Από γκολ των Φορτούνη και Μπακασέτα η Εθνική Ελλάδος νίκησε την Μολδαβία

0 768

Η Ελλάδα επικράτησε στο Κισινάου 2-0 της Μολδαβίας πραγματοποιώντας μία ουσιαστική εμφάνιση που της έδωσε το τρίποντο.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Φαν Σιπ έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται ισόβαθμη με την Σλοβενία. Πλέον θα δώσει έναν τελικό απέναντι στην “παρέα” του Όμπλακ την Τετάρτη για την πρώτη θέση του ομίλου που θα δώσει άνοδο στην League B.

Η Ελλάδα ξεκίνησε από την αρχή του παιχνιδιού δείχνοντας ακριβώς τι θέλει να κάνει. Να πάρει από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του ματς και να μην αφήσει σε κανένα σημείο την Μολδαβία να πιστέψει ότι μπορεί να απειλήσει. Αυτό το πέτυχε, αφού οι παίκτες του Φαν Σιπ είχαν την μπάλα στα πόδια τους και κυκλοφορούσαν.

Ωστόσο, μέχρι τουλάχιστον και το 30′, η Ελλάδα συνάντησε προβλήματα στην δημιουργία. Η Μολδαβία έκλεινε με επιτυχία τους χώρους και δυσκόλευε τους διεθνείς μας. Η πιο σημαντική ευκαιρία καταγράφηκε στο 11ο λεπτό, όταν ο Μπακασέτας βρήκε τον Φορτούνη μέσα στην περιοχή, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να πλασάρει, αλλά τον γκολκίπερ της Μολδαβίας να απομακρύνει.

Την λύση στα προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί στην Εθνική έδωσε ο Κώστας Φορτούνης με τον ιδανικό τρόπο. Ο 28χρονος ποδοσφαιριστής των ερυθρόλευκων πραγματοποίησε μία βολίδα έξω από την περιοχή, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ναμάσκο γράφοντας με ένα τρομερό γκολ το 0-1 για την Ελλάδας στο 32′.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πιο απλά. Η Εθνική συνέχισε τον υψηλό ρυθμό πίεσης της κουράζοντας με αυτόν τον τρόπο τους Μολδαβούς και το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει. Στο 42ο λεπτό ο Φορτούνης, ο οποίος ήταν ξανά πρωταγωνιστής, από τα αριστερά της περιοχής, είδε τον Μπακασέτα που ακολουθούσε και εκείνος περίπου από το ύψος του πέναλτι με πλασέ σημείωσε το 0-2 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική παίζοντας μυαλωμένα και χωρίς ρίσκο κατάφερε και διατήρησε το σκορ παίρνοντας έτσι μια σημαντική νίκη.