ΠΑΟΚ – Τρίκαλα 89 – 83

Mε κορυφαίο τον Πρέντραγκ Ντρόμπνιακ που σημείωσε 34 πόντους ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας κερδίζοντας με 89-83 τα Τρίκαλα. Στο τέλος του αγώνα δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στον Βαγγέλη Αγγέλου και μερίδας οπαδών του "δικεφάλου".

0 221

Οι δύο ομάδες έδειξαν από το ξεκίνημα ότι θέλουν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, ωστόσο καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ αφού συμβάδιζαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Πρέντραγκ Ντρόμπνιακ κατάφεραν στο τέλος του ημιχρόνου να πάρουν προβάδισμα επτά πόντων (43-36).

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κυριαρχήσει μέσα στο παρκέ με τις επιθετικές λύσεις του Κρις Μονρόε και του Ντρόμπνιακ. Ο στόχος του "δικεφάλου" είχε θετικό αποτέλεσμα αφού οι παίκτες έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Η ομάδα των Τρικάλων αφυπνίστηκε και ισοφάρισε (80-80) το παιχνίδι 1:30” πριν από τη λήξη με τον Βασίλι Σίμτσακ αλλά και πάλι ο Ντρόμπνιακ έδωσε τη λύση και την πρόκριση στην ομάδα του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-36, 69-60, 89-83

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μονρόε 14, Καυκής 5 (1), Γκρέγκορι 10 (1), Ταπούτος 2, Τσιάρας 8, Έιβερι 2, Καλαϊτζίδης 2, Χέλιγουελ 2, Γιαννακίδης, Ντρόμπνιακ 34 (8/10β., 7/10διπ., 4/4τρ., 9ρ.), Γκετσέβσκι 10 (1).

Τρίκαλα (Αγγέλου): Έϊμπραμς 10 (2), Μπιγκς 16 (1), Προδρόμου 3 (1), Νοέας 3 (1), Κατσαρές 5, Τσαϊρέλης 3, Αποστολίδης 8 (2), Πάουελ 9, Ζούπαν 7 (1τρ., 12ρ.), Σίμτσακ 18 (2/3β., 8/17διπ., 8ρ.), Τσιντσάντζε 1.

Πηγή: SPORT 24