Μπάρα – Εθνικός Καστρακίου 0 – 3

Η ομάδα του Γιώργου Ράτζα παρουσιάστηκε χθες στο γήπεδο «Σωτήρης Ζητζιώβας» κυριολεκτικά με δύο πρόσωπα. Το ένα πρόσωπο ήταν το κακό του πρώτου μέρους και το δεύτερο το καλό του δευτέρου σαρανταπεντάλεπτου, όπου και ο Εθνικός σημείωσε τρία τέρματα, με το τελικό 0 – 3 να κρίνεται δίκαιο.

0 224

Είναι γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι εγκλωβίστηκαν από τους ποδοσφαιριστές του Ηλία Πατσιάνη και μάλιστα κινδύνεψαν να δεχθούν και κάποιο τέρμα, αλλά λίγο ο Κουτλής και λίγο η τύχη δεν έκανε το χατίρι στους  παίκτες της αξιόμαχης Μπάρας να πετύχουν κάποιο γκολ. Οι «μπλε» ανέβαζαν την μπάλα στην εστία του Λισάϊ με ανορθόδοξο τρόπο σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που προσπάθησαν να παίξουν την μπάλα από τα πλάγια αλλά και να τρυπήσουν την άμυνα με κάθετες μπαλιές. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε πάντως στην ομάδα του Καστρακίου, καθώς στο 5΄ο Ντούβλης τροφοδότησε τον Γκουρουμάνο, αυτός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η συνέχεια ανήκε στον Αχιλλέα. Στο 11΄ο Τριγάζης έπιασε το δυνατό σουτ και ο Κουτλής απέκρουσε σωτήρια με τα γόνατα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φιλίππου, απέφυγε τους αμυντικούς των «μπλε», έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από τα οριζόντια δοκάρια του Κουτλή. Η απάντηση της Καλαμπακιώτικης ομάδας ήρθε στο 20΄. Ο Πρεκατές τροφοδότησε τον Κόκοβα, αυτός έκανε το σουτ, με τον Λισάϊ να αποκρούει, ενώ στο 32΄και πάλι ο Αλβανός γκολκίπερ, είπε όχι σε σουτ αυτή τη φορά του Γκουρουμάνου. Στο 40΄ο Πρεκατές άλλαξε για τον Κόκοβα αυτός τροφοδότησε τον Ντούβλη, το σουτ που επιχείρησε όμως ο τελευταίος πέρασε άουτ. Η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος ανήκε στον Αχιλλέα, όταν ο Φιλίππου έπειτα από ατομική προσπάθεια, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Είναι γεγονός πως ο Εθνικός παρουσιάστηκε στα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά νωχελικός και ο Γιώργος Ράτζας , έδωσε φρεσκάδα στην ομάδα του, περνώντας στο παιχνίδι τους Κουλουχτσή, Γκαγκαστάθη και Κεφαλά.

Πράγματι η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο με τους τρεις νεαρούς να «ξυπνάνε» τους συμπαίκτες του. Μάλιστα ο Κεφαλάς επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο, γιατί η διοίκηση του Εθνικού, προσπαθούσε συνεχώς να ντύσει τον παίκτη στα «κυανέρυθρα», αφού στην πρώτη επαφή του νεαρού παίκτη με την μπάλα, αυτή αναπαύθηκε στα δίχτυα της Μπάρας.

Στο 49΄λοιπόν ο Κόκοβας επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς της Μπάρας και κατέληξε στον Κεφαλά, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 0 – 1. Από και πέρα η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Εθνικού. Στο 55΄ο Κουλουχτσής τροφοδότησε τον Ντούβλη, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Χατζηφόρου, σημειώνοντας το 0 – 2. Όσοι φίλαθλοι πάντως παρακολούθησαν τον αγώνα και ταλαιπωρήθηκαν από το πρώτο ημίχρονο, θα λέγαμε ότι αποζημιώθηκαν από το γκολ για όσκαρ του Ντούβλη στο 83΄. Ο 27χρονος μέσος σε αυτό το λεπτό με έξυπνο σουτ από το κέντρο του γηπέδου, κρέμασε τον Χατζηφόρο, διαμορφώνοντας το τελικό 3 –  0. Χαρακτηριστικό του δευτέρου ημιχρόνου, ότι ο Ντάσκας έμεινε απλός θεατής.

Μπάρα: Λισάϊ, Μπίχτας, Κυριακόπουλος, Κατράνας, Τασιόπουλος, Κυριαζής, Χατζηλάου, Φιλίππου, Σημιλάς, Κράβαρης, Τσιάντας.

Έπαιξαν και οι: Χατζηφόρος, Μενίτσας, Ψωμάς, Ζωγράφος, Κολόνας, Κυριάκος.

Εθνικός: Κουτλής, Γιδόπουλος, Ράτζας Γ., Αγόρου, Αναστασίου, Σκόνδρας, Πρεκατές, Ντούβλης, Γκουρουμάνος, Κόκοβας, Μόκκας.

Έπαιξαν και οι: Ντάσκας, Κεφαλάς, Κουλουχτσής, Γκαγκαστάθης, Βλάχος, Ρίζος, Πούλιος, Ξάνθης, Σαμαράς, Γκίτσας, Κοθράς.