Κύπελλο UEFA: Ζενιτ-Ρέιντζερς για την κούπα!

Πανηγυρική πρόκριση της Ζενίτ στον τελικό του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης “ταπείνωσε” την Μπάγερν (4-0) και θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Μάντσεστερ την Γκλάσκοου Ρέιντζερς, η οποία απέκλεισε τη Φιορεντίνα με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 ο κανονικός αγώνας και η ημίωρη παράταση).

Image
0 252

Πανηγυρική πρόκριση της Ζενίτ στον τελικό του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης “ταπείνωσε” την Μπάγερν (4-0) και θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Μάντσεστερ την Γκλάσκοου Ρέιντζερς, η οποία απέκλεισε τη Φιορεντίνα με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 ο κανονικός αγώνας και η ημίωρη παράταση). Στην Αγία Πετρούπολη, η Ζενίτ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, καθώς με εξαιρετική αμυντική λειτουργία μπλόκαρε όλα τα ατού της Μπάγερν Μονάχου και με εξαίρεση δυο φάσεις, δεν έδωσε το δικαίωμα στους Βαυαρούς να γίνουν απειλητικοί για τα καρέ του Μαλαφέεφ. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιάνσεν έκανε ωραία κούρσα απο τ’ αριστερά και γύρισε την μπάλα στην περιοχή όπου ο Τόνι τροφοδότησε τον Κλόζε, όμως η τελική προσπάθεια του Γερμανού επιθετικού δεν βρήκε στόχο, καθώς ο Σιρόκοφ απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή και κράτησε ανέπαφη την εστία της Ζενίτ. Δυο λεπτά αργότερα (4′), ήρθε η “ψυχρολουσία” για τους Βαυαρούς. Ο Πογκρέμπνιακ κέρδισε φάουλ απο τον Λούσιο, ο επιθετικός των γηπεδούχων ήταν αυτός που εκτέλεσε απευθείας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καν που είχε έντονα παραπόνα απο τους συμπαίκτες του για το “τείχος” που έκαναν (1-0). Όπως ήταν λογικό, η Μπάγερν μετά απο αυτή την εξέλιξη είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσε ν’ απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Ζενίτ, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στον ανασταλτικό τομέα με κορυφαίο τον Τίμοστσουκ, που κάλυψε αρκετά χιλιόμετρα στην μεσαία γραμμή. Μάλιστα, οι Ρώσοι με την συμπλήρωση 20 λεπτών θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματα τους. Ο Ανιούκοφ συνδυάστηκε με τον Ντομίνγκες απο τα δεξιά και σούταρε, όμως ο Καν κατάφερε να διώξει με τα πόδια και να κρατήσει “ζωντανή” την Μπάγερν στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο 26, οι φιλοξενούμενοι είχαν την δεύτερη (και τελευταία…) ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μαρκ Φαν Μπόμελ εκτέλεσε φάουλ και ο Τόνι κατάφερε να κάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή των Ρώσων, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω απο την εστία του Μαλαφέεφ. Απο εκείνο το σημείο μέχει και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν με… κυάλια την αντίπαλη εστία, καθώς δεν μπορούσαν να βρουν χώρους για να κινηθούν, ενώ αρκετοί παίκτες υστερούσαν (εκτός κλίματος Ριμπερί και Σβάινσταϊγκερ). Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 39′ η Ζενίτ διπλασίασε τα τέρματα της, όταν ο Ζιριάνοφ ξεπέρασε τον Ζε Ρομπέρτο και απέναντι απο τον Καν δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (2-0) και οι οπαδοί των γηπεδούχων να ξεσπάσουν σε έξαλλους πανηγυρισμούς, καθώς έβλεπαν το όνειρο να γίνεται πραγματικότητα. Συνεχίστηκε το πάρτι… Ο Χίτσφελντ ήξερε οτι η ομάδα του είναι σε δύσκολη θέση και έριξε στον αγώνα τους Ποντόλσκι και Λελ αντί των Ζε Ρομπέρτο και Γιάνσεν, όμως η εικόνα των Βαυαρών δεν βελτιώθηκε, παρά το γεγονός οτι οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη ευκαιρία του β’ ημιχρόνου. Στο 48′, ο Ποντόλσκι με ωραία πάσα βρήκε τον Λούκα Τόνι, όμως ο Ιταλός επιθετικός δεν κατάφερε να νικήσει τον Μαλαφέεφ που έδιωξε την μπάλα πάνω απο την εστία του. Η εξέλιξη όμως ήταν ακριβώς ίδια με το πρώτο ημίχρονο. Στο 54′, ο Ανιούκοφ έκανε εξαιρετική κούρσα απο τα δεξιά και γύρισε την μπάλα στην περιοχή της Μπάγερν, όπου ο Φαϊζούλιν με κεφαλιά νίκησε τον Καν και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Ρώσων (3-0). Οι Βαυαροί έδειχναν να έχουν συμβιβαστεί με την μοίρα τους, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη. Στο 73′, ο Ντομίνγκες απέφυγε τον Λαμ απο δεξιά και τροφοδότησε τον Πογκρέμπνιακ που δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, να διαμορφώσει το 4-0 και να φθάσει τα 11 γκολ στο φετινό Κύπελλο ΟΥΕΦΑ! Δυο λεπτά αργότερα (75′), η Μπάγερν είχε μια απο τις λιγοστές επισκέψεις της στα καρέ της Ζενίτ, όμως η προσπάθεια του Σόσα δεν ήταν επιτυχημένη, καθώς ο Μαλαφέεφ είχε τον έλεγχο της φάσης. Το αρνητικό σημείο του αγώνα ήταν η κίτρινη κάρτα που χρεώθηκε ο Πογκρέμπνιακ στο 76′, καθώς δεν έχει δικαίωμα στον τελικό του Μάντσεστερ! Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα δεν υπήρχε κάποια ιδιαίτερη φάση, καθώς οι Ρώσοι είχαν στήσει τρελό πανηγύρι, ενώ οι Βαυαροί το μόνο που ήθελαν ήταν να τελειώσει ο εφιάλτης… Συνθέσεις Ζενίτ (Ν. Αντβοκαατ): Μαλαφέεφ, Σιρόκοφ, Γκορσκόφ, Κρίγιανατς, Ανιούκοφ, Τίμοστσουκ, Ντενίσοφ (92′ Ιόνοφ), Ζιριάνοφ, Ντομίνγκες (89′ Λι), Φαϊζούλιν, Πογκρέμπνιακ. Μπάγερν (Ο. Χίτσφελντ): Καν, Λαμ, Λούσιο, Ντεμικέλις, Γιάνσεν (46′ Λελ), Φαν Μπόμελ, Ζε Ρομπέρτο (46′ Ποντόλσκι), Σβάινσταϊγκερ, Ριμπερί, Τόνι, Κλόζε (62′ Σόσα). Διαιτητής: Τ. Χ. Όβρεμπο (Νορβηγία) Βοηθοί: Γ. Α. Χόλεν (Νορβηγία), Γ. Π. Ράντεν (Νορβηγία) Τέταρτος: Μ. Σάντμον (Νορβηγία) Κίτρινες: Πογκρέμπνιακ (Ζενίτ) – Τόνι, Σβάινσταϊγκερ (Μπάγερν) Ζενίτ-Μπάγερν 4-0 Σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από 36 χρόνια η Ρέιντζερς Στον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας της μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων τη σεζόν 1971-72 έφτασε η Γλάσκοου Ρέιντζερς, μετά από έναν δραματικό δεύτερο ημιτελικό απέναντι στη Φιορεντίνα, όπου κατάφερε να πάρει την πρόκριση επικρατώντας με σκορ 4-2 στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια του αγώνα και η ημίωρη παράταση). Στον τελικό της 14ης Μαΐου που θα γίνει στο “Σίτι οφ Μάντσεστερ” (έδρα της Μάντσεστερ Σίτι), οι “διαμαρτυρόμενοι” του Γουόλτερ Σμιθ θα βρουν απέναντί τους την Ζενίτ, με τους Σκωτσέζους να έχουν την ιστορική ευκαιρία να τελειώσουν τη χρονιά με τέσσερα