Επιτυχίες για τον ΠΑΣ Ασκληπιό

Την περασμένη Κυριακή 27-07-08 έπεσε η αυλαία του τετραήμερου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Πίστας Ποδηλασίας με μεγάλη επιτυχία για την ομάδα των Τρικάλων ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟ. Συγκεκριμένα την πρώτη ημέρα στους πόντους ο Γ. Καράτζιος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος όπως και ο πολύ ταλαντούχος Κ. Ευσταθίου στο ίδιο αγώνισμα παίρνοντας την Τρίτη θέση, χάνοντας τη δεύτερη για ένα βαθμό

0 320

Την περασμένη Κυριακή 27-07-08 έπεσε η αυλαία του τετραήμερου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Πίστας Ποδηλασίας με μεγάλη επιτυχία για την ομάδα των Τρικάλων ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟ.

Συγκεκριμένα την πρώτη ημέρα στους πόντους ο Γ. Καράτζιος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος όπως και ο πολύ ταλαντούχος Κ. Ευσταθίου στο ίδιο αγώνισμα παίρνοντας την Τρίτη θέση, χάνοντας τη δεύτερη για ένα βαθμό.

Τη δεύτερη μέρα στον αγώνα ενός χιλιομέτρου ο αθλητής Η. Κουρτέλης κατέλαβε τη πολύ καλή 5η θέση, και στο αμέσως επόμενο αγώνισμα των 3 χλμ ο Γ. Καράτζιος πέρασε στο τελικό όπου τελικά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Επίσης, την ίδια μέρα έγινε και το ομαδικό αγώνισμα του Ολυμπιακού σπριντ, όπου ο ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ κατάλαβε την τέταρτη θέση Πανελλαδικά.

Την Τρίτη μέρα στο αγώνισμα σκρατς ο Η. Κουρτέλης με την πολύ σημαντική βοήθεια από τον Κ. Ευσταθίου πήρε την 5η θέση. Επίσης, την ίδια μέρα έγινε και το αγώνισμα του ομαδικού πουρσουΐτ με συμμετοχή τεσσάρων αθλητών από κάθε ομάδα. Ο ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ που αν και αγωνιζόταν με τρεις αθλητές, κατέλαβε την τέταρτη θέση χάνοντας το μετάλλιο για μερικά εκατοστά του δευτερολέπτου.

Την τέταρτη και τελευταία μέρα έγινε το αγώνισμα όμνιουμ, με συμμετοχή ενός αθλητή από κάθε ομάδα, τρέχοντας σε πέντε διαφορετικά αγωνίσματα (με βαθμολογία). Ο ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ έτρεξε με το μεγάλο του αστέρι Γ. Καράτζιο ο οποίος κέρδισε τα τέσσερα από τα πέντε αγωνίσματα και παρ ΄όλα αυτά δεν κατάφερε να στεφθεί για δεύτερη φορά Πρωταθλητής Ελλάδος λόγω του άδικου τρόπου που γίνεται η βαθμολογία σ΄αυτό το αγώνισμα, έτσι έμεινε στη δεύτερη θέση παίρνοντας το αργυρό μετάλλιο.

Παράλληλη με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας έγινε και το Διεθνές Πρωτάθλημα Outsports MTB στην Ελάτη Τρικάλων με τεράστια συμμετοχή αθλητών ορεινής ποδηλασίας. Ο ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ εκτός από συνδιοργανωτής του αγώνα συμμετείχε με τους Δ. Βράκα, τον Χ. Μπαταλλογιάννη και την Π. Παπανίκου, καθώς και με τους μικρούς της κατηγορίας Μίνι.

Ο Βράκας είχε μεγάλη ατυχία καθώς μετά από σοβαρή μηχανική βλάβη εγκατέλειψε τον αγώνα αλλά παρ ΄όλα κράτησε την υψηλή θέση στη βαθμολογία όπου είναι 3ος. Ο Μπαταλλογιάννης ήρθε 7ος μετά από μεγάλη προσπάθεια κρατώντας και αυτός μια πολύ καλή θέση στη βαθμολογία ( μέσα στα μετάλλια). Η Παπανίκου τερμάτισε ως πρώτη γυναίκα κάνοντας γενναία προσπάθεια και κράτησε τη δεύτερη θέση στη γενική βαθμολογία.

Τέλος, στη κατηγορία Μίνι σε αγώνα κατάβασης (σλάλομ) οι αθλητές του ΠΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΥ τα πήραν όλα :