“Πράσινο” το ντέρμπι

Σε “πράσινα” χέρια κατέληξε το “αιώνιο” ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 (24-26, 25-20, 25-23, 25-22) σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό της Γλυφάδας, εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Image
0 262

Σε “πράσινα” χέρια κατέληξε το “αιώνιο” ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 (24-26, 25-20, 25-23, 25-22) σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό της Γλυφάδας, εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους “ερυθρόλευκους”, καθώς χάρη στον επιθετικό οίστρο του Γιορντάνοφ, κατέκτησαν το πρώτο σετ με 26-24. Ο Βούλγαρος διαγώνιος πήρε δύο συνεχόμενους άσους στο 24-24, χαρίζοντας το σετ στην ομάδα του, στο οποίο οι δύο αντίπαλοι πέτυχαν συνολικά 8(!) άσους. Το δεύτερο σετ χαρακτηρίστηκε από πολλές εντάσεις, με βασικούς πρωταγωνιστές τον α’ διαιτητή, κ. Βαρθαλίτη, και τον τεχνικό του Ολυμπιακού, Σωτήρη Δρίκο. Ο κ. Βαρθαλίτης απέβαλε τον προπονητή των φιλοξενουμένων για τη συνέχεια του σετ, ενώ το σκορ βρισκόταν στο 22-17. Λίγο αργότερα, στο 24-20 του σετ, οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού, που είχαν κατακλύσει το γήπεδο (περίπου 2.500), πέταξαν καφέδες στον αγωνιστικό χώρο, ζητώντας την απομάκρυνση του Δρίκου από τον πάγκο των “ερυθρολεύκων”, με συνέπεια ο αγώνας να διακοπεί για μερικά λεπτά. Τελικά το σετ κατέληξε στους “πράσινους” στην αμέσως επόμενη φάση, με 25-20. Το 3ο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό απ’ όλα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τα “αστέρια” των δύο αντιπάλων, Ντάντε και Γιορντάνοφ, να κάνουν διαγωνισμό στους άσους. Πάντως, η ψυχραιμία των γηπεδούχων στην τελική προσπάθεια και τα λάθη των “ερυθρολεύκων” έφεραν το σετ στα χέρια του Παναθηναϊκού με 25-23. Με ανεβασμένη ψυχολογία, οι παίκτες του Μάουρο Μπερούτο ξεκίνησαν δυναμικά το τέταρτο σετ, προηγούμενοι με 8-1, αλλά ένα σερί του Ολυμπιακού, με τον Γιορντάνοφ στο σερβίς, έφερε το παιχνίδι στο 8-7. Όμως, τα πολλά λάθη στην υποδοχή, και κυρίως από τον 18χρονο Τζούριτς, έδωσαν νέα ώθηση στον Παναθηναϊκό, που τελικά έφτασε στη νίκη, κατακτώντας το σετ με 25-22. Από τα πιο ευχάριστα γεγονότα που συνέβησαν στο κλειστό της Γλυφάδας ήταν το πανό συμπαράστασης που είχαν αναρτήσει οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού προς τον Αμαράλ Ντάντε, που αφορούσε στην υγεία του γιου του Βραζιλιάνου ακραίου. Πλέον, οι “πράσινοι” ξέφυγαν με πέντε βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο του βαθμολογικού πίνακα, Ηρακλή, και έχουν ακόμα και περιθώριο ήττας στη μεταξύ τους αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη την επόμενη αγωνιστική. Παναθηναϊκός (Μπερούτο): Μαρσέλο 2.5, Αγκάμες 18.5 (13/31 επ., 3 άσοι, 2.5 μπλοκ), Ντάντε 15.5 (8/16 επ., 6 άσοι, 1.5 μπλοκ, 38% υπ.), Μινούτσι 1 (1/1 επ., 29% υπ.), Ανδρεάδης 6.53 (3/5 επ., 1.5 μπλοκ), Κόβατς 5.5 (3/4 επ., 1.5 μπλοκ), Στεφάνου (λ, 64% υπ., 7 άμ.), Κυριαζής 7.5 (6/10 επ., 41% υπ.), Πανταλέων, Ντονάς Ολυμπιακός (Δρίκος): Κουρνέτας 3.5 (2 άσοι, 1.5 μπλοκ), Γιορντάνοφ 20 (15/30 επ., 5 άσοι), Ρουμελιώτης 4 (3/6 επ., 38% υπ.), Καρυπίδης 10.5 (8/12 επ., 2.5 μπλοκ, 61% υπ.), Μάρκες 11 (7/12 επ., 2 άσοι, 2.5 μπλοκ), Γκαϊντάρσκι 4 (3/7 επ.), Παπαδημητρίου (λ, 48% υπ., 1 άμ.), Τζούριτς 7 (6/10 επ., 52% υπ.), Κουζούνης 1, Σουλτανόπουλος Η βαθμολογία (σε 18 αγώνες) 1.Παναθηναϊκός 52 53-13 2.Ηρακλής 47 51-13 3.Ολυμπιακός 39 43-21 4.ΕΑ Πατρών 33 39-27 5.Άρης 31 36-29 6.Λαμία 31 37-30 7.ΑΟ Κηφισιάς 25 36-40 8.Εθνικός Αλ. 16 22-44 9.ΠΑΟΚ 14 22-43 10.Μίλων 14 22-47 11.ΑΕΚ 13 26-48 12.Πανελλήνιος 9 17-49 Πηγή: www.sport24.gr