Ο Μπαταλογιάννης Χρήστος 2ος Έλληνας στο 3ο Διεθνές Κύπελλο outsport MTB

Την Κυριακή 25/5 ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 3ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΥΠΕΛΟ OUTSPORT MTB με συμμετοχή 126 αθλητών. Ο αγώνας ήταν περίπου 50 χλμ σε δύσβατα εδάφη στη Σμίξη Γρεβενών.

0 250

Η συμμετοχή των ξένων κυρίως της Σέρβικης και Ελβετικής ομάδας που πρωταγωνίστησαν στις πρώτες θέσεις, ανέβασαν τον πήχη του θεσμού, και έκανε για πρώτη φορά τον Έλληνα Επαγγελματία Πρωταθλητή Περικλή Ηλία να χάσει το σερί των πρώτων θέσεων από τον Ελβετό Christof Bischof και κατέκτησε τελικά την 2η θέση. Ακολούθησαν ο Τζούρτις και ο Πόποβιτς στη 3η και τέταρτη θέση, με 5ο τον Μπαταλλογιάννη Χρήστο ΑΣΚΛΗΠΙΟΥ και 6ο τον Χορτομάρη του ΤΟΞΟΤΗ. Η δεύτερη Τρικαλινή συμμετοχή ήταν ο Βράκας Δ. που ήρθε 11ος στη κατάταξη και 7ος Έλληνας, αρκετά κουρασμένος από την μεγάλη προσπάθεια που έκανε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας την Παρασκευή και το Σάββατο στις 24 και 25 Μαΐου αντίστοιχα. Παρ’όλα αυτά πήρε αρκετούς βαθμούς και παρέμεινε στη 3η θέση της Γενικής Κατάταξης με 4ο τον Μπαταλογιάννη Χρήστο, πλησιάζοντας και οι δύο την 2η θέση της Γενικής Κατάταξης.

Στις κατηγορίες Μάστερ η Τρικαλινή συμμετοχή του Λαγούδη του ΑΣΚΛΗΠΙΟΥ ήρθε για ακόμη μία φορά στη 2η θέση την οποία κατέχει και στη Γενική Κατάταξη με 1ο τον Ροβάκη του ΠΑΟ. Να σημειωθεί πως η Τρικαλινή γυναικεία συμμετοχή του ΑΣΚΛΗΠΙΟΥ Παπανίκου Ελένη ήταν η μοναδική που τερμάτισε, καθώς η διαδρομή ήταν υπερβολικά δύσκολη.

Αξίζει να αναφέρουμε, πως μετά από την Επιτυχία του Μπαταλογιάννη Χρήστου, ο προπονητής της Εθνικής ΜΤΒ Ρώμας, μετά από συνεννόηση με τον προπονητή του ΑΣΚΛΗΠΙΟΥ Γρατσάνη Δ., ο Μπαταλογιάννης Χ. θεωρείται σημαντική συμμετοχή για το δυναμικό της Εθνικής Ομάδας στη Βαλκανιάδα ΜΤΒ στις 12-13/07/08 που θα γίνει στο Μαυροβούνιο.