρό επιθετικό φάουλ που ο κ. Μανούρας δεν το είδε) . 1-0

106 – Τετατέτ του Χρήστου Φορτούνη αλλά το πλασέ που επιχειρεί περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων .

111 – Ο Μπάμπης Παππάς δέχεται 2η κίτρινη κάρτα (κόκκινη) για διαμαρτυρία .