Άλμα πρόκρισης! Zalgiris – Olympiakos 52-61

Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου, όμως με όπλο του την άμυνα, μετά το «Γιαντ Ελιάου», άλωσε και το Κάουνας, επικρατώντας με 61-52 της Ζαλγκίρις. Πλέον, με αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» έχουν την τύχη στα χέρια τους αναφορικά με την πρόκριση. Την 6η αγωνιστική του ΤΟΠ 16 με νίκη άνω των 10 πόντων επί της Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να τερματίσει πρώτος στον όμιλο του.

Image
0 500

Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου, όμως με όπλο του την άμυνα, μετά το «Γιαντ Ελιάου», άλωσε και το Κάουνας, επικρατώντας με 61-52 της Ζαλγκίρις. Πλέον, με αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» έχουν την τύχη στα χέρια τους αναφορικά με την πρόκριση. Την 6η αγωνιστική του ΤΟΠ 16 με νίκη άνω των 10 πόντων επί της Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να τερματίσει πρώτος στον όμιλο του. Τα δεκάλεπτα: 9-13, 28-27, 43-39, 52-61 Με πεντάδα τους Μπλάκνεϊ-Γκριρ-Γουντς-Βασιλόπουλο και Μπουρούση ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός. Στα πρώτα λεπτά παρουσίασε ορθόδοξη κυκλοφορία της μπάλας, ενώ αμυντικά ήταν καλά στημένος. Οι διεισδύσεις των παικτών του μέσα στο καλάθι είχαν αποτέλεσμα να φορτώσει τους αντίπαλους ψηλούς και να πάρει εύκολους πόντους. Προηγήθηκε με 10-4, δείχνοντας πάθος για τη νίκη. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Δεν υπήρχε η απαραίτητη συγκέντρωση στην επίθεση, με τις πολλές βεβιασμένες ενέργειες και χωρίς λογική κινήσεις, να διαμορφώνουν ένα σκηνικό όχι ιδιαίτερα ευχάριστο για το κοινό. Από την άλλη, η Ζαλγκίρις με πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και κακές επιλογές, περιορίστηκε σε ρόλο κυνηγού. Οι δύο ομάδες σκόραραν με αίτηση και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «φτωχό» 9-13 υπέρ των «ερυθρολεύκων». Στη δεύτερη περίοδο, οι Λιθουανοί αποφάσισαν να ανεβάσουν ρυθμούς παίζοντας περισσότερο μυαλωμένα. Αντίθετα, τα προβλήματα για τον Ολυμπιακό στην επίθεση συνεχίστηκαν. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκαν με 9-15 με καλάθι του Πρίντεζη και ξανασκόραραν μετά από 3,5 λεπτά, με τον Τζάκσον, για να μειώσουν σε 18-17, καθώς η Ζαλγκίρις είχε εκμεταλλευτεί την επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων. Με νέα προσπάθεια του Τζάκσον ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (18-20), όμως εν συνεχεία περιορίστηκε σχετικά εύκολα από την ομάδα του Κάουνας, η οποία παρότι δεν έκανε σπουδαίο παιχνίδι, στηριζόταν στα βασικά του αθλήματος για να κρατήσει το προβάδισμα της. Οι παίκτες του Ριμάντας Γκρίγκας αποσπάστηκαν με +5 (28-23), για να μειώσουν οι «ερυθρόλευκοι» σε 28-27, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ίδιο και απαράλλαχτο το σκηνικό στην τρίτη περίοδο, με την Ζαλγκίρις να έχει τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι άμυνες ήταν αυτές που είχαν καθορίσει τη μορφή του αγώνα. Επίσης, τα ποσοστά των δύο ομάδων από μέση και μακρινή απόσταση ήταν ιδιαίτερα χαμηλά και κατ’ επέκταση το σκορ παρέμενε «φτωχό». Η ομάδα του Κάουνας προηγήθηκε με 41-35, διαφορά η οποία ήταν η μεγαλύτερη στο ματς για τους γηπεδούχους. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 43-39, με την ομάδα του Πειραιά παρά την υποτονική της εμφάνιση να παραμένει στη διεκδίκηση του αγώνα. Αλλαγμένος προς το καλύτερο μπήκε στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός. Η προσήλωση του στην άμυνα ήταν ίδια, όμως ήταν πιο μυαλωμένος στην επίθεση, κάτι στο οποίο βοήθησε η οργάνωση από Μπλάκνεϊ και κυρίως από τον Τεόντοσιτς. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 52-49 και από κει έπειτα δεν βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Η εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών σε συνδυασμό με το καθαρό μυαλό στην επίθεση άλλαξε το σκηνικό. Ο Γκριρ έκλεψε το… «πορτοφόλι» από τον Μπράουν άφησε τη μπάλα στο καλάθι, βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά με 52-53 και δίνοντας το σύνθημα στους συμπαίκτες του. Ο Μπλάκνεϊ με τρίποντη βόμβα έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (52-56) στην ομάδα του. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με 61-52 στο Κάουνας.