τρόπαια (!), καθώς εξακολουθούν να βρίσκονται μέσα σε όλους τους στόχους τους. Στον αντίποδα, η Φιορεντίνα, αν και καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να φτάσει σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 1990, ενώ τώρα καλείται να αφοσιωθεί στον άλλο μεγάλο στόχο που της έχει απομείνει, την έξοδο δηλαδή στο Τσάμπιονς Λιγκ, μέσω της κατάληψης της 4ης θέσης του Καμπιονάτο. Το ξεκίνημα του αγώνα στο “Αρτέμιο Φράνκι” δεν είχε ουσιαστικά την παραμικρή διαφορά με τον τρόπο που κύλησε ο πρώτος ημιτελικός μεταξύ των δύο ομάδων στη Γλασκώβη. Η Φιορεντίνα ήταν η ομάδα που αναζητούσε περισσότερο το γκολ, αυτή τη φορά με μεγαλύτερη “διάθεση” έχοντας και τη συμπαράσταση των οπαδών της, ενώ στον αντίποδα ο Γουόλτερ Σμιθ παρέταξε την ομάδα του με το “αγαπημένο” του 4-5-1, με πολυπρόσωπο δηλαδή κέντρο, προσπάθεια “καταστροφής” του παιχνιδιού του αντιπάλου και μοναδικό προωθημένο τον φιλότιμο -αλλά απομονωμένο- Νταρσεβίλ. Μοναδική φάση άξια αναφοράς στο πρώτο 20λεπτο ήταν ένα δυνατό σουτ από 30 μέτρα του Μοντολίβο που κατέληξε στην αγκαλιά του Αλεξάντερ, ενώ από εκεί και πέρα οι “βιόλα” άρχισαν να απειλούν όλο και περισσότερο τους Σκωτσέζους. Ανέλαβε τα ηνία μετά το 20′ η Φιορεντίνα Στο 25′ ο Αλεξάντερ έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά από επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά του Γκόμπι, όμως δεν βρέθηκε κάποιος παίκτων των γηπεδούχων να τη σπρώξει στα δίχτυα, ενώ στο 30′ ο Μούτου έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από φάουλ-πάσα του Λιβεράνι από δεξιά, όμως η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Γουέιρ και κατέληξε κόρνερ. Στο 40′, Μούτου και Πατσίνι συνδιάστηκαν άψογα, με το σουτ του Σαντάνα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, ενώ στο 44′ ο Κουεγιάρ έκοψε σωτήρια με το κεφάλι “πονηρή” σέντρα του Μούτου, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου 45λεπτου. Η Φιορεντίνα μπήκε ακόμα πιο “δυναμικά” στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε στη θέση του οδηγού, και πέτυχε να περιορίσει τη Ρέιντζερς σε απόλυτα παθητικό ρόλο. Επιθετικός μονόλογος για τους “βιόλα” στο 2ο μέρος Στο 50′ ο Μούτου έκανε το σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (52′), ο Πατσίνι βρέθηκε μία ανάσα από το 1-0, με το μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Μούτου να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Αλεξάντερ. Στο 57′ η εκτέλεση φάουλ του Ρουμάνου φορ των “βιόλα” έστειλε τη μπάλα να περάσει δύο μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας των “τζερς”, ενώ στο 62′ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα καλή ευκαιρία, με το γυριστό σουτ του προωθημένου Ουϊφαλούσι να φεύγει πάνω από το δοκάρι. Ενδεικτικό της αγωνιστικής ανωτερότητας της ομάδας του Πραντέλι το γεγονός πως με τη συμπλήρωση του 65ου λεπτού, είχαν πραγματοποιήσει 14 σουτ προς την εστία της Ρέιντζερς, σε αντίθεση με τους Σκωτσέζους που είχαν να επιδείξουν το απόλυτο μηδέν όσον αφορά σουτ προς την εστία του Σεμπάστιαν Φρέι. Το γήπεδο συνέχιζε να έχει… κατηφορική κλίση προς την εστία της Ρέιντζερς και στο τελευταίο 20λεπτο, με τη Φιορεντίνα να εντείνει τις προσπάθειές της για να παραβιάσει την εστία του Αλεξάντερ και τους φιλοξενούμενους να αρκούνται στο να προστατεύουν τα μετώπισθεν, χωρίς ιδιαίτερες επιθετικές βλέψεις. Πρώτο σουτ για Ρέιντζερς στο 77’… Στο 70′, ο Αλεξάντερ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια μακρινό φάουλ του Μούτου από τα 35 μέτρα, προλαβαίνοντας τον Πατσίνι που καιροφυλακτούσε, ενώ το 77′ καταγράφηκε ως το λεπτό όπου έγινε το πρώτο σουτ (!) από πλευράς Σκωτσέζων, με το κοντινό πλασέ του Γουέιρ υπό την πίεση του Ουϊφαλούσι να είναι αδύναμο και να καταλήγει στην αγκαλιά του Φρέι, που έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του. Στο 79′ ο Τσέζαρε Πραντέλι πέρασε στο ματς τον “γερόλυκο” Κριστιάν Βιέρι στη θέση του Πατσίνι, και πριν συμπληρωθεί ένα λεπτά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο “Μπόμπο” έχασε μοναδική ευκαιρία για να χριστεί σκόρερ. Μετά από σέντρα από δεξιά του Λιβεράνι, ο Γκαμπερίνι έπιασε τη κεφαλιά, όμως ο Βιέρι αντί να την προωθήσει από κοντά στην σχεδόν ανυπεράπιστη εστία, δεν υπολόγισε σωστά, με αποτέλεσμα να πέσει με το σώμα του πάνω στη μπάλα, δίνοντας τα χρονικά περιθώρια στους αμυντικούς της Ρέιντζερς να απομακρύνουν. Ο… άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που θέλει την ομάδα που χάνει τις ευκαιρίες να “τιμωρείται” από τη “στρογγυλή θεά”, παραλίγο να επιβεβαιωθεί με τον πλέον οδυνηρό τρόπο για τους γηπεδούχους, με τη Ρέιντζερς να δημιουργεί μία εξαιρετική ευκαιρία για να “κλέψει” το ματς πέντε λεπτά πριν το τέλος του 90λεπτου. … και πρώτη μεγάλη φάση στο 85′ Ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος των “τζερς” στη Λισσαβώνα κόντρα στη Σπόρτινγκ στα προημιτελικά, Γουίτακερ, βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ με το αριστερό, με τον Φρέι να “απογειώνεται” στη δεξιά του γωνία για να αποκρούσει. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση στο 90λεπτο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και να οδηγούνται αναπόφευκτα στην ημίωρη παράταση, προκειμένου να λύσουν τις διαφορές τους… Ίδιο πάνω-κάτω το σκηνικό και στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, με τη Φιορεντίνα να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και να έχει δύο καλές στιγμές στο πρώτο πεντάλεπτο. Στο 91′ ο Βιέρι δέχτηκε βαθιά μπαλιά από τον Μοντολίβο, με το διαγώνιο σουτ που έκανε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 93′ η κεφαλιά του Κουζμάνοβιτς μετά από σέντρα του Γκόμπι έφυγε άουτ. Στο 101′ ο Βιέρι δεν πρόλαβε να φτάσει στη μπάλα μετά από τη διαγώνια σέντρα του Γιόργκενσεν, ενώ η Ρέιντζερς “απάντησε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης με δύο καλές στιγμές του Κουζέν. Αρχικά η κεφαλιά του “εξουδετερώθηκε” από τον Φρέι (102′), ενώ στο 103′ το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή βρήκε στον Κουζμάνοβιτς και πέρασε πάνω από το δοκάρι του Φρέι. Αποβολή Κουζέν, θρίλερ στο τέλος και… πέναλτι Στο 109′ η Ρέιντζερς έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Κουζέν “κόλλησε” ανόητα το κεφάλι του στο πρόσωπο του Λιβεράνι για να δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντε Μπλέκερε, ενώ στο 112′ η Φιορεντίνα είχε μία καλή στιγμή, με τη σέντρα-σουτ του Γιόργκενσεν από τα δεξιά να περνάει λίγο πάνω από το κεφάλι του Βιέρι. Στο δίλεπτο 118′-119′ “έσπασαν καρδιές” στο κατάμεστο “Αρτέμιο Φράνκι”, όταν αμφότερες οι ομάδες έχασαν από μία σημαντική ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Στο 118′ ο Φρέι έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως πρόλαβε τον Νόβο που ήταν έτοιμος να τη στείλει στα δίχτυα, διώχνοντας με δεύτερη προσπάθεια με υπερένταση ενώ στο 119’η κεφαλιά του Μούτου από κοντα μετά από σέντρα από δεξιά έφυγε σύριζα άουτ. Η τελευταία μεγάλη φάση στην παράταση είχε την “υπογραφή” του Κριστιάν Βιέρι, όμως το σουτ του από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έφυγε έξω από την εστία του Αλεξάντερ. Μοιραίος ο Βιέρι, ψύχραιμος ο Νόβο Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν λοιπόν στην “ρωσική ρουλέτα” των πέναλτι, με τον Σεμπάστιαν Φρέι να έχει χαρίσει ήδη δύο προκρίσεις μέσω αυτής της “οδού” στη Φιορεντίνα, απέναντι σε Γκρόνινγκεν και Έβερτον, αλλά να μην καταφέρνει να “τριτώσει” το καλό για την ομάδα του. Η ομάδα του Τσέζαρε Πραντέλι “χαμογέλασε” αρχικά στην διαδικασία των πέναλτι, με τον Φρέι να αποκρούει εντυπωσιακά την πρώτη εκτέλεση πέναλτι για λογαριασμό των “τζερς” από τον αρχηγό τους, Μπάρι Φέργκιουσον, όμως η συνέχεια περιελάμβανε ένα… σκωτσέζικο ντους για τους Ιταλούς. Και αυτό γιατί ο Αλεξάντερ απέκρουσε το τρίτο κατά σειρα πέναλτι του Λιβεράνι, ο Βιέρι έγινε ο “μοιραίος” για την ομάδα του όταν έστειλε το τέταρτο κατά σειρά πέναλτι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (θυμίζοντας σε πολλούς συμπατριώτες του το χαμένο πέναλτι του Μπάτζο στον τελικό του Μουντιάλ το 1994), ενώ ο Νάτσο Νόβο σφράγισε το εισιτήριο της Ρέιντζερς για τον τελικό της 14ης Μαΐου κόντρα στη Ζενίτ, νικώντας από τα 11 βήματα τον Φρέι. Η σειρά των πέναλτι: Φέργκιουσον: απέκρουσε ο Φρέι στη δεξιά του γωνία, παρέμεινε το 0-0 Κουζμάνοβιτς: 1-0 για τη Φιορεντίνα Γουίτακερ: 1-1, ισοφάρισε η Ρέιντζερς Μοντολίβο: 2-1 για τη Φιορεντίνα Πάπατς: 2-2 ισοφαρίσε η Ρέιντζερς Λιβεράνι: απέκρουσε ο Αλεξάντερ στην αριστερή του γωνία, έμεινε το 2-2 Χεμντανί: 3-2 για τη Ρέιντζερς Βιέρι: η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, έμεινε το 3-2 για τη Ρέιντζερς Νάβο: 4-2, η Ρέιντζερς πήρε την πρόκριση Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Φιορεντίνα (Τσέζαρε Πραντέλι): Φρέι, Γιόργκενσεν, Ουϊφαλούσι, Γκαμπερίνι, Γκόμπι, Ντοναντέλ (42′ Κουζμάνοβιτς), Λιβεράνι, Μοντολίβο, Σαντάνα, (94′ Σεμιόλι), Πατσίνι (79′ Βιέρι), Μούτου Ρέιντζερς (Γουόλτερ Σμιθ): Αλεξάντερ, Μπρόουντφουτ, Κουέγιαρ, Γουέιρ, Πάπατς, Γουίτακερ, Φέργκιουσον, Εμντανί, Ντέιβις (81′ Νόβο), Τόμσον, Νταρσεβίλ (65′ Κουζέν) Διαιτητής: Ντε Μπλέκερε (Βέλγιο) Βοηθοί: Χέρμανς, Βεστραέτεν (Βέλγιο) Τέταρτος διαιτητης: Άλαερτς (Βέλγιο) Κίτρινες κάρτες: Τόμσον, Γουέιρ, Κουζέν (Ρέιντζερς) Κόκκινες κάρτες: Κουζέν