!!Κύπελλο hellas online!!

Ενα Ξεχωριστό βράδυ κ αυτό όπου ο ολυμπιακός και θρασύβουλος επικρατίσανε σχετίκα εύκολα.Ο ατρόμιτος στην τελευτέα φάση του παιχνιδιού με ενα καταπλικτικό χτύπιμα φάουλ του Λουτσιάνου πέρασε στιν επόμενη φάση του κυπελλου hellas online!..

0 562

Ενα Ξεχωριστό βράδυ κ αυτό όπου ο ολυμπιακός και θρασύβουλος επικρατίσανε σχετίκα εύκολα.Ο ατρόμιτος στην τελευτέα φάση του παιχνιδιού με ενα καταπλικτικό χτύπιμα φάουλ του Λουτσιάνου πέρασε στιν επόμενη φάση του κυπελλου hellas online!.. ImageΜε πολλά νέα πρόσωπα και τρεις επιστροφές παικτών στην αγωνιστική δράση, ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Ηρακλή στον δεύτερο επαναληπτικό του Κυπέλλου Ελλάδος και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση. Οι πρωταθλητές με δύο γρήγορα γκολ (10′, 23′) σφράγισαν το εισιτήριο της πρόκρισης και είδαν τους Ντομί, Γκαλέτι και Ραούλ Μπράβο να επιστρέφουν στους αγωνιστικούς χώρους χωρίς προβλήματα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά αλλά η ανωτερότητα βασικών μονάδων του Ολυμπιακού έφεραν το 0-2 πριν την συμπλήρωση του 25ου λεπτού. Ο Νούνιες στο 10′ και ο Μήτρογλου στο 23′ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κωνσταντίνου τελείωσαν την υπόθεση πρόκρισης. Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής ήταν να πάρει την ισοπαλία με τον καλύτερό του παίκτη, Ααρόν, να μειώνει τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης και τον Ριμπέιρο να ισοφαρίζει στο 88ο λεπτό. Με 4-4-2 και οι δύο Ο Άνχελ Πεντράθα επέλεξε ένα κλασικό 4-4-2 για να διεκδικήσει τις όποιες πιθανότητες πρόκρισης είχε η ομάδα του. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο 23χρονος Μπαντής με τους Μαλαγκουένιο και Κατσαμπή μπροστά του στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της οπισθοφυλακής ο Ραγκουέλ με τον Γιαννούλη στα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή ο Πουρσανίδης με τον Γκαρσία σε ρόλο αμυντικών χαφ, με τον Μαυγενίδη στα δεξιά τους και τον Παπαστεργιανό αριστερά. Επιθετικό δίδυμο για τους γηπεδούχους ο ταλαντούχος Ααρόν με τον 29χρονο Φονσέκα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Χοσέ Σεγκούρα παρουσίασε μία ενδεκάδα με πολλές αλλαγές. Πολλοί από τους βασικούς ποδοσφαιριστές της ομάδας έμειναν στον Πειραιά για να ξεκουραστούν ενόψει της δύσκολης συνέχεια στο πρωτάθλημα και ο Ισπανός τεχνικός έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής να αγωνιστούν. 4-4-2 και για τον Ολυμπιακό με τον Μιχάλη Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια και τους Πάντο Ζεβλάκοφ, Σέζαρ και Ντομί στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. (ο Γάλλος αμυντικός επανεμφανίστηκε μετά από 5 1/2 μήνες απουσίες λόγω του σοβαρού τραυματισμού στο πόδι του). Στην μεσαία ο Λεντέσμα ήταν το μοναδικό αμυντικό χαφ με τον Πατσατζόγλου δεξιά του, τον Μενδρινό αριστερά και τον Λιονέλ Νούνιες σε ελεύθερο ρόλο. Στην επίθεση για τους πρωταθλητές έπαιξαν οι Κωνσταντίνου και Μήτρογλου. Δυνατά ο Ηρακλής… Το έργο του Ηρακλή ήταν δύσκολο και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με ένα γρήγορο γκολ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Άνχελ Πεντράθα μπήκα πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο προσπάθησαν να πιέσουν αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρία μπροστά από την εστία του Σηφάκη. Η άμυνα του Ολυμπιακού έδειχνε να ψάχνει τα πατήματά της αλλά δεν πλήρωσε τα πολλά κενά που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο. …τα γκολ ο Ολυμπιακός Σε εκείνο το χρονικό σημείο η τεχνική κατάρτιση ενός ποδοσφαιριστή άλλαξε την ροή του αγώνα. Ο Λιονέλ Νούνιες έστησε την μπάλα έξω από την μεγάλη του Μπαντή και αριστερά, εκτέλεσε αριστοτεχνικά τη στημένη μπάλα, στέλνοντας την στρογγυλή θεά στο δεξί κάθετο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει πορτιέρο του Ηρακλή. Το γκολ του Αργεντίνου ισσορόπησε το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι γνώριζαν πως πλέον τα περιθώρια πρόκρισης είχαν στενέψει απελπιστικά και οι ερυθρόλευκοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Στο 18ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά το πολύ καλό μακρινό σουτ του Τάσου Πάντου μετά από ατομική ενέργεια και επέλαση, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπαντή. Ότι δεν κατάφερε ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού κατάφεραν σε συνεργασία οι δύο επιθετικού των πρωταθλητών. Στο 23ο λεπτό ο Κωνσταντίνου τράβηξε όλη την άμυνα του Ηρακλή πάνω του άνοιξε εξαιρετικά την μπάλα δεξιά για τον επερχόμενο Μήτργογλου και ο νεαρός επιθετικός αφού απέφυγε το μαρκάρισμα του Μαλαγκουένιο πλάσαρε τον Μπαντή και σφράγισε την πρόκριση για τον Ολυμπιακό. Ααρόν και γκολ Όπως ήταν αναμενόμενο οι ερυθρόλευκοι κατέβασαν ταχύτητα στη συνέχεια και περίμεναν τον Ηρακλή στο μισό γήπεδο με σκοπό να εκμεταλλευθούν τους οποίους κενούς χώρους δημιουργήθηκαν. Ο Ηρακλής “πήρε” τους χώρους που απλόχερα έδωσε ο Ολυμπιακός και δημιούργησε ευκαιρίες μπροστά στον Σηφάκη. Στο 35ο λεπτό έδιωξε λανθασμένα με τα πόδια ο Γκαρσία έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά ο 23χρονος γκολκίπερ απέκρουσε με τα πόδια, διορθώνοντας το λάθος του στην αρχή της φάσης. Ο Ηρακλής συνέχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα με τον ταλαντούχο Ααρόν αλλά μέχρι το 42′ δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευθεί. Σε εκείνο το λεπτό ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων έκανε το κοντρόλ με το στήθος μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Σηφάκη. Επιστροφή Μπράβο-Γκαλέτι Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο περισσότερη σημασία είχε η επιστροφή των Γκαλέτι και Μπράνο στο χορτάρι παρά ο αγώνα ο ίδιος. Ο Ισπανός αντικατέστησε τον Ντομί που έκανε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας πως δεν αντιμετωπίζει πλέον κανένα πρόβλημα. Κεφάτος ήταν και ο Λουτσιάνο Γκαλέτι που έληξε όλο αυτό το διάστημα από την ενδεκάδα των πρωταθλητών. Στο 73’΄ο Ντομί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά στον Γκαλέτι ο οποίος έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μπαντής αποσόβησε το 1-3, με δεύτερη προσπάθεια. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μισό του αγώνα έδειχνε περισσότερο κεφάτος από τον Ηρακλή που δεν συνέχισε όπως τελείωσε το ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι όμως δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την κατοχή της μπάλας σε φάσεις μπροστά από τα καρέ του Μπαντή. Τελικά, το παιχνίδι τελείωσε με ένα γκολ του Ριμπέριο δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Βραζιλιάνος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ παραβίασε την εστία του Σηφάκη που φέρει ευθύνη στο γκολ. Συνθέσεις: Ηρακλής (Άνχελ Πεντράθα): Μπαντής, Μαλαγκουένιο, Ραγκουέλ (78′ Δράμπης), Κατσαμπής, Γιαννούλης (62′ Εντίνιο), Μαυρογενίδης, Πουρσανίδης, Παπαστεργιανός (71′ Ριμπέϊρο), Φονσέκα, Γκαρσία, Ααρόν Ολυμπιακός (Χοσέ Σεγκούρα): Σηφάκης, Σέζαρ, Ζεφλάκοφ, Πάντος, Ντομί (77′ Ραούλ Μπράβο), Λεντέσμα, Πατσατζόγλου, Μενδρινός, Νούνιες, Κωνσταντίνου (81′ Μπελούτσι), Μήτρογλου (62′ Γκαλέτι) ΟΦΗ-Ατρόμητος 2-1 Ο Λουτσιάνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 95′ έστειλε τον Ατρόμητο απο την Κόλαση στον Παράδεισο. Οι Περιστεριώτες μπορεί να ηττήθηκαν με 2-1 απο τον ΟΦΗ, όμως ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Οι Κρητικοί με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 (67′ Σίμιτς, 72′ αυτ. Μιχαηλίδης), όμως τελικά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρόκριση. Οι “μελανόλευκοι” ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με αριθμητικό μειονέκτημα καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σίμιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Γιώργος Παράσχος δεν είχε περιθώρια μετά το εις βάρος του 3-1 του πρώτου αγώνα και παρέταξε την ομάδα του με επιθετικό σχήμα (4-3-3). Ο Τζόρβας ήταν κάτω απο τα δοκάρια, Γκάγκουλα, Μπαρκαουάν, Πίτσος και Σταυρακάκης αποτελούσαν την αμυντική τετράδα, Σφακιανάκης, Ταραλίδης και Γκάντσεφ ήταν η τριπλέτα στην μεσαία γραμμή, ενώ στην επίθεση ήταν οι Νουαφόρ, Πετρόπουλος και Πόποβιτς. Ο Γκιγιέρμο Όγιος απο την άλλη ήταν περισσότερο συντηρητικός στις επιλογές του (4-4-1-1). Ο Μιχαηλίδης ήταν κάτω απο τα δοκάρια, Γελαδάρης, Κατεμής, Ανατολάκης και Ολιβέϊρα αποτελούσαν την αμυντική τετράδα των φιλοξενούμενων. Σκοπελίτης, Ιωάννου, Ρόβας, Κορακάκης ήταν στην μεσαία γραμμή, ενώ ο Λουτσιάνο έδινε βοήθειες στον Περόνε που ήταν ο μοναδικός προωθημένος. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο σε όσους βρέθηκαν στο Παγκρήτιο. Οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις μπροστά απο την εστία του Μιχαηλίδη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν το μυαλό τους κυρίως στην άμυνα και όποτε τους δινόταν η ευκαιρία προσπαθούσαν να βγουν σε κάποια αντεπίθεση. Στο 4′ ο Λουτσιάνο εκτέλεσε κόρνερ απο δεξιά, ο Ιωάννου έκανε κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μακριά απο την εστία του Τζόρβα που είχε τον έλεγχο της φάσης. Επτά λεπτά αργότερα, ο Λουτσιάνο έκανε μια εντυπωσιακή κούρσα απο δεξιά (απέφυγε δυο παίκτες), όταν όμως έφθασε στην περιοχή δεν έκανε καλό γύρισμα για τον Περόνε και ο Μπαρκαουάν πρόλαβε να παραχωρήσει κόρνερ. Η πρώτη αξιόλογη φάση των Κρητικών έγινε στο 17′. Ο Πόποβιτς εκτέλεσε κόρνερ απο δεξιά, ο Κορακάκης αντί ν’ απομακρύνει, ουσιαστικά έστρωσε την μπάλα στον Σφακιανάκη που ακολουθούσε, όμως ο μέσος του ΟΦΗ δεν έκανε καλό σουτ απο το ύψος της περιοχής και έστειλε άουτ την μπάλα. Κάπου εκεί οι δυο ομάδες βγήκαν εντελώς εκτός ρυθμού, οι παίκτες των δυο ομάδων έκαναν… διαγωνισμό στις λανθασμένες πάσες, με αποτέλεσμα να φθάσουμε στο 30′ χωρίς να υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο. Σ’ εκείνο το σημείο ο Ατρόμητος κέρδισε φάουλ απο δεξιά. Ο Λουτσιάνο προσπάθησε ν’ απειλήσει απο εκείνο το σημείο, όμως ο Τζόρβας έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα. Οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να αγχώνονται κάτι που φαινόταν στις κινήσεις τους, ενώ δεν είναι τυχαίο ότι αρκετές φορές υποδείχθηκαν σε θέση οφσάιντ (υπήρχαν και λανθασμένες αποφάσεις του επόπτη…). Στο 35′ ο Νουαφόρ έκανε ατομική προσπάθεια απο αριστερά και μόλις μπήκε στην περιοχή γύρισε στο ύψος του ημικυκλίου όπου ακολουθούσε ο Γκάντσεφ, όμως ο Βούλγαρος έκανε απογοητευτικό σουτ και έστειλε την μπάλα πολύ μακριά απο την εστία του Μιχαηλίδη. Στο 39′, ο Γκάντσεφ έκανε λάθος στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Σκοπελίτης έκανε ένα φιλόδοξο σουτ απο εκείνο το σημείο, όμως ο Τζόρβας δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό είχαμε την τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα, όταν ο Ατρόμητος κέρδισε φάουλ λίγο κάτω απο την μεσαία γραμμή προς την πλευρά του ΟΦΗ. Ο Βραζιλιάνος προσπάθησε ν’ απειλήσει απο εκείνο το σημείο, όμως ο Τζόρβας απομάκρυνε με γροθιές αρχικά, ενώ στην συνέχεια του έγινε επιθετικό φάουλ και εκεί σταμάτησε η φάση. Στο 44′ οι οπαδοί του ΟΦΗ απογοητευμένοι απο την εμφάνιση της ομάδας τους άρχιζαν να φωνάζουν διάφορα συνθήματα (τα περισσότερα υβριστικά) με αποδέκτες τους παίκτες, τον Φανούρη Βατσινά αλλά και τον Κάκκο (στο 6′ ήταν η πρώτη φορά που ο διαιτητής άκουσε υβριστικά συνθήματα και ζήτησε να γίνουν παρατηρήσεις απο τα μεγάφωνα). Μέσα σε αυτό το… μη οικογενειακό κλίμα οδηγηθήκαμε στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. “Αναγεννήθηκε” με Σίμιτς και Ντρούλιτς Ο Γιώργος Παράσχος είχε αντιληφθεί ότι η ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου δεν μπορούσε ν’ αποδώσει και με την έναρξη του β’ ημιχρόνου έριξε στον αγώνα τους Σίμιτς και Ντρούλιτς αντί των Γκάντσεφ και Πόποβιτς. Οι δυο αλλαγές ήταν αυτές που άλλαξαν την εικόνα του αγώνα απο το 55′ και μετά. Πρώτα απ’ όλα στο 57′ ο Ατρόμητος άγγιξε το γκολ καθώς ο Περόνε βρέθηκε στο ύψος της περιοχής του ΟΦΗ χωρίς αντίπαλο, όμως ο επιθετικός των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία του Τζόρβα. Αυτή η φάση ήταν το… ηλεκτροσόκ που έψαχναν οι γηπεδούχοι, καθώς απο εκείνο το σημείο και μετά απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο 58′, οι παίκτες του ΟΦΗ κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα με τον Σταυρακάκη να γίνεται τελικός αποδέκτης απο δεξιά, όμως το σουτ δεν κατέληξε στα δίχτυα καθώς ο Μιχαηλίδης έπεσε στην αριστερή γωνία και παραχώρησε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα, ο Πίτσος έκανε σέντρα απο αριστερά, ο Πετρόπουλος πήρε την κεφαλιά όμως ο Μιχαηλίδης έπεσε στην δεξιά γωνία και παραχώρησε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σταυρακάκης έκανε σέντρα απο δεξιά, ο Πίτσος γύρισε με το κεφάλι στην μικρή περιοχή όπου ο Πετρόπουλος προσπάθησε να κάνει το γυριστό σουτ, όμως ο Ανατολάκης έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του επιθετικού των γηπεδούχων, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του και οι συμπαίκτες του απομάκρυναν την μπάλα απο την περιοχή. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως ο Κάκκος θεώρησε ακούσιο το χέρι του Ανατολάκη και έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Πεντάλεπτη “καταιγίδα” και… 2-0! Στο 67′, οι προσπάθειες των γηπεδούχων απέδωσαν καρπούς. Ο Σταυρακάκης ελίχθηκε απο δεξιά και σούταρε με το αριστερό απο το ύψος της περιοχής, ο Μιχαηλίδης απομάκρυνε αρχικά, όμως η μπάλα παρέμεινε στα καρέ των φιλοξενούμενων, με τον Σίμιτς να εκμεταλλεύεται την αναστάτωση και με αριστερό σουτ απο το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Μιχαηλίδη (1-0). Με την σέντρα, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση και έψαξαν την ισοφάριση, όμως στο 69′ το σουτ του Σκοπελίτη απο το ύψος της περιοχής, κόντραρε στον Μπαρκαουάν και ο Τζόρβας μπλόκαρε με ευκολία. Τρία λεπτά αργότερα η τύχη “χαμογέλασε” στον ΟΦΗ που διπλασίασε τα τέρματα του! Αρχικά ο Μιχαηλίδης πραγματοποίησε εκπληκτική διπλή επέμβαση σε σουτ των Σίμιτς και Σταυρακάκη, όμως οι Περιστεριώτες δεν απομάκρυναν σωστά απο την περιοχή τους, ο Ταραλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και με καταπληκτικό σουτ λίγο κάτω απο την μεσαία γραμμή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά χτύπησε στην πλάτη (!) του πορτιέρο των φιλοξενούμενων και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 2-0! Μάλιστα, κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών ο Ταραλίδης έπαθε τράβηγμα και αντικαταστάθηκε απο τον Ρουμπάκη, με τον Γιώργο Παράσχο να ολοκληρώνει τις αλλαγές του (αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα). Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να το καταλάβουν καλά-καλά είχαν βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο και προσπαθούσαν με βαθιές μπαλιές να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα του ΟΦΗ. Ο Όγιος έκανε πιο επιθετική την ομάδα, χρησιμοποιώντας τους Τσίγκα και Λε αντί των Ρόβα και Ιωάννου, όμως οι “γιόμες” δεν είχαν σταματημό… Οι Κρητικοί απο την άλλη, έψαχναν το τρίτο γκολ. Στο 85′ ο Ντρούλιτς με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε σε θέση φορ τον Σίμιτς, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχαηλίδη που απομάκρυνε με τα πόδια σε κόρνερ το σουτ του Σέρβου. Στο επόμενο λεπτό ο Κορακάκης σούταρε απο το ύψος της περιοχής, όμως ο Τζόρβας έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα. “Έμφραγμα” στο 95′ Ο Ατρόμητος συνέχισε να προσπαθεί να φθάσει στο γκολ της πρόκρισης, ενώ οι γηπεδούχοι μόλις ο αγώνας μπήκε στις καθυστερήσεις άρχισαν να προσέχουν τα νώτα τους. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πίτσος αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να παίζει ουσιαστικά με δέκα παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους και δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, έγινε η φάση που έκρινε την ομάδα που πήρε την πρόκριση. Στο 95′ ο Τσίγκας κέρδισε φάουλ λίγο έξω απο την περιοχή του ΟΦΗ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση του Κάκκου. Ο Λουτσιάνο εκτέλεσε όμως ο Σίμιτς βιάστηκε να κινηθεί προς την μπάλα και αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο (στο ίδιο σημείο ο Γκάγκουλα αντίκρισε κίτρινη για διαμαρτυρία) και τον Κερκυραίο διαιτητή να διατάζει την επανάληψη του φάουλ. Την δεύτερη φορά ο “Λούτσι” δεν αστόχησε. Πέρασε την μπάλα αριστοτεχνικά απο το τείχος και την έστειλε στην δεξιά γωνία του Τζόρβα που προσπάθησε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του αλλά δεν τα κατάφερε. Αμέσως μετά ο Κάκκος σφύριξε την λήξη, με τους φιλοξενούμενους να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στον Κερκυραίο ρέφερι. Συνθέσεις ΟΦΗ (Γ. Παράσχος): Τζόρβας, Γκάγκουλα, Μπαρκαουάν, Πίτσος, Σταυρακάκης, Πόποβιτς (46′ Ντρούλιτς), Ταραλίδης (75′ Ρουμπάκης), Σφακιανάκης, Γκάντσεφ (46′ Σίμιτς), Πετρόπουλος, Νουαφόρ. Ατρόμητος (Γ. Όγιος): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Κατεμής, Ανατολάκης, Ολιβέϊρα, Σκοπελίτης, Ιωάννου (76′ Λε), Ρόβας (76′ Τσίγκας), Λουσιάνο, Κορακάκης, Περόνε.\ Διαιτητής: Κάκκος (Κέρκυρας) Βοηθοί: Γούκος (Ηπείρου), Τάτσης (Ηπείρου) 4ος διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας) Κίτρινες: Πίτσος, Ντρούλιτς, Σίμιτς, Τζόρβας, Γκάγκουλα (ΟΦΗ) – Ρόβας, Τσίγκας (Ατρόμητος) Κόκκινη: Σίμιτς (2η κιτρ. / ΟΦΗ) Λάρισα-Θρασύβουλος 1-3 Μετά τον ΠΑΟΚ, ο Θρασύβουλος απέκλεισε -άνετα μάλιστα- άλλη μια ομάδα της μεγάλης κατηγορίας, αφού νίκησε την κάτοχο του τροπαίου, Λάρισα με 3-1 στο Αλκαζάρ και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Με καταπληκτική εμφάνιση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι πήραν αυτό που άξιζαν δηλαδή την πρόκριση, πετυχαίνοντας παράλληλα μια μεγάλη νίκη μέσα στο Αλκαζάρ (3-1). Δεν είναι λίγο μάλιστα το γεγονός, πως ο Θρασύβουλος είναι η μοναδική ομάδα που την φετινή χρονιά φεύγει από την έδρα της ΑΕΛ με την νίκη. Από την άλλη πλευρά η Λάρισα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος όμως δεν εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητα της, ενώ στην επανάληψη την πρόδωσαν το άγχος, η άμυνα αλλά και ο Κοτσόλης που δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και γνώρισε την ήττα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να υπερασπιστεί το τίτλο που κατέκτησε την περσινή σεζόν. Ο αγώνας Η Λάρισα μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα προκειμένου να πετύχει το γρήγορο γκολ, όμως ο Θρασύβουλος κατάφερε να ισορροπήσει το ματς. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να την εκμεταλλευτούν αφού δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Θρασύβουλο. Στο 16ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ιγκλέσιας έκανε την σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Μετίν από κοντινή θέση δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ. Η Λάρισα ήταν σαφώς καλύτερη, όμως ο τερματοφύλακς των φιλοξενούμενων, Χριστόπουλος, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και έσωσε αρκετές φορές την εστία του από ένα γκολ. Στο 29′ ο Κλέιτον έγινε αποδέκτης της μπάλας ύστερα από ωραία μπαλιά, βγήκε απέναντι από τον Χριστόπουλο, όμως το σουτ του απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων. Δύο λεπτά αργότερα (31′) το δυνατό σουτ του Μπαχράμη από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 32′ ύστερα από ωραία μπαλιά του Μετίν και πάλι ο Μπαχράμης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Χριστόπουλος για άλλη μια φορά έδιωξε σε κόρνερ. Στο 35ο λεπτό ήταν η πρώτη φορά που ο Θρασύβουλος απείλησε την εστία της Λάρισας, όταν ο Αναστασάκος στην αντεπίθεση έξαπέλυσε ένα ωραίο δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Κοτσόλη να διώξει σε κόρνερ. Ένα λεπτό πριν από την λήξη της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου (44′), ο Μπαχράμης έκανε μια “πονηρή” σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Τσαγκαράκης έδιωξε με προβολή σε κόρνερ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ματς με το 0-0 που ευννοούσε την ομάδα της Φυλής. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Θρασύβουλο που κατάφερε να ανοίξει το σκορ και απέκτησε πλέον πολύ μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ύστερα από ωραία μακρινή μπαλιά, ο Αναστασάκος έκανε την κεφαλιά πάσα, ο Μπαριέντος βγήκε μόνος του στην πλάτης της άμυνας της Λάρισας, μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτσόλη, “παγώνοντας” το Αλκαζάρ. Τρία λεπτά αργότερα (53′) η Λάρισα λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όταν ο Μετίν, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χριστόπουλου. Το άγχος είχε κυριεύεσει τους παίκτες του Γιώργου Δώνη που με κάποιες βιαστικές επιλογές έχαναν εύκολα την μπάλα και έδιναν την ευκαιρία στον Θρασύβουλο να βγει στην αντεπίθεση με αξιώσεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ρίξει το ρυθμό του ματς και οι παίκτες της ΑΕΛ βλέποντας πως δεν έχουν πολλές επιλογές επιχειρούσαν να απειλήσουν με σουτ, όπως ένα μακρινό του Πάρα στο 64′ που κατέληξε άουτ. Στο 70ο λεπτό η Λάρισα κατάφερε να ισοφαρίσει όταν ύστερα από εξαιρετική μπαλιά ο Μετίν κοντρόλαρε άψογα την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε την προβολή και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, προκαλώντας ενθουσιασμό στο κοινό του Αλκαζάρ. Και εκεί που όλα έδειχναν πως η ΑΕΛ θα ξεκινήσει την αντεπίθεση της προκειμένου να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση, ο Μπαριέντος έβαλε “ταφόπλακα” στα όνειρα των Θεσσαλών. Συγκεκριμένα στο 74ο λεπτό και αφού καλά καλά δεν είχαν σταματήσει οι πανηγυρισμοί για την ισοφάριση, ο Μπαριέντος εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή από τα δεξιά, ο Κοτσόλης λανθασμένα ήταν εκτός θέσης και δεν πρόλαβε να σταματήσει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα και το 1-2 ήταν γεγονός. Ο Θρασύβουλος δεν σταμάτησε εκεί και πέτυχε μάλιστα και τρίτο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη-πρόκριση επί της Λάρισας. Στο 88ο λεπτό ο Αναστασάκος βγήκε μόνος του απέναντι στον Κοτσόλη που τον ανέτρεψε με το πόδι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μπαριέντος που νίκησε για τρίτη φορά τον Κοτσόλη, πετυχαίνοντας χατ τρικ και κλείδωσε οριστικά την πολύ μεγάλη πρόκριση του Θρασύβουλου στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας την κάτοχο του τροπαίου.