Πέταξε ψηλά ο “πράσινος αετός”

Σταθερά οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός μετά την ολοκλήρωση της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα του Πεσέϊρο έδειξε χαρακτήρα και νίκησε στην Λεωφόρο τη Λάρισα με 2-0 που αγωνιζόταν πάντως με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο.

0 338

Σταθερά οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός μετά την ολοκλήρωση της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα του Πεσέϊρο έδειξε χαρακτήρα και νίκησε στην Λεωφόρο τη Λάρισα με 2-0 που αγωνιζόταν πάντως με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο. Τον δρόμο για τη νίκη άνοιξε το νέο απόκτημα των "πράσινων" ο Μανούτσο, οποίος έκανε το ντεμπούτο του στον Παναθηναϊκό. Σε απόσταση αναπνοής ακολουθεί ο Ολυμπιακός που πήρε δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη στη Βέροια επί της ομώνυμης ομάδας με 1-0 και περιμένει στη συνέχεια κάποιο στραβοπάτημα των «πρασίνων». Ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου παρέμεινε η ΑΕΚ που πέρασε εύκολα από την Κρήτη όπου νίκησε με το εντυπωσιακό 4-1 τον ΟΦΗ και βρίσκεται σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.
Με γκολ του Ίβιτς ο Άρης πήρε τη νίκη έστω και δύσκολα επί του Λεβαδειακού με 1-0 που «φωνάζει» όμως για τη διαιτησία του Γερμανάκου. Έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνος στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας ο Αστέρας Τρίπολης που παρεχώρησε ισοπαλία στον ουραγό Εργοτέλη με 1-1. Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Πανιώνιος και ΠΑΟΚ στη Ν. Σμύρνη σε ένα ματς που έληξε 0-0. Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι στο Καυταντζόγλειο ανάμεσα στον Ηρακλή και την Ξάνθη η οποία στο τέλος έχασε ευκαιρία να φύγει με το «διπλό». Μεγάλη νίκη πήρε ο Ατρόμητος στο Περιστέρι επί της Καλαμαριάς με 3-0 που τον απομακρύνει αισθητά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 24ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα έχουν ως εξής:
Άρης-Λεβαδειακός                   1-0 (50΄ Ιβιτς)
Πανιώνιος-ΠΑΟΚ                      0-0
Αστέρας Τρίπολης-Εργοτέλης 1-1 (36΄ Κανακούδης – 87΄ Ογκουνσότο)
Ατρόμητος-Απόλλων Καλ.       3-0 (59΄ Περόνε, 79΄ Κριπηντήρης, 85΄ Λουτσιάνο)
Βέροια-Ολυμπιακός 0-1 (7΄ Πατσατζόγλου)
ΟΦΗ-ΑΕΚ                                1-4 (21΄ Σφακιανάκης – 16΄ Μπλάνκο, 18΄ αυτ. Πίτσος, 64΄ αυτ. Μπαρκαουάν, 80΄ Εντίνιο)
Παναθηναϊκός-Λάρισα             2-0 (61΄ Μανούτσο, 86΄ Σαλπιγγίδης)
Ηρακλής-Ξάνθη                       1-1