ΑΟ Τρίκαλα – Εθνικός Καστρακίου 5 – 0

Σε χαλαρούς ρυθμούς και χωρίς να ιδρώσει ο ΑΟ Τρίκαλα κατάφερε και πήρε ένα εύκολο τρίποντο από τον Εθνικό Καστρακίου με 5-0 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του Περιφερειακού Πρωταθλήματος.

0 401

Από ένα σημείο και μετά, οι «κυανέρυθροι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει της δύσκολης συνέχειας και εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα του βράχου ο οποίος είχε συν τοις άλλοις, σημαντικές απουσίες όπως τους Γιδόπουλο, Ράτζα και Γκαγκαστάθη.

Σειρά για τους «κυανέρυθρους» παίρνει η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Κεχαγιά Προσηλίου, το Σάββατο στις 16.00 στην Άμφισσα. Ο Εθνικός από την άλλη μεριά, υποδέχεται τον ΑΟΚ στο Καστράκι και θέλει μόνο θέτικό αποτέλεσμα ενώ περιμένει με αγωνία την απόφαση της διοργανώτριας αρχής σχετικά με τις ενστάσεις που εκρεμμούν και αφορούν τη χρησιμοποίηση του Δημοσθένη Τζέκου. Πιθανόν η απόφαση να γίνει γνωστή σήμερα.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Οι δυο ομάδες κατέβηκαν στο Στάδιο με τελείως διαφορετικούς προσανατολισμούς. Ο ΑΟΤ με το μυαλό στην επίθεση και ο Εθνικός… την άμυνα. Οι "κυανέρυθροι" ξεκίνησαν αμέσως να πλησιάζουν απειλητικά τα καρέ του Ντάσκα δείχνοντας πως ήθελαν από το 1ο μέρος να «καθαρίσουν» το ματς με γρήγορα γκολ.

Μόλις στο 6ο λεπτό από πάσα του Ανδρέα Τσιούκα, ο Ντάμτσιος βρέθηκε σε καλή θέση αλλά η άμυνα του Εθνικού, έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ ανέλαβε ο Ντάμτσιος, η μπάλα έφτασε στον Ανδρέα Τσιούκα αλλά αυτός εξ’ επαφής, δε μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Εθνικού.

Στο 9ο λεπτό, από φάουλ του Τσούκλη η μπάλα ακούμπησε στο χέρι Κόκκοβα και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Τσούκλης ανέλαβε την εκτέλεση, ξεγέλασε τον Ντάσκα και άνοιξε το σκορ.

Η ζυγαριά έγειρε οριστικά υπέρ του ΑΟΤ… μόλις στο 16′ όταν ύστερα απο συνεργασία Τεντολούρη και Μουρκάκη, ο τελευταίος πλάσαρε για το 2-0.

Το 3ο γκολ του ΑΟΤ ήρθε στο 21ο λεπτό όταν από σέντρα του Παπαστεριάδη από τα δεξιά, ο Ντάσκας έκανε κακή έξοδο και ο Βαγγέλης Τσιούκας με κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών παιχνιδιού, ο Τσούκλης έκανε ένα γέμισμα για τον Βαγγέλη Τσιούκα ο οποίος έκανε το μονοκόμματο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε σε… απελπιστικό σημείο. Από τη μία οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ιδιαίτερη διάθεση να συνεχίσουν.

Πάντως στο 62′ ο Εθνικός πλησίασε πολύ κοντά στο γκολ της τιμής όταν από φάουλ του Πρεκατέ, ο Βλάχος με κεφαλιά πάσα έβγαλε τη μπάλα στον Τζέκο, ο επιθετικός του Εθνικού έκανε την προβολή, αλλά ο Νικολαϊδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο ΑΟΤ πάντως… δεν έχασε την ευκαιρία να πετύχει και 4ο γκολ στο 71ο λεπτό όταν ο Σαββίδης, με πολύ ωραία ενέργεια, βρέθηκε μόνος μέσα στη μεγάλη περιοχή και με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 82′ όταν μετά από σέντρα του Σαββίδη, ο Διαμάντης με προβολή έκανε το 5-0.

Χωρίς προβλήματα έβγαλε το 90’λεπτο ο διαιτητής κ. Μπούμπας του Σ.Δ. Ηπείρου με βοηθούς τους κ.κ. Τζοφλίδη, Τίκα ο οποίος κιτρίνισε τους Μπαντά και Κόκκοβα.

ΑΟ Τρίκαλα: Νικολαϊδης, Αντωνιάδης, Μουρκάκης, Μπαντάς (46′ Σαββίδης), Ντάμτσιος (69′ Σαλταπίδας), Γεωργίου, Τεντολούρης, Τσιούκας Α., Τσιούκας Ε. (51′ Διαμάντης), Παπαστεριάδης.

Εθνικός: Ντάσκας, Αγόρου, Αναστασίου, Στεφόπουλος (82′ Νουλας), Βλάχος, Σκόνδρας, Κουλουκτσής (76′ Πούλιος), Ντούβλης, Κόκοβας (62′ Τσιαούσης), Πρεκατές, Τζέκος.

ΑΟ Τρίκαλα - Εθνικός Καστρακίου 5 - 0