Αγιοφυλλικός – Φιλύρα 4 – 2

Ο Αγιοφυλλικός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έδρα και την διαφορά ποιότητας των ποδοσφαιριστών του και επικράτησε με το ευρύ 4-2, της Φιλύρας αν και βρέθηκε να χάνει στο 13ʼ με 0-2. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Κέφου πήρε το εισιτήριο τις πρόκρισης για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Χορταστικό ήταν το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να ξεκινάνε "ορεξάτες" και να αποκτούν ρυθμό από τα πρώτα λεπτά.

0 347

Ο Αγιοφυλλικός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έδρα και την διαφορά ποιότητας των ποδοσφαιριστών του και επικράτησε με το ευρύ 4-2, της Φιλύρας αν και βρέθηκε να χάνει στο 13ʼ με 0-2. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Κέφου πήρε το εισιτήριο τις πρόκρισης για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Χορταστικό ήταν το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να ξεκινάνε "ορεξάτες" και να αποκτούν ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και έφταναν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του τερματοφύλακα τις Φιλύρας . Ο Αγιοφυλλικός είχε δυο καλές ευκαιρείς μόλις στο 2ʼ με τον Καραλή και τον Γκουλιάφα στο 5ʼ και 7ʼ . Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στην ροή του αγώνα, ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν στο 11ʼ με σουτ έξω από την περιοχή. Αυτή η εξέλιξη αποσυντόνισε τους παίκτες του Γιάννη Κέφου με αποτέλεσμα να δεχτούν και δεύτερο γκολ αμέσως μετά από δυο λεπτά από ένα λάθος της άμυνας. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι έχαναν με 0-2, έκλεισαν την Φιλύρα, και κατάφεραν να μειώσουν στο 22ʼ με τον Μησιάρη. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αγιοφυλλικός ξεκίνησε επιθετικά με αποτέλεσμα να βρει τον τρόπο να επιστρέψει άμεσα στο ματς, καθώς στο 57ʼ ο Καραλής με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-2 Στο 67`, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Ντίνα Σ. και με ωραία κάθετη μπαλιά έβγαλε μόνο του με τον τερματοφύλακα τον Νίκο Μησιάρη και με ωραίο πλασέ έκανε το 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς . Ο Αγιοφυλλικός συνέχισε να παίζει επιθετικά και στο 84` οι γηπεδούχοι θα πετύχουν την απόλυτη ανατροπή, πετυχαίνοντας και τέταρτο τέρμα με τον Γκουλιάφα. Ετσι, ο Αγιοφυλλικός κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του κυπέλλου που για την ιστορία του το πετυχαίνει πρώτη φορά.

ΕΠΑΙΞΑΝ: ΚΑΛΤΣΑΣ Κ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ Α. ΜΕΜΤΣΑΣ Ζ. ΠΟΡΤΙΚΑΣ Κ. ΜΠΕΛΛΟΣ Π. (45’ΚΕΦΟΣ Π.) ΜΑΝΩΛΗΣ Δ. ΓΚΟΥΛΙΑΦΑΣ Δ. ΜΗΣΙΑΡΗΣ Ν.(63′ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ Β.) ΚΑΡΑΛΗΣ Γ. (85′ ΣΚΟΝΔΡΙΑΝΝΗΣ Γ.) ΘΕΟΧΑΡΗΣ Π. ΝΤΙΝΑΣ Σ.