Α.Σ Μετέωρα: Πλησιάζει η ώρα του τελικού – Μια αναδρομή στους πρόσφατους τελικούς

Τα Μετέωρα προκρίθηκαν για ακόμα μια φορά στον τελικό κυπέλλου της ΕΠΣ Τρικάλων όπου την Κυριακή 25 Μαρτίου θʼ αντιμετωπίσουν στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων τα Μεγάλα Καλύβια.

0 990

Με αφορμή αυτή τη συμμετοχή των Μετεώρων το Kalabakacity σας θυμίζει τους πιο πρόσφατους τελικούς που πήραν μέρος και είμαστε εκεί.

Τελικός 2007: Φαρκαδόνα – Μετέωρα 4-1

Τα Μετέωρα τότε ήταν στο τοπικό με τη Φαρκαδόνα στη Δʼ Εθνική και στηριζόμενη κυρίως στην εμπειρία της κατάφερε και κέρδισε με 4-1. Τα Μετέωρα είχαν μειώσει σε 2-1, αλλά δέχθηκαν άλλα δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ήταν η δεύτερη φορά που ηττήθηκαν σε τελικό κυπέλλο.

Τελικός 2008: Μετέωρα-Εθνικός Καλαμπάκας 3 – 2

Ύστερα από μία συναρπαστική μάχη, ο Καλαμπακιώτικος τελικός κατέληξε στα Μετέωρα. Στο σκορ είχε προηγηθεί ο Εθνικός, τα Μετέωρα το ανέτρεψαν και με γκολ στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός ισοφάρισε σε 2-2 και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου εκεί με γκολ του Ιακωβάκη τα Μετέωρα νίκησαν με 3-2.

Τελικός 2010: Πετρωτό-Μετέωρα 2-2 (5-4 πεν.)

Τα Μετέωρα έπαιζαν στη Δʼ Εθνική και το Πετρωτό στο τοπικό όπου είχε αναδειχθεί πρωταθλητής. Οι Καλαμπακιώτες είχαν προηγηθεί 2-0 νωρίς, αλλά το Πετρωτό κατάφερε και ισοφάρισε σε 2-2 και το παιχνίδι δεν κρίθηκε ούτε στην παράταση και στα πέναλτι οι παίκτες του Πετρωτού ήταν πιο εύστοχοι και πήραν το τρόπαιο.

Τελικός 2011: Πετρωτό-Μετέωρα 3-2

Ο περσινός τελικός ήταν επεισοδιακός αφού κρίθηκε με ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε από τους ηττημένους οι οποίοι μάλιστα δεν πήραν τα μετάλλια τους και τιμωρήθηκαν βαριά γιʼ αυτό.

Τελικός 2012: Τα Μετέωρα θʼ αντιμετωπίσουν τα Καλύβια σʼ έναν ενδιαφέρον τελικό και καλούνται όλοι όσοι θα πάρουν μέρος στο παιχνίδι να κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους ώστε να μην συμβεί το παραμικρό και να κερδίσει ο καλύτερος και να τον χειροκροτήσουν νικητές και ηττημένοι.

as petrotoIMG 2645

Επάνω από τον αγώνα Πετρωτό – Α.Σ Μετέωρα 2009 – 2010 που το κύπελο πήρε η πρώτη ομάδα