Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπαρτσελόνα 1-0

Ύστερα από εννέα χρόνια, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα ξαναδώσει το “παρών” σε τελικό Champions League! Οι “κόκκινοι διάβολοι” επικράτησαν της Μπαρτσελόνα με 1-0 στο “Ολντ Τράφορντ”, στον επαναληπτικό ημιτελικό του θεσμού, χάρη στο εξαιρετικό τέρμα του Πολ Σκόουλς στο 14ο λεπτό.

Image
0 262

Ύστερα από εννέα χρόνια, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα ξαναδώσει το “παρών” σε τελικό Champions League! Οι “κόκκινοι διάβολοι” επικράτησαν της Μπαρτσελόνα με 1-0 στο “Ολντ Τράφορντ”, στον επαναληπτικό ημιτελικό του θεσμού, χάρη στο εξαιρετικό τέρμα του Πολ Σκόουλς στο 14ο λεπτό. Οι “μπλαουγκράνα”, σε δύο παιχνίδια, δεν κατάφεραν να γευτούν τη χαρά ενός γκολ και ο αποκλεισμός ήρθε φυσιολογικά. Αν μία ομάδα δεν σκοράρει σε τέτοιο επίπεδο, δεν μπορεί να περιμένει τίποτα περισσότερο, εκτός από το να… κάνει τον σταυρό της να μην δεχθεί κάποιο τέρμα. Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα στη Βαρκελώνη (0-0) ήταν… πονηρό για την αγγλική ομάδα, αλλά οι παίκτες του σερ Άλεξ Φέργκιουσον έφτασαν στον πολυπόθητο στόχο. Το γρήγορο γκολ του Πολ Σκόουλς στο 14′, με άπιαστο δεξί σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ήταν αρκετό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό της 21ης Μαΐου. Στη Μόσχα, για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης, θα υπάρξει αγγλικός τελικός, καθώς οι “κόκκινοι διάβολοι” θα αντιμετωπίσουν την ομάδα που θα πάρει την πρόκριση από τον επαναληπτικό ημιτελικό Τσέλσι-Λίβερπουλ (30/4). Να σημειωθεί πως ο “χρυσός” σκόρερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο Πολ Σκόουλς, δεν είχε αγωνιστεί στον αλησμόνητο τελικό του “Καμπ Νόου” το 1999. Ο Άγγλος μέσος ήταν τιμωρημένος, αλλά είδε την ομάδα του να νικά την Μπάγερν Μονάχου με 2-1, χάρη στα δύο τέρματα στις καθυστερήσεις. Εννέα χρόνια μετά, ο σπουδαίος αυτός ποδοσφαιριστής οδήγησε το σύλλογο του Μάντσεστερ στον τελικό του Champions League. Σαράντα χρόνια μετά το πρώτο Κύπελλο Πρωταθλητριών που κατέκτησε η αγγλική ομάδα (1968) και εννέα χρόνια μετά το δεύτερο (1999, ως Champions League), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα επιδιώξει να φτάσει στην κορυφή της Ευρώπης για τρίτη φορά στην ιστορία της. Ο αγώνας Ο σερ Άλεξ Φέργκιουσον παρέταξε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Φαν Ντερ Σαρ, με τον Χάργκριβς να αγωνίζεται δεξιά στην άμυνα, τον Εβρά αριστερά και τους Μπράουν, Φέρντιναντ στο κέντρο της οπισθοφυλακής. Οι Κάρικ και Σκόουλς αγωνίστηκαν ως αμυντικοί μέσοι, με τον Νάνι δεξιά στο κέντρο, τον Παρκ αριστερά και τους Κριστιάνο Ρονάλντο, Τέβεζ στην επίθεση των “κόκκινων διαβόλων”. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Ρούνεϊ και Βίντιτς. Από την πλευρά του, ο Φρανκ Ράικαρντ παρέταξε την Μπαρτσελόνα με σύστημα 4-4-2. Την εστία της ισπανικής ομάδας υπερασπίστηκε ο Βαλντές, με τον Ζαμπρότα δεξιά στην άμυνα, τον Αμπιντάλ αριστερά και τους Μιλίτο, Πουγιόλ στο κέντρο της οπισθοφυλακής. Οι Τσάβι και Τουρέ ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, με τον Ντέκο δεξιά στη μεσαία γραμμή, τον Ινιέστα αριστερά και τους Μέσι, Ετό στην επίθεση. Εκτός αποστολής έμεινε ο τιμωρημένος Μάρκες και ο τραυματίας Ροναλντίνιο. Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες είχαν πάθος και δύναμη στο παιχνίδι τους. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η ομάδα που ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης. Στο 14ο λεπτό, Κριστιάνο Ρονάλντο επιχείρησε την ατομική προσπάθεια, ο Τσάβι έκοψε τον Πορτογάλο άσο, αλλά άθελά του έστρωσε την μπάλα στον Σκόουλς, ο οποίος έξω από τη μεγάλη περιοχή, χωρίς να το πολυσκεφτεί, έπιασε ένα δεξί σουτ-δυναμίτη, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Βαλντές, που δεν μπόρεσε να σώσει την κατάσταση (1-0). Οι “κόκκινοι διάβολοι” πέτυχαν το γρήγορο γκολ που αναζητούσαν και η Μπαρτσελόνα από πολύ νωρίς βρέθηκε σε δυσχερή θέση. Στο 17′, ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Βαλντές έδιωξε άτσαλα την μπάλα, αλλά οι αμυντικοί της ισπανικής ομάδας πρόλαβαν να απομακρύνουν τον κίνδυνο. Η πρώτη ευκαιρία της “Μπάρτσα” σημειώθηκε στο 20ο λεπτό. Ο Μέσι πήρε την μπάλα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, έκανε την ατομική προσπάθεια, έπιασε το αριστερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Φαν Ντερ Σαρ με το δεξί χέρι απομάκρυνε σε κόρνερ, κρατώντας την εστία του απαραβίαστη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός και η μία καλή στιγμή διαδεχόταν την άλλη. Στο 21′, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστρωσε την μπάλα στον Παρκ, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε με το δεξί, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της ισπανικής εστίας. Η Μάντσεστερ στο 29′ έφτασε ξανά με αξιώσεις στη μεγάλη περιοχή της Μπαρτσελόνα. Ο Τέβεζ επιχείρησε σέντρα-σουτ από τα δεξιά, ο Βαλντές απέκρουσε δύσκολα με το δεξί χέρι, με τους Πουγιόλ-Μιλίτο να συγκρούονται στον αέρα, αλλά ο κίνδυνος για την ομάδας τους να απομακρύνεται. Από το 30ο λεπτό και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε δύο-τρεις περιπτώσεις κοντά στην ισοφάριση. Στο 34′, ο Ντέκο σούταρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της αγγλικής ομάδας, ενώ στο 37′ ο Πορτογάλος μέσος επιχείρησε νέο σουτ με το δεξί ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαν Ντερ Σαρ. Στο 38′, ο Ολλανδός τερματοφύλακας έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, σε σέντρα του Μέσι από τα αριστερά, αλλά οι αμυντικοί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφεραν να απομακρύνουν τον κίνδυνο από την περιοχή τους. Τρία λεπτά αργότερα (41′), οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” το 2-0. Ο Παρκ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Νάνι “τρύπωσε” στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην Μπαρτσελόνα. Ο Τσάβι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Μιλίτο έπιασε την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας με το μέρος της τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα στην επανάληψη. Οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχαν σαφή εντολή από τον προπονητή τους να ακολουθήσουν την τακτική των αντεπιθέσεων, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να έχουν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους. Από το κέντρο και προς τη μεγάλη της περιοχή, η αγγλική ομάδα δεν άφησε την “Μπάρτσα” να παίξει το παιχνίδι της. Χάρη στο ασφυκτικό πρέσινγκ των “κόκκινων διαβόλων”, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν ένα συνδυασμό της προκοπής και τα περίμεναν όλα από τις ατομικές εμπνεύσεις του Μέσι, ο οποίος, πάντως, ήθελε να… μπει με την μπάλα στα δίχτυα. To ποδόσφαιρο, όμως, είναι πάνω από όλα ομαδικό άθλημα. Η πρώτη σπουδαία φάση της επανάληψης ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων, όταν ο Τέβεζ έπαιξε το ένα-δύο με τον Ρονάλντο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Αργεντινός επιθετικός έκανε το διαγώνιο αριστερό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Βαλντές αντέδρασε σωστά και απέκρουσε εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία. Το δεύτερο ημίχρονο, πάντως, δεν είχε τις φάσεις του πρώτου μέρους. Η τακτική έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Στο 60′, ο Νάνι επιχείρησε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, έκανε το δεξί σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 64′, το κτύπημα φάουλ του Ντέκο βρήκε στο τείχος και η μπάλα κατέληξε κόρνερ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαν Ντερ Σαρ. Η μεγάλη στιγμή της Μπαρτσελόνα, όμως, σημειώθηκε στο 78′. Ο Τσάβι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Ανρί, που είχε μπει ως αλλαγή στο 61′, έκανε τη γυριστή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Ολλανδός τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Η ομάδα του Φρανκ Ράικαρντ είχε την καθολική κατοχή μπάλας στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εξασφάλισε τη συμμετοχή της για τον τελικό της Μόσχας. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (σερ Άλεξ Φέργκιουσον): Φαν Ντερ Σαρ, Εβρά (93′ Σιλβέστρ), Χάργκριβς, Φέρντιναντ, Μπράουν, Κριστιάνο Ρονάλντο, Παρκ, Κάρικ, Νάνι (77′ Γκιγκς), Σκόουλς (77′ Φλέτσερ), Τέβεζ. Μπαρτσελόνα (Φρανκ Ράικαρντ): Βαλντές, Μιλίτο, Πουγιόλ, Τσάβι, Ινιέστα (61′ Ανρί), Ετό (72′ Μπόγιαν), Ζαμπρότα, Μέσι, Ντέκο, Αμπιντάλ, Γιάγια Τουρέ (88′ Γκούντγιονσεν). Διαιτητής: Χέρμπερτ Φάντελ (Γερμανία) Βοηθοί: Κάρστεν Κάνταχ (Γερμανία), Βόλκερ Βέζελ (Γερμανία) Τέταρτος διαιτητής: Φλόριαν Μέιερ (Γερμανία) Κίτρινες κάρτες: Κάρικ στο 63′, Κριστιάνο Ρονάλντο στο 68′ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ζαμπρότα στο 52′, Ντέκο στο 54′, Τουρέ στο 70′ (Μπαρτσελόνα) Κόκκινες κάρτες: –