Πράσινη χιονοθύελλα έπληξε το Φάληρο!..

Φανταστικός ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παίζοντας με τον αέρα πρωταθλητή Ευρώπη, επικράτησε του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με 82-64. Οι «πράσινοι» με αυτόν τον θρίαμβο κατόρθωσαν να «κλειδώσουν» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, παρέμειναν αήττητοι στην Α1 (16-0 νίκες) και επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους. Κορυφαίος των νικητών ο Κένεντι Ουίνστον με 26 πόντους και 7/8 τρίποντα!

Image
0 244

Φανταστικός ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παίζοντας με τον αέρα πρωταθλητή Ευρώπη, επικράτησε του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με 82-64. Οι «πράσινοι» με αυτόν τον θρίαμβο κατόρθωσαν να «κλειδώσουν» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, παρέμειναν αήττητοι στην Α1 (16-0 νίκες) και επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους. Κορυφαίος των νικητών ο Κένεντι Ουίνστον με 26 πόντους και 7/8 τρίποντα! Αξιοι συμπαραστάτες του τρομερού Αμερικανού, ο Σπανούλης με 14 πόντους και μεγάλη συμβολή στην οργάνωση του παιχνιδιού, ο Μπατίστ με 13 και κατά διαστήματα ο Γιασικεβίτσιους. Ο Ολυμπιακός ήταν μέτριος για δεύτερο σερί αγώνα, εγκλωβίστηκε στην άμυνα για σεμινάριο του “τριφυλλιού”, είχε κακές επιθετικές επιλογές, δεν μπόρεσε να σταματήσει τους περιφερειακούς παίκτες του ΠΑΟ που ήταν «φωτιά και λαύρα» με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (8/16 δίποντα και 16/33 τρίποντα!) Μάλιστα μετά το 25’ ο Ολυμπιακός έδειξε αδυναμία να πλησιάσει το σκορ και να αποκτήσει ρυθμό. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι “ερυθρόλευκοι” πέταξαν «λευκή πετσέτα» δίνοντας την ευκαιρία στο ΠΑΟ να εκτοξεύσει την διαφορά στο +24 (50-74) στο 36’. Εκρηκτικός ήταν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός καταφέρνοντας με 4/4 τρίποντα του εκπληκτικού Ουίνστον και συνολικά 6/7 να ξεφύγει στο σκορ με 9-18 στο 7’.! Παράλληλα με τις διεισδύσεις του Σπανούλη, ο οποίος τροφοδοτούσε μέσα στη ρακέτα τον Μπατίστ, ανέβασε την διαφορά σε 12-20 στο 8’, ο Διαμαντίδης με τρίποντο την αύξησε σε 14-23 στο 9’ και 16-26 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Ουίνστον να ευστοχεί σε νέο σουτ τριών πόντων. Σε αυτήν την περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν κακός αμυντικά αφού δεν μπορούσε να σταματήσει την επιθετικό πλουραλισμό των «πρασίνων», ενώ είχε και επιθετικό πρόβλημα με την εξαιρετική άμυνα του πρωταθλητή Ευρώπης. Ανατροπή σκηνικού είχαμε στην δεύτερη περίοδο. Αν και ο ΠΑΟ μπήκε με καλύτερη ψυχολογία και διαφορά 12 πόντων στο 12’(18-30), ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να επιστρέψει στην αγώνα. Με 5/8 βολές και δυνατή άμυνα στους περιφερειακούς παίκτες του ΠΑΟ, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 27-32 στο 16’. Ο Μπατίστ με τρίποντο αύξησε το προβάδισμα σε 29-35. Ο Μπουρούσης απάντησε με νέο σουτ τριών πόντων κάνοντας το 32-35 στο 17΄ και ο Βασιλόπουλος με δίποντο έφερε το ντέρμπι στο πόντο 34-35. Ο Μπατίστ με 2/2 βολές έκανε το 34-37, ενώ ο Τεόντοσιτς μείωσε σε 36-37 στο 19΄. Ο Διαμαντίδης με εκπληκτικό τρίποντο από τα 9 μέτρα έδωσε αέρα +4 στους «πράσινους» με 36-41 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τον ΠΑΟ και στην τρίτη περίοδο. Με δύο γρήγορα τρίποντα από Ντικούδη και Σπανούλη οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο 22’ με 36-47.Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε πηγαίνοντας το σκορ σε 38-47 και 40-48 στο 25’. Με επίσης δύο τρίποντα απο τον Ουίνστον η διαφορά έφτασε στο 42-54 στο 29’, ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε 42-54, πάλι ο ασταμάτητος Ουίνστον έκανε το 44-56 στο 29’ και ο Μπατίστ με τρίποντο το 44-59 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου. Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟ έκανε περίπατο. Στο 32’ ξέφυγε με 20 πόντους 48-68 και ουσιαστικά «καθάρισε» την νίκη. Ο Ουίνστον και μετά τον… καυγά με τον Μπουσούση, συνέχισε το προσωπικό του ρεσιτάλ στο 35’ και με νέο καλάθι ανέβασε το σκορ στο 48-71, ενώ ο Σπανούλης με νέο τρίποντο έδωσε αέρα 24 πόντων 50-74 και προκάλεσε την δυσφορία του Παναγιώτη Γιαννακη που είδε την ομάδα του να καταρρέει! Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Ουίνστον να σουτάρει αμαρκάριστος και να φορτώνει το καλάθι των γηπεδούχων με συνεχή εύστοχα σουτ! Τα δεκαλεπτα:16-26, 36-41, 44-59, 64-82 Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 6, Παπαμακάριος 7, Πρίντεζης 7, Τεόντοσιτς 12 (1), Μπουρούσης 8 (1), Γκριρ, Μαυροκεφαλίδης 6, Βασιλόπουλος 7 (1), Βασιλειάδης 6, Τζάκσον 5. Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 1, Σπανούλης 14 (2), Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 13 (2), Ζίζιτς 2, Χατζηβρέττας, Ντικούδης 9 (2), Πρκάτσιν 6, Διαμαντίδης 6 (2), Ουίνστον 26 (7), Γιασικεβίτσιους 5 (1). Πηγή: www.sportdog.gr