Ολυμπιακός-Ρεάλ: 72-63 “και πέρασε στους 8 της Ευρωλίγκας ο ολυμπιακός”

Πριν από έναν μήνα φαινόταν αστείο, αλλά τώρα είναι πραγματικότητα. Ο Ολυμπιακός κέρδισε ΚΑΙ τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ με 72-63 και προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να είναι όλα τα λεφτά και τον Παναγιώτη Γιαννάκη να παραδίδει μαθήματα άμυνας, αλλά και… ψυχολογίας βάζοντας τον Ματσιγιάουσκας ύστερα από 77 μέρες απουσίας!

0 419

Πριν από έναν μήνα φαινόταν αστείο, αλλά τώρα είναι πραγματικότητα. Ο Ολυμπιακός κέρδισε ΚΑΙ τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ με 72-63 και προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να είναι όλα τα λεφτά και τον Παναγιώτη Γιαννάκη να παραδίδει μαθήματα άμυνας, αλλά και… ψυχολογίας βάζοντας τον Ματσιγιάουσκας ύστερα από 77 μέρες απουσίας! Πριν από έναν μήνα φαινόταν αστείο, αλλά τώρα είναι πραγματικότητα. Ο Ολυμπιακός κέρδισε ΚΑΙ τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ με 72-63 και προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να είναι όλα τα λεφτά και τον Παναγιώτη Γιαννάκη να παραδίδει μαθήματα άμυνας, αλλά και… ψυχολογίας βάζοντας τον Ματσιγιάουσκας ύστερα από 77 μέρες απουσίας! Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και μάλιστα σχεδόν σε απόλυτο βαθμό κι ας ήταν το σκορ 33-29 υπέρ του Ολυμπιακού, ύστερα από 20 λεπτά αγώνα. Είκοσι λεπτά, από τα οποία έλειπαν… οι βολές! Η Ρεάλ Μαδρίτης εκτέλεσε τέσσερις βολές στο πρώτο ημίχρονο και οι ερυθρόλευκοι μόλις δύο! Οι διαιτητές, για το φόβο των… Ιδουαίων επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι και δεν έδιναν εύκολα φάουλ. Στην πρώτη περίοδο ο Κιντέλ Γουντς ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ολυμπιακού, καθώς ο Αμερικανός ξεκίνησε ζεστός, ύστερα από αρκετό καιρό. Με τη βοήθεια των υπολοίπων, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 10-6 και 14-10, αλλά οι Ισπανοί έβρισκαν σχετικά εύκολα λύσεις, με τον Λόπεζ από την περιφέρεια και τους Ρέγιες και Σέκουλιτς μέσα από τη ρακέτα. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης ζητούσε διαρκή άμυνα, καλές βοήθειες στους ψηλούς, ενώ στη συνέχεια πέρασε στο παρκέ τον Μαρκ Τζάκσον, που πήρε αρκετές φορές την μπάλα. Ο "δράκος" έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Παναγιώτη Καυκή, ο οποίος τα πήγε καλά, την ώρα που το πρώτο δεκάλεπτο έληγε με τους ερυθρόλευκους να είναι μπροστά με έναν πόντο (19-18). Στη δεύτερη περίοδο, η Ρεάλ πήρε κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Μπούλοκ, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και σωστά. Δύο τρίποντα από τους Τεόντοσιτς και Τζάκσον και ακόμη ένα δίποντο από τον Αμερικανό, έδωσαν στον Ολυμπιακό προβάδισμα έξι πόντων (27-21) για πρώτη φορά στον αγώνα και την ευκαιρία στους φιλάθλους να ξυπνήσουν για τα καλά. Μάλιστα, η… άρνηση των διαιτητών να σφυρίξουν κάποια φάουλ, προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες του κόσμου, αλλά όχι για πολύ.copy_osfp_2007_10_20_20_40_30_b.jpg Άλλωστε, η Ρεάλ βρήκε απαντήσεις με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, τον οποίο δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει ο Τζάκσον και γι’ αυτό ο Γιαννάκης σήκωσε από τον πάγκο τον Ιάκωβο Τσακαλίδη. Οι πόντοι έπεφταν με το… σταγονόμετρο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι με έξι πόντους (33-27), για να λήξει τελικά το πρώτο ημίχρονο με 33-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε φωτιά. Όχι μόνο μέσα στο παρκέ, αλλά κι έξω από αυτό. Μια ένταση ανάμεσα στον Τεόντοσιτς και τον Μπούλοκ, στην οποία αργότερα προστέθηκαν οι Μπουρούσης και Γκριρ, έδωσαν στη Ρεάλ το δικαίωμα να ολοκληρώσει ένα σερί 0-10 και να κάνει το 39-34, 39-44, ύστερα από τεχνική ποινή στον Γκριρ, βολές και γενικότερα κλίμα που επηρέασε τους παίκτες του Ολυμπιακού. Όμως, ο κόσμος του Ολυμπιακού ξύπνησε για τα καλά και μαζί ξύπνησαν και οι παίκτες. Και μάλιστα για τα καλά! Με τον Βασιλόπουλο να δίνει ρειστά στην άμυνα, την υπομονή στην επίθεση να επανέρχεται και την ψυχολογία να ανεβαίνει, ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ με 52-51 και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με τον κόσμο στις κερκίδες του ΣΕΦ να έχει πάρει φωτιά. Ωστόσο, το… καλύτερο ο Γιαννάκης το κρατούσε για το τέλος. Ο "δράκος" στο 33′ σήκωσε από τον πάγκο τον Αρβιντας Ματσιγιάουσκας και το γήπεδο παραλίγο να γρεμιστεί! Ύστερα από δύο μήνες απουσίας, ο Μάτσε πάτησε και πάλι παρκέ κι αν αγωνιστικά δεν υπήρχε λόγος να γίνει, ψυχολογικά ήταν η καλύτερη κίνηση του Έλληνα προπονητή. Ο Ματσιγιάουσκας πέτυχε καλάθι και φάουλ, το σκορ έγινε 55-51 και στη συνέχεια 57-51 και στις κερκίδες γινόταν ΧΑΜΟΣ. Πραγματικά. Ακολούθησε ένα τρίποντο -με ταμπλό- από τον Μπουρούση και με το σκορ 60-51 και το χρονόμετρο να δείχνει τρία και κάτι παραπάνω λεπτά, οι Ισπανοί έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα. Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει και με τρίποντο του Λόπεζ μείωσε σε 60-56, για να απαντήσει ο Μπλάκνεϊ και να δώσει ανάσα στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 62-56. Όμως, αυτή η πρόκριση δεν μπορούσε να χαθεί πλέον από τον Ολυμπιακό. Με τον Βασιλόπουλο να είναι παντού στην άμυνα και τους υπόλοιπους να τον ακολουθούν, η ελληνική ομάδα δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Ρέαλ και με τις δύο βολές του Γκριρ, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα, με τους Ισπανούς να προσπαθούν να στείλουν τους ερυθρόλευκους στις βολές, αλλά να μην καταφέρνουν τίποτα και να χάνουν τελικά με 72-63.