Διακρίσεις για Τρικαλινούς ποδηλάτες στο πρωτάθλημα δρόμου της ΕΠΟΣΚ στο Κατσιμίδι

Καθολική ήταν η επικράτηση, των αθλητών της Sp tableware στο ξεκίνημα της νέας αγωνιστικής σεζόν, στο τοπικό πρωτάθλημα δρόμου της ΕΠΟΣΚ, που διεξήχθη την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου στο Κατσιμίδι, με συμμέτοχη περίπου 80 αθλητών, σε έναν αγώνα αντοχής 110 χλμ.(12 στροφές).

0 602

Ο αθλητής, Δημήτρης Πολυδώροπουλος, αποσπάστηκε μετά την δεύτερη στροφή από το κυρίως γκρουπ, εν συνεχεία αποσπάστηκε και ο συμπολίτης μας Γεώργιος Καράτζιος, κάνοντας μια διαφορά χρόνου 40 δευτερόλεπτων, η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι τις τελευταίες πέντε στροφές πριν από τον τερματισμό. Μετά την 6η στροφή οι αθλητές, Γεώργιος Μπούγλας, Βασίλης Σημαντηράκης και Παναγιώτης Χατζάκης έκαναν μια επίθεση και αποσπάστηκαν από το κυρίως γκρουπ, φτάνοντας τους δυο προπορευόμενους αθλητές της ομάδας τους, καταλήγοντας να περάσουν πρώτοι από την γραμμή τερματισμού, με την προαναφερόμενη σειρά, και στην 5η θέση τερμάτισε ο Απόστολος Μπουγλας και 6ος ο Νεόφυτος Σακελλαριδης-Μαγκουρας

Οι αθλητές της Sp tableware διέπρεψαν καταλαμβάνοντας τις πρώτες έξι θέσεις στην κατηγορία των ανδρών, και την 1η θέση στην κατηγορία των νέων U23 με τον Παναγιώτη Χατζάκη.

Οι αδελφοί Μπουγλα από φέτος εντάχτηκαν και αυτοί στο ροστερ της ομάδας, και ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς για την νέα αγωνιστική χρονιά με επόμενο σταθμό τον Γύρο Αλγερίας συμμετέχοντας έτσι αυτοί στις επιτυχίες στην καλύτερη επαγγελματική ομάδα της Ελλάδας.