ΑΣ Τρίκαλα – Ήττα από τον Παναθηναϊκό

Ο ΑΣ Τρίκαλα ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με 81-62 και έδειξε για μία ακόμη φορά ότι δίκαια αγωνίζεται στην Α1 και πως είναι μία εξαιρετικά ανταγωνιστική ομάδα.

0 341

Το πρώτο δεκάλεπτο θα μπορούσε να είχε βρει τον ΑΣΤ να κλείνει μπροστά στο σκορ αλλά ένα καλάθι στη λήξη της πρώτης περιόδου του Περπέρογλου έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 21-20. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΑΣΤ πήρε το προβάδισμα με 19-20 λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 9-0 και να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 31-21, αλλά τα Τρίκαλα με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 31-28. Ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε πάλι λύσεις και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων όταν 2 λεπτά πριν την λήξη το σκορ βρίσκονταν στο 42-31, με τις δύο ομάδες να αποχωρούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 45-34.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον ΑΣΤ να κάνει αντεπίθεση διαρκείας και να μειώνει σε 47-42 επτά λεπτά πριν την λήξη. Οι συνεχόμενες όμως άστοχες επιθετικές ενέργειες έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ανεβάσουν εκ νέου την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων όταν 1:18 πριν την λήξη το σκορ ήταν στο 57-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 60-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Σάκοτα αποδείχτηκε δήμιος για τον ΑΣΤ αφού με τρία συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους, με το σκορ να ανεβαίνει για πρώτη φορά στους 21 πόντους όταν 4:26 πριν την λήξη το επιμέρους σκορ ήταν στο 73-52. Η τρικαλινή ομάδα δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι το 81-62 ήταν τελικό σκορ.

Διαιτητές: Κορομηλάς Ηλ. – Μάνος – Πουρσανίδης
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-34, 60-47, 81-62
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 6, Κέτσμαν 4, Σπανούλης 9(1), Περπέρογλου 11, Μπατίστ 11, Φώτσης 6(1), Χατζηβρέττας, Νίκολας 3(1), Τσαρτσαρής 11, Διαμαντίδης, Πέκοβιτς 11, Σάκοτα 9(3).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Χριστόπουλος): Έιβερι 12(2), Νικολαΐδης 17(3), Παπαχρήστος 6, Μπόγδανος 9(1), Μάσι 4, Τζιγκάνοβιτς 6, Χαρισμίδης 6, Φούντας, Τσούτσος 2.