Έχασε την ευκαιρία… και πάει (ξανά) Μόσχα

Το «ΣΕΦ» είχε φορέσει τα γιορτινά του, όμως ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Η ομάδα του Πειραιά γνώρισε εντός έδρας 73-83 από την ΤΣΣΚΑ η οποία ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Πλεόν, οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται την επόμενη Πέμπτη (10/4) να επαναλάβουν το κατόρθωμα τους προ δύο ημερών (1/4) και να περάσουν στο Final Four της Μαδρίτης.

0 197

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 38-42, 56-70, 73-83 Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο ματς και με κεκτημένη ταχύτητα από τη Μόσχα προηγήθηκε με 8-3. Αυτό το καλό ξεκίνημα είχε και συνέχεια. Ο Κίντελ Γουντς είχε κέφια, δίνοντας με τρίποντο προβάδισμα +7 (20-13) στην ομάδα του. Ωστόσο, για τον Παναγιώτη Γιαννάκη προέκυψε πρόβλημα με τα δύο φάουλ που χρεώθηκε πολύ γρήγορα ο Βασιλόπουλος. Τη θέση του πήρε στο παρκέ ο Πρίντεζης, δίνοντας ακόμα περισσότερη ενέργεια στους συμπαίκτες του. Την ίδια ώρα η ΤΣΣΚΑ έδειχνε να είναι σε άλλο γήπεδο, μη μπορώντας να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχε επιβάλει ο Ολυμπιακός. Αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (27-15) για την ομάδα του Πειραιά, προκαλώντας μεγάλο ενθουσιασμό στις κατάμεστες εξέδρες του «ΣΕΦ». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα δέκα λεπτά, έχοντας άγριες διαθέσεις και δείχνοντας πόσο πολύ ήθελαν την πρόκριση στο Final Four. Επειδή, όμως απέναντι του είχε μια ομάδα με τεράστια εμπειρία και παίκτες για επικίνδυνες -όπως η συγκεκριμένη- αποστολές, δεν έπρεπε να χαλαρώσει και να καταφύγει σε βιαστικές επιλογές. Κάτι που δεν απέφυγαν οι γηπεδούχοι. Αντίθετα, στο δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκε μια εντελώς μεταμορφωμένη προς το καλύτερο ΤΣΣΚΑ. Ο Παπαλουκάς κρατούσε τη… «μπαγκέτα» και οι Λάνγκτον-Σισκάουσκας άρχισαν να εκτελούν. Έτσι, το 27-15, έγινε χωρίς να το καταλάβει κανείς 29-27, προκαλώντας «πονοκέφαλο» στον Γιαννάκη και τους συνεργάτες του. Με πολλά λάθη και αργή ανάπτυξη στην επίθεση, οι γηπεδούχοι είδαν την «ομάδα του στρατού» να προσπερνά με +4 (32-36). Ο Ολυμπιακός με τον Γουντς να παλεύει μόνος του και να εγκλωβίζεται επιθετικά πήγε στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους στο -4 (38-42).

Από την άλλη, η ΤΣΣΚΑ είχε αντιστρέψει με μοναδικό τρόπο και σε χρόνο… ρεκόρ το εις βάρος της σκηνικό που είχε δημιουργηθεί στην πρώτη περίοδο. Τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα ήθελε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ με μεγάλα ποσοστά ευστοχίας, εξαιρετική λειτουργία σε άμυνα-επίθεση και τον Σισκάουσκας πολύ ζεστό, εκτόξευσε το προβάδισμα της στο +15 (40-55). Πλέον, ο Ολυμπιακός έπρεπε να αλλάξει πολλά πράγματα. Η διαφορά ανέβηκε στο +16 (44-60) για την ΤΣΣΚΑ. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έχασε για όλο το δεκάλεπτο με τραυματισμό τον Γκριρ. Αναγκαστικά η οργάνωση του παιχνιδιού πέρασε στον Μπλάκνεϊ και ο Αμερικανός με κάποιες διεισδύσεις έριξε τη διαφορά στο -11 (49-60). Την ίδια ώρα, η διαιτησία συνέχισε να είναι προκλητικά εχθρική και να δίνει με την παραμικρή επαφή φάουλ σε βάρος του Ολυμπιακού, ενώ τα ανάλογα στιγμιότυπα δεν δίνονταν υπέρ των γηπεδούχων. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 56-70 για την ΤΣΣΚΑ, η οποία είχε σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη. Με την ίδια τακτική και τον Ολυμπιακό να φαίνεται ανήμπορος να αντιδράσει, η ΤΣΣΚΑ διατήρησε σε διψήφιο επίπεδο το προβάδισμα της. Μοναδικός που έδειχνε να πιστεύει σε ανατροπή ήταν ο Πρίντεζης. Ο νεαρός φόργουορντ με προσπάθειες τόσο μέσα όσο και έξω από το καλάθι, πάλευε μόνος του. Ωστόσο, η διαφορά δεν έπεφτε (63-76) και έτσι μαρτυρικά κυλούσε για την ομάδα του Πειραιά το ματς. Από ένα σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χάνουν επιθέσεις, όμως αυτό δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός. Γκριρ, Γουντς και Μπουρούσης έμοιαζαν εκτός ρυθμού, ο Βασιλόπουλος είχε φορτωθεί με φάουλ και η κατάσταση δεν άλλαζε καθόλου. Το τρίποντο του Γκόρι, 3 λεπτά πριν το τέλος έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα των «ερυθρολεύκων» για come back. Με αυτά και με αυτά, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα πήρε τη νίκη με 73-83, στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο ματς την επόμενη Πέμπτη στην Μόσχα, όπου ο Ολυμπιακός καλείται να ξανακάνει ανάλογη εμφάνιση με αυτή της περασμένης Τρίτης για να προκριθεί στο Final Four.