Το όνειρο έγινε εφιάλτης

Όνειρο έμεινε για τον Ολυμπιακό η πρόκριση στο φάιναλ φορ της Μαδρίτης. Οι «ερυθρόλευκοι» υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ χάνοντας στη Μόσχα με 81-56 και αποχαιρέτησαν την Ευρωλίγκα αποκομίζοντας όμως πολύτιμες εμπειρίες για το εγγύς μέλλον. Εγκλωβίστηκαν από την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, που από τα τέλη της πρώτης περιόδου άρχισαν να χάνουν την επαφή με το σκορ χάρη στην εκπληκτική ευστοχία των Μοσχοβιτών. Κορυφαίος των νικητών, που φτάνουν για έκτη συνεχή φορά σε φάιναλ φορ και θα αντιμετωπίσουν την Τάου, ήταν ο ασταμάτητος Σισκάουσκας με 24 πόντους. Διασωθέντες από τον Ολυμπιακό οι Βασιλόπουλος, Γκριρ και Μπλάκνεϊ, σε κακή βραδιά ο Γουντς.

Image
0 237

Όνειρο έμεινε για τον Ολυμπιακό η πρόκριση στο φάιναλ φορ της Μαδρίτης. Οι «ερυθρόλευκοι» υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ χάνοντας στη Μόσχα με 81-56 και αποχαιρέτησαν την Ευρωλίγκα αποκομίζοντας όμως πολύτιμες εμπειρίες για το εγγύς μέλλον. Εγκλωβίστηκαν από την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, που από τα τέλη της πρώτης περιόδου άρχισαν να χάνουν την επαφή με το σκορ χάρη στην εκπληκτική ευστοχία των Μοσχοβιτών. Κορυφαίος των νικητών, που φτάνουν για έκτη συνεχή φορά σε φάιναλ φορ και θα αντιμετωπίσουν την Τάου, ήταν ο ασταμάτητος Σισκάουσκας με 24 πόντους. Διασωθέντες από τον Ολυμπιακό οι Βασιλόπουλος, Γκριρ και Μπλάκνεϊ, σε κακή βραδιά ο Γουντς. Όνειρο έμεινε για τον Ολυμπιακό η πρόκριση στο φάιναλ φορ της Μαδρίτης. Οι «ερυθρόλευκοι» υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ χάνοντας στη Μόσχα με 81-56 και αποχαιρέτησαν την Ευρωλίγκα αποκομίζοντας όμως πολύτιμες εμπειρίες για το εγγύς μέλλον. Εγκλωβίστηκαν από την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, που από τα τέλη της πρώτης περιόδου άρχισαν να χάνουν την επαφή με το σκορ χάρη στην εκπληκτική ευστοχία των Μοσχοβιτών. Κορυφαίος των νικητών, που φτάνουν για έκτη συνεχή φορά σε φάιναλ φορ και θα αντιμετωπίσουν την Τάου, ήταν ο ασταμάτητος Σισκάουσκας με 24 πόντους. Διασωθέντες από τον Ολυμπιακό οι Βασιλόπουλος, Γκριρ και Μπλάκνεϊ, σε κακή βραδιά ο Γουντς. Ξεκίνημα με το αριστερό Η κακή περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού έδωσε τη δυνατότητα στην ΤΣΣΚΑ να πάρει από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Οι Μοσχοβίτες ευστόχησαν σε τέσσερα τρίποντα στο πρώτο μέρος και πέτυχαν συνολικά 22 πόντους εκμεταλλευόμενοι τα κενά στα «ερυθρόλευκα» μετόπισθεν. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα κατάφερε με ένα σερί 8-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Θοδωρή Παπαλουκά, να ξεφύγει με 22-14 περίπου ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος. Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός δεν είχε το εύκολο καλάθι και αρκέστηκε σε κάποιες ατομικές ενέργειες του Λιν Γκριρ για να παραμείνει κοντά στο σκορ, την ώρα που ο Κιντέλ Γουντς δεν έκανε καλό ξεκίνημα στον αγώνα. Ίδια εικόνα Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερναν όχι μόνο να συντηρούν το προβάδισμα, αλλά και προοδευτικά να αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά. Ο Ολυμπιακός έδειχνε εγκλωβισμένος και μόνο ο Λιν Γκριν βασιζόμενος στο επιθετικό του ταλέντο με… ηρωικά καλάθια κρατούσε τη διαφορά σε λογικά επίπεδα. Με ένα καλάθι και μία βολή του Θοδωρή Παπαλουκά η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά στον αγώνα, 41-29 (+12) θέτοντας γερά θεμέλια για το 2-1 και την πρόκρισή της επί του Ολυμπιακού στο φάιναλ φορ της Μαδρίτης. Κονσέρτο για πολυβόλα Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ άνοιξε. Η ΤΣΣΚΑ με τρίποντες «βόμβες» του Τράιαν Λάνγκτον και του Ραμούνας Σισκάουσκας έφερε τη διαφορά στο +15, 50-35. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα και μείωσε σε 50-41, ο Ματίας Σμόντις απάντησε και πάλι με τρεις, αλλά ο Ρόντρικ Μπλάκνεϊ με πέντε προσωπικούς πόντους, ενώ στη συνέχεια χρεώθηκε ανύπαρκτο φάουλ σε κανονικό κόψιμο του Παναγιώτη Βασιλόπουλο στον Μάρκους Γκορί. Με τις δύο βολές του Αμερικανού και δύο ακόμη τρίποντα του ασταμάτητου Σισκάουσκας, η ΤΣΣΚΑ ανέκτησε τη διαφορά ασφαλείας (61-46). Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, που στο μεταξύ πήρε τη σκυτάλη από τον Λιν Γκριρ στο σκοράρισμα, με τέσσερις πόντους κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο -11 για την ομάδα του, 61-50. Η αντεπίθεση δεν έγινε ποτέ Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και η τελευταία ευκαιρία του Ολυμπιακού να επιστρέψει στον αγώνα, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ στηριζόμενη στη μεγάλη εμπειρία των παικτών της διατήρησε μάλλον εύκολα τη διαφορά ασφαλείας. Οι παίκτες των «ερυθρολεύκων» έδειχναν να θέλουν, αλλά να μην μπορούν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση απέναντι σε έναν-κακά τα ψέματα-ανώτερο αντίπαλο, που ειδικά μετά το πάθημα του πρώτου αγώνα και την ισοφάριση στο ΣΕΦ δεν έδειχνε διατεθειμένος να χάσει την πρόκριση για έκτη συνεχή χρονιά (!) στο φάιναλ φορ. Στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» χάλασαν την εν γένει εικόνα τους στη σειρά των αγώνων της προημιτελικής φάσης, αφού η διαφορά έφτασε στα μη κολακευτικά επίπεδα των 25 πόντων, 81-56, που ήταν και το τελικό σκορ. Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-29, 61-50, 81-56 ΤΣΣΚΑ: Παπαλουκάς 12, Σμόντις 13 (3/3 τριπ.), Σισκάουσκας 24 (5/6 τριπ.), Χόλντεν 3, Άντερσεν 8, Λάνγκντον 9, Γκορί 6, Σβεντ 3, Ζήσης, Κασίροφ. Ολυμπιακός: Μπλάκνεϊ 9, Γουντς 2, Τσακαλίδης 7, Γκριρ 9, Βασιλόπουλος 17, Πρίντεζης 9, Τεόντοσιτς 3, Μπουρούσης, Καυκής, Παπαμακάριος, Μαυροκεφαλίδης, Σεϊμπούτις.