Θέλει χρόνο…

Εξ’ αρχής το τελευταίο πράγμα που ενδιέφερε τον Ότο Ρεχάγκελ ήταν το σκορ. Για την ιστορία η Εθνική μας ομάδα νίκησε 1-0 την αντίστοιχη της Τσεχίας, στο πρώτο ματς που διεξήχθη την Τρίτη (5/2) στην Κύπρο. Σκόρερ ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης στο 80’.

0 329

Εξ’ αρχής το τελευταίο πράγμα που ενδιέφερε τον Ότο Ρεχάγκελ ήταν το σκορ. Για την ιστορία η Εθνική μας ομάδα νίκησε 1-0 την αντίστοιχη της Τσεχίας, στο πρώτο φιλικό ματς που διεξήχθη την Τρίτη (5/2) στην Κύπρο. Σκόρερ ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης στο 80’. Οι διεθνείς μας έδειξαν πως χρειάζονται χρόνο, προκειμένου οι παλιοί «δέσουν» με τους νέους… Όπως και να έχει, όμως, η σημερινή εμφάνιση έδειξε πως με συστηματική δουλειά οι Πρωταθλητές Ευρώπης θα έχουν όλα τα φόντα για να πρωταγωνιστήσουν και πάλι στο μέλλον. Επόμενη αναμέτρηση, την Τετάρτη (6/2) με την Φιλανδία.

Το ματς: «Πρόβα» Euro πραγματοποίησε σήμερα η Εθνικής μας ομάδα. Ο Ότο Ρεχάγκελ έκανε τα «μαγειρέματα» του, συνδέοντας τους… νέους παίκτες με τις παλιές και αξιόπιστες «καραβάνες». Αναμενόμενο… Το πρώτο δείγμα γραφής των διεθνών μας όχι αποκλειστικά θετικό, αλλά πολλά υποσχόμενο… Τα νέα παιδιά που πήραν θέση στην αρχική ενδεκάδα ήταν οι Παπασταθόπουλος, Μάκος, Σπυρόπουλος και Καφές. Πλαισιωμένοι από την εμπειρία των Γκούμα, Γιαννακόπουλου, Χαλκιά και Λυμπερόπουλου κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Άψογη κυκλοφορία της μπάλας, πάσες με τη μία και συχνές αλλαγές παιχνιδιού ήταν τα χαρακτηριστικά που διέκρινε κανείς στα πρώτα λεπτά της φιλικής αναμέτρησης με την Τσεχία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειχνε ικανό να κάνει τη ζημιά, τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα. Ο Σαμαράς σε ρόλο ελεύθερου επιθετικού εθεάθη να αλλάζει συνεχώς πλευρά και να προσπαθεί να ανοίξει διαδρόμους στους συμπαίκτες του. Ευκαιρία, πλην ενός καλού σουτ του Λυμπερόπουλου, δεν υπήρξε. Αντιθέτως, οι Τσέχοι κατάφεραν από το 15’ και μετά να βελτιώσουν την εικόνα τους και να ισορροπήσουν το παιχνίδι. Οι διεθνείς μας έριξαν την απόδοση (αδικαιολόγητα) και μοναχά με στημένες μπάλες επιχειρούσαν να μπουν στην αντίπαλη περιοχή. Οι- τυπικά- φιλοξενούμενοι, με επιθέσεις κυρίως από την αριστερά πλευρά (στα δεξιά του Βύντρα) άνοιξαν χώρους. Με εξαίρεση μία πολύ καλή στιγμή με τον Φένιν, οι παίκτες του Πετρ Ράντα δεν μπορούσαν να παραβιάσουν την εστία του Χαλκιά. Το τελευταίο δεκάλεπτο αναλώθηκε, κυρίως, σε επιπόλαια λάθη- και από τις δύο πλευρές- στον χώρο του κέντρου, αλλά και τις στιγμές που η μπάλα έφτανε έξω από τις περιοχές. Το σφύριγμα του διαιτητή Γερασίμου έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Στην επανάληψη, τα πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα έδωσαν άλλο… αέρα στην Εθνική μας. Η είσοδος του Σαλπιγγίδη έκανε περισσότερο επιθετική την ομάδα και μάλιστα ο στράικερ του Παναθηναϊκού είχε μια ευκαιρία στην αρχή του ημιχρόνου να ανοίξει το σκορ (51’). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχιζε να πιέζει, αλλά η κλασσική ευκαιρία έλειπε.. Οι παίκτες του Ρεχάγκελ έπαιζαν συγκροτημένο ποδόσφαιρο, με ορθολογικές προσπάθειες και κυρίως ουσιαστικό. Αμυντικά δεν κινδύνεψαν, ενώ επιθετικά υπήρξε αδυναμία στην τελική προσπάθεια. Ωστόσο, στη μοναδική στιγμή που οι παίκτες μας συνεργάστηκαν σωστά στην τελική πάσα ήρθε το γκολ. Σκόρερ ο Σαλπιγγίδης στο 80’, ο οποίος δέχτηκε τη μπάλα από τον Λυμπερόπουλο και πλάσαρε εύστοχα. Σημειώνουμε πως, αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του επιθετικού του Παναθηναϊκού με το εθνόσημο, μετά από 16 συμμετοχές. Τα τελευταία λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και η Εθνικής μας ομάδα πανηγύρισε μία νίκη, περισσότερο ψυχολογικού ενδιαφέροντος… Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς (46’ Κοτσόλης), Γκούμας, Παπασταθόπουλος (46’ Α. Παπαδόπουλος), Σπυρόπουλος, Βύντρα (46’ Μελίσσης), Μάκος (46’ Λαγός) Γιαννακόπουλος (46’ Σαλπιγγίδης), Καφές, Τζιόλης, Σαμαράς (63’ Χριστοδουλόπουλος), Λυμπερόπουλος ΤΣΕΧΙΑ (Πετρ Ράντα): Μπλάζεκ, Κάουφμαν, Σίμουνεκ, Γιάρολιμ, Φενίν, Κλαντμπούρσκι, Κουντέλα, Χολάκ (82’ Χόλακ), Πούτιλ, Κούλιτς, Βαϊνούκ Το φιλμ του αγώνα: 93′ Λήξη του αγώνα 90′ Σέντρα του Χριστοδουλόπουλου από τ’αριστερά, μπλοκάρει εύκολα ο Μπλάζεκ 83′ Σέντρα σουτ από τον Χριστοδουλόπουλο, μπαίνει στην φάση ο Σαλπιγγίδης αλλά δεν κατάφερε να "τσιμπίσει" την μπάλα, όπου μπλόκαρε ο Μπλάζεκ 82′ Αλλαγή για την Τσεχία. Μέσα ο Μπάρος, έξω ο Χόλακ 80′ Γκοοοοολ για την Εθνική Ελλάδος. Κατπληκτική κάθετη πάσα του Λυμπερόπουλου στον Σαλπιγγίδη, βγαίνει από τα δεξιά ο επιθετικός του Παναθηναϊκού και ανοίγει το σκορ με όμορφο πλασέ 72′ Μακρινό σουτ του Κλαντμπούρσκι, πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κοτσόλη 66′ Απευθείας φάουλ από πολύ μακριά για την Τσεχία με τον Πούτιλ, διώχνει σε κόρνερ ο Κοτσόλης 65′ Ωραία συνεργασία του Λυμπερόπουλου με τον Σαλπιγγίδη, ο δεύτερος σουτάρει από τα δεξιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ 63′ Αλλαγή για την Εθνική μας. Μέσα ο Χριστοδουλόπουλος, έξω ο Σαμαράς 58′ "Χλιαρό" σουτ του Τζιόλη έξω από την μεγάλη περιοχή, δεν δυσκολεύτηκε ο Μπλάζεκ να μαζέψει την μπάλα 56′ Κεφαλιά του Αβραάμ Παπαδόπουλου μέσα στην περιοχή, σύγχηση στην τσέχικη άμυνα, ο Σαμαράς δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα 51′ Πάσα του Καφέ στον Σαλπιγγίδη, που φεύγιε απο τα δεξιά, το σουτ που κάνει διώχνει ο Μπλάζεκ 46′ Αλλαγές για την Εθνική. Έξω οι Χαλκιάς, Μάκος, Παπασταθόπουλος, Βύντρα, Γιαννακόπουλος και μπήκαν οι Κοτσόλης, Λαγός, Σαλπιγγίδης, Μελίσσης, Αβ. Παπαδόπουλος 46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο 45+1′ Λήξη του πρώτου μέρους 41′ Απευθείας φάουλ από τ’αριστερά για την Τσεχία με τον Γιάρολιμ, δεν μπλοκάρει σταθερά ο Χαλκιάς και έδιωξαν μακριά οι Έλληνες αμυντικοί 39′ Σουτ του Λυμπερόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή, πέρασε λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι του Μπλάζεκ 30′ Επίθεση από τα δεξιά για την Τσεχία, ο Καλουντά δίνει πάσα για τον Φενίν, που από πλεονεκτική θέση πλασάρει, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ 28′ Απευθείας φάουλ του Γιάρολιμ, μπλοκάρει σταθερά στην αριστερή του γωνία ο Χαλκιάς 26′ Πρώτο σουτ για την Εθνική μας. Ο Λυμπερόπουλος σουτάρει έξω από την πριοχή αλλά το σουτ πέρασε ψηλά άουτ 25′ Κίτρινη κάρτα στον Παντελή Καφέ 20′ Δεν έχουν βρει ρυθμό οι δύο ομάδες 16′ Τίποτα το ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες 6′ Καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους διεθνείς 1′ Έναρξη αγώνα