Αγιοφυλλικός – Πύργος 0 – 1

0 220

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε o Πύργος  στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τον Αγιοφυλλικό. Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι παρά την προσπάθεια του Αγιοφυλλικού για ισοφάριση  οι «Πυργιώτες » κράτησαν την νίκη, η οποία τους έδωσε το δικαίωμα να παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Έτσι ο Πύργος πέτυχε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας επικρατώντας με 0 – 1 εκτός έδρας του Αγιοφυλλικού.

Στο πρώτο  ημίχρονο  οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Τρέλλη, Κέφο  και Κατσιαμάνη ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι  δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Τάμπα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι  ισορρόπησαν  το παιχνίδι και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 50΄ όταν μετά από πού ωραίο συνδυασμό μπήκαν στην περιοχή αλλά τελευταία στιγμή  ο ποδοσφαιριστής του Πύργου έχασε το κοντρόλ δίνοντας την ευκαιρία στον Τάμπα να μπλοκάρει.

Στο 55 ο Αγιοφυλλικός  έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ  όταν ο Κατσιαμάνης βρέθηκε «φάτσα» με τον Τερματοφύλακα του Πύργου όμως το πλασέ που προσπάθησε να κάνει στον αέρα δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελε.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 70΄ όταν μετά από αδράνεια της άμυνας του Αγιοφυλλικού, ποδοσφαιριστής του Πύργου αφύλακτος μέσα στη μεγάλη περιοχή με σουτ  έκανε το 0-1. Πάντως εδώ  μπορούμε να πούμε πως η άμυνα του Αγιοφυλλικού τα πήγε περίφημα στο ματς και ήταν η μοναδική φορά που δεν έπραξε σωστά.

Στα εναπομείναντα λεπτά  ο Αγιοφυλλικός πίεσε και έκανε  κάποιες  ευκαιρίες με τους Κέφο,  Γκουλιάφα και Μαρτζάκλη,  να προσπαθεί να ισοφαρίσει, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Ο προπονητής του Αγιουφυλλικού , Γιάννης Κέφος  σχολιάζοντας από την πλευρά του το παιχνίδι δήλωσε: «Σταθήκαμε εξαιρετικά στο Α΄ ημίχρονο. Μπήκαμε πολύ καλά και στην επανάληψη. Πιστεύω πως αν κάναμε γκολ την φάση με τον Τρέλλη στο Α’ ημίχρονο ή του  Κάτσιαμάνη στην επανάληψη και γινόταν το 1-0, θα ήταν εντελώς διαφορετικό το παιχνίδι. Τελικά κατάφερε ο αντίπαλος από μια αδράνεια της άμυνάς μας να προηγηθεί. Δίνω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Έδωσαν το καλύτερό τους εαυτό»