ΑΣ Μετέωρα – Δενδροχώρι 8 – 0

Τα Μετέωρα για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΤ νίκησαν εκτός έδρας το Δενδροχώρι με 8-0 και κατέκτησαν και μαθηματικά το πρωτάθλημα και ταυτόχρονα την άνοδο στη Δ’ Εθνική κατηγορία όπου θα αγωνίζονται και πάλι τη νέα αγωνιστική περίοδο (209-2010).

0 345

Η Καλαμπακιώτικη ομάδα επιστρέφει και πάλι σε Εθνική κατηγορία ύστερα από απουσία 3 χρόνων. Αυτό το διάστημα οργανώθηκε ακόμα περισσότερο και με νέο διοικητικό ηγέτη τον Γιάννη Μπουτίνα επιστρέφει και πάλι σ’ ένα πρωτάθλημα όπου έχει γράψει τη δικιά της ιστορία, ιστορία που έχει ξεκινήσει από τη δεκαετία του 70′.

Έτσι θα λέγαμε ότι ταυτόχρονα με τον εορτασμό της συμπλήρωσης των 80 χρόνων από το έτος ιδρύσεώς της θα γιορτάσει και την επάνοδό της στη Δ’ Εθνική κατηγορία.

Απέναντι στο Δενδροχώρι σημείωσε την 31η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα κι έφτασε τους 93 βαθμούς 8 περισσότερους από τη δεύτερη Φαρκαδόνα. Τα γκολ σημείωσαν οι Γκαρνάρας (6), Κουβελάς και Καραΐσκος με πέναλτι.

Η γιορτή για την επιτυχία αυτή θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο στο παιχνίδι με το Γενέσι που θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Στάδιο «Βασίλης Καρακίτσιος» της πόλης μας όπου η είσοδος για τους φιλάθλους θα είναι ελεύθερη.

Λεπτομέρειες για το πρόγραμμα των εκδηλώσεων θα ανακοινωθούν μέσα στην εβδομάδα από τη διοίκηση των Μετεώρων.

Σίγουρα ξημερώνουν καλύτερες ημέρες για το λαοφιλές σωματείο της Καλαμπάκας κι όπως αποδεικνύεται οι ομάδες με ιστορία καταφέρουν πάντα να σηκώνουν κεφάλι παρά τις περιόδους κάμψης που περνάνε.