Την ήττα με 75-94 γνώρισε ο ΑΣ Τρίκαλα απο τον Κολοσσό

Το παιχνίδι στο Δημοτικό Γυμναστήριο Τρικάλων ξεκίνησε με τον ΑΣ Τρίκαλα να μπαίνει δυνατά στο παρκέ, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν επέτρεψαν στην τρικαλινή ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, μένοντας συνεχώς κοντά, ενώ για πρώτη φορά πήραν το προβάδισμα με 10-11 πέντε λεπτά πριν την λήξη.

0 366

Ο Μάσι όμως έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 12-11, αλλά ο Χάρις με τρίποντο σε συνδυασμό με δύο εύστοχες βολές του … ανέβασε την διαφορά στο 12-16 τρία λεπτά πριν την λήξη. Ο Κολοσσός είχε βρει ρυθμό και με τον Χάρις να συνεχίζει να «εκτελεί» η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους οχτώ πόντους όταν 50’’ πριν την λήξη το σκορ ήταν στο 14-22. Ο Νικολαΐδης με τρίποντο μείωσε σε 17-22, ο Σμίθ με δύο βολές ανέβασε και πάλι το σκορ στο 17-24, ενώ ο Βασιλίεβιτς με νέο καλάθι διαμόρφωσε το 17-26 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέβασαν ταχύτητα με αποτέλεσμα με ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, όταν 8:20 το σκορ βρίσκονταν στο 17-31 με πέντε πόντους του Τσάμη.

Ο Μάσι με μείωσε σε 19-31, αλλά οι παίχτες του Κολοσσού με συνεχόμενα καλάθια ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 22-38 έξι λεπτά πριν την λήξη. Οι παίχτες του ΑΣΤ δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στις επιθετικές ορέξεις των φιλοξενούμενων και έτσι η διαφορά δεν μπορούσε να κατέβει κάτω από τους 10 πόντους, σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Τζιγκανοβιτς δυο λεπτά πριν την λήξη. Το γεγονός αυτό φαίνεται να αφύπνισε τους συμπαίχτες του που με ένα σερί 5-0 από την πλευρά τους αυτή τη φορά μείωσαν σε 32-43 ένα λεπτό και δεκαέξι δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Ένα αντιαθλητικό φάουλ όμως στον Τσέρανιτς 50’’ πριν την λήξη και στη συνέχεια ένα έμμεσο τρίποντο του ίδιου παίχτη ανέβασαν την διαφορά και πάλι στο 32-48, ενώ το κάρφωμα του Χάρις διαμόρφωσε το 32-50 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (-18).

Με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες έφυγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΣ Τρίκαλα μπήκε με στόχο να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Με τον Μάκη Νικολαϊδη να ευστοχεί σε ένα τρίποντο και τρεις βολές μείωσε 8.00 λεπτά πριν το του δεκαλέπτου στους δώδεκα (42-54) και στην συνέχεια θα μπορούσαν να κατεβάσουν την διαφορά κάτω από τους δέκα αν ευστοχούσε σε προσπάθεια τριών πόντων ο Κακλαμάνος.Οι Ροδίτες αφού ξεπέρασαν το σημείο εκείνο το σοκ άρχισαν με τους Χάρις και Σμιθ να ανεβάζουν ξανά την διαφορά υπέρ τους ενώ με δύο τρίποντα του Ασημακόπουλου και ένα καλάθι του Τσέρανιτς εκτόξευσαν την διαφορά υπέρ τους λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου στους 25 πόντους (51-76). Η τρίτη περίοδος τελείωσε τελικά με 56-76 .

Ο ΑΣΤ δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά ενώ και στην άμυνα η λειτουργία δεν ήταν αυτή που θα ήθελε ο Γιάννης Χριστόπουλος, με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να κυμαίνεται στους 16 με 20 πόντους.

Στο 5:46 το παιχνίδι πήρε φωτιά όταν ο Πέττας έκανε φάουλ στον Σμιθ και αυτός ζήτησε προκλητικά τον λόγο θεωρώντας ότι το φάουλ ήταν εσκεμμένα σκληρό, ενώ στην συνέχεια και για δύο λεπτά το παρκέ του Δημοτικού Γυμναστηρίου θύμιζε ρινγκ, με τους πάγκους των δύο ομάδων να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο. Οι  ψυχραιμότεροι προσπαθούσαν να ηρεμήσουν τους αντιμαχόμενους παίχτες αφού στο όλο σκηνικό συνεπλάκησαν και οι Χάρις με τον Νικολαΐδη. Τελικά το διαιτητικό τρίο ηρέμησε τα πνεύματα στέλνοντας τον Σμιθ στα αποδυτήρια με ντισκαλιφιέ.

Παρόλα αυτά ο ΑΣΤ δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο την διαφορά αφού οι φιλοξενούμενοι έβρισαν λύσεις στην επίθεση. Έτσι φυσιολογικά το παιχνίδι έληξε με τελικό σκορ 75-94 υπέρ του Κολοσσού.