Διάβα – Ελευθεροχώρι 4 – 1

Στο κυριακάτικο ντέρμπι της Α1 Ερασιτεχνικής η ομάδα της Διάβας διέλυσε το Ελευθεροχώρι και προσέθεσε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό της κλείνοντας με τον ωραιότερο τρόπο την ποδοσφαιρική χρονιά .

0 301

Ο Νίκος Στεφόπουλος πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα γκολ του αγώνα υπέρ της Διάβας

Οι παίχτες του Γρηγόρη Ζαρκάδα αιφνιδιάστηκαν μόλις στο 7ο λεπτό όταν μετά από κεφαλιά του Τζέγκα , η μπάλα βρήκε τον Καψάλη και κατέληξε στα δίχτυα του Μπουτίνα για να γίνει κάπως απρόσμενα το 0-1 .

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και εξαπέλυσαν μεγάλη αντεπίθεση κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους . Μέχρι το ημίχρονο είχαν ήδη γυρίσει το ματς και αν στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο προσεχτικοί το σκορ θα έπαιρνε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις .

Στα αξιοσημείωτα της σαιζόν είναι ότι η Δόξα τερμάτισε στην 3η θέση της κατάταξης , έχοντας την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 113 γκολ και τον καλύτερο συντελεστή τερμάτων στο πρωτάθλημα με +83 γκολ . Επίσης είχε στις τάξεις της το μεγαλύτερο πολυβόλο του πρωταθλήματος , τον Νίκο Στεφόπουλο που πέτυχε 37 τέρματα ενώ άξιο αναφοράς είναι και το γεγονός ότι 14 παίχτες της Διάβας βρήκαν το δρόμο για τα αντίπαλα γκολπόστ .

Φάσεις – γκολ :

7΄ (0-1) : Μετά από κεφαλιά του Τζέγκα , η μπάλα βρίσκει στον Καψάλη και καταλήγει στα δίχτυα του Μποτίνα .

23΄ (1-1) : Ο Χολέβας δίνει έτοιμο γκολ στον Στεφόπουλο που με προβολή φέρνει το ματς στα ίσα .

26΄ (2-1) : Ο Στεφόπουλος με εκπληκτικό γυριστό σουτ δίνει το προβάδισμα στους Διαβήτες .

56 (3-1) : Ο Χολέβας σε τετατέτ νικά κατά κράτος τον Ζωγράφο και σημειώνει το 3-1 .

60΄ (4-1) : Ο Γ.Β. Ζαλαβράς με ξερό σουτ από το ύψος του πέναλτι γράφει το τελικό 4-1 .

Διάβα : Μποτίνας Δ , Τσίκαρης Β , Τσακνάκης Ν , Στεφόπουλος Ν , Γιάννης Φ , Καψάλης Α , Ζαλαβράς Β.Γ , Ζαλαβράς Κ.Γ , Δημούσης Β , Χολέβας Γ , Στεφόπουλος Δ .

Ελευθεροχώρι : Ζωγράφος , Μπακάλης , Στραγάλης , Διαμαντής , Αρβύθης , Αγγέλης , Τζέγκας , Κωνσταντέλος , Μαράβας , Μάμαλης , Τζέλλιος .

Διάβα - Ελευθεροχώρι 4 - 